Wydanie nr 17/2021, Niedziela 17.01.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Antoni, Jan, Alba, Sulpicjusz, Rościsław, Przemił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska o Budżecie Obywatelskim 2016 - 23.03.2016

Zakończył się Ostatni etap Budżetu Obywatelskiego, w którym społeczeństwo naszego miasta mogło brać czynny udział. Celem powołania Budżetu Obywatelskiego było zwiększenie udziału mieszkańców w procesie decydowania o sprawach dotyczących ich najbliższego otoczenia, co sprzyja wzmocnieniu poczucia wspólnoty lokalnej i odpowiedzialności, a także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego.

Sama inicjatywa wyodrębnienia części budżetu i przekazania go do realizacji obywatelom Gminy Dzierzgoń powstała dzięki podjętej Uchwale Rady Miejskiej jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Była to część inicjująca dalsze głośne i społecznie ważne działanie. W końcu mieszkańcy miasta i gminy Dzierzgoń mogli wziąć bezpośredni udział w kształtowaniu swojej małej ojczyzny. Zarządzeniem Burmistrza Dzierzgonia powstały jasne i proste zasady dotyczące podziału na okręgi gminy oraz wielkość środków przeznaczonych do realizacji. Po zapoznaniu się z zasadami składania wniosków do Urzędu miejskiego w Dzierzgoniu trafiło ich aż 11, a tylko jeden z wniosków obywatelskich nie został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję. 


Ze względu na to, iż w okręgach wiejskich złożono po jednym projekcie, nie zaistniała potrzeba głosowania tak, jak się to odbyło w dniach od 01.03 do 16.03. 2016 r. w okręgu miasta Dzierzgoń. Po zakończonym głosowaniu trzeba było zliczyć głosy skrupulatnie zarówno te oddane do urny w UM, jak i te oddane przez internet. Każdy z mieszkańców naszego miasta mógł oddać tylko 1 głos. Po przeliczeniu liczby oddanych głosów pracownicy Urzędu Miejskiego przystąpili do oceny formalnej wniosków, czy zgadzają się wszystkie dane, czy zostały prawidłowo oddane i w końcu, czy głosy się nie dublują. Następnie został spisany protokół, który trafił do komisji, która zaakceptowała wyniki głosowania. Na pulę niecałych 4500 osób mogących oddać głos na wybrany projekt prawidłowo oddanych głosów było aż 732 i tylko 3 nieważne.  Budżet Obywatelski Gminy Dzierzgoń w roku 2016 z obrębu miasta Dzierzgoń kształtuje się następująco:

Największą liczbą głosów 199 może pochwalić się projekt pn. „Położenie nowej utwardzonej nawierzchni i budowa chodnika na odcinku ul. Wojska Polskiego w Dzierzgoniu (nr działki 479/5)” tuż na nim uplasowało się przedsięwzięcie pn. „Od juniora do seniora – siłownia zewnętrzna. Dalsza rozbudowa kompleksu sportowego Orlik. Projekt Młodzieżowej RM Gminy Dzierzgoń” – 184 głosów. Te dwie inwestycje łącznie szacowane są na 130.000 zł. Pozostałe niestety nie mają możliwości zostać uwzględnione w tegorocznym planie inwestycyjnym. 

Projekty dają obraz potrzeb społecznych mieszkańców naszej gminy. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieje, że projekty, którym tym razem nie udało się wygrać, zostaną zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na przyszły rok. 

UMIG Dzierzgoń
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Dzierzgoń


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.