Wydanie nr 266/2021, Czwartek 23.09.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Śmigus dyngus już nie taki mokry jak kiedyś... 29.03.2016

Śmigus dyngus już nie taki mokry jak kiedyś... 29.03.2016 fot. W. Mocny
Sądząc po minionym lanym poniedziałku w Sztumie, tradycyjne „chlust wodą” na szczęście wydaje się zamierać. Co prawda minęliśmy jedno dziecko z pistoletem i ojca z karabinem na wodę, ale ”broń” ta była nie używana, raczej służyła jako ozdobny, efektowny gadżet. Honor sztumian ratowały dzieci, które polewały się wodą z jeziora sztumskiego.

Skąd w ogóle wzięła się tradycja poniedziałkowego, mokrego szaleństwa? Pochodzi jeszcze z czasów naszych przodków, dawnych Słowian. Oczywiście w lany poniedziałek zimnej wody najbardziej powinny obawiać się dziewczyny, jednak w Sztumie chodziły one wczoraj całkowicie bezstresowo np. po bulwarze zamkowym i na pl. Wolności. W ogóle Sztum wczorajszego dnia był bardziej senny niż zwykle. Miasto wydawało się wymarłe , zwłaszcza w centrum przy ratuszu oraz w okolicach bloków przy ul. Morawskiego i Lipowej. Z rozmów ze znajomy,mi i krewnymi wynikało raczej, że jeżeli już, to zamiast polewania było raczej delikatne pryskanie w domowym zaciszu.
- Wiem pan teraz to u dzieci królują komputery i te telefony... Do tego w takim tyglu jak Powiśle, gdzie wymieszały się różne tradycje, takie zwyczaje jak śmigus – dyngus zamierają... - powiedziała nam mieszkanka Sztumu, która przybyła w te strony zza wschodniej, przedwojennej granicy. - W moich rodzinnych stronach, w czasach młodości to co innego. Wiele razy byłam oblana. Nawet jeszcze parę lat temu w pobliskiej wsi, gdy wyszłam uspokajać młodzież, bo było zimno i od takiego polewania można się było przeziębić, to zostałam oblana wiadrem wody...
 
Szkoda, że śmigus dyngus zamiera, bo według ludowej tradycji oczyszczał on z brudu i dolegliwości, a nawet obmywał z niecnych uczynków i przysparzał płodności. Śmigus oznaczało po staropolsku – smagać, natomiast dingen – wykup w zamian za jakiś świąteczny, drobiazg. W tradycji śmigusowej np. na Kociewiu popularne było smaganie, bicie po łydkach pań świeżymi gałązkami, podobnymi do tych, które kiedyś używało się do zamiatania. Bywało (i gdzieniegdzie bywa) więc i mokro, i że skóra zapiekła.  

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
autor
autor 30.03.2016, 10:57
Po czwartym placu zabaw, odwiedzeniu kilku boisk, gdzie wszyscy interesowali się bardziej zjeżdżalniami, huśtawkami i grą w piłkę, wyglądało to dla mnie dość blado. Szkoda, że mieszkańcy Parkowego nie rozruszali reszty Sztumu ;-)
Olldi
Olldi 29.03.2016, 22:39
a pan redaktor to chodził gdzies jeszcze? bo na parkowym była jadka ;D