Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Bursztynowy naszyjnik ze złotem darem dla muzeum w Malborku – 17.03.2016

Znany libański artysta – Claude Mazloum złożył na ręce dyrektora Mariusza Mierzwińskiego własnoręcznie wykonany naszyjnik o nazwie „The Origin”. 17 marca br., w Muzeum Zamkowym w Malborku miało miejsce przekazanie tego cennego daru przez samego autora do zamkowej kolekcji bursztynu.

Darowany naszyjnik to dwustronna kolia, w formie skórzanego kołnierzyka, z umieszczoną w części centralnej podłużną broszą wykonaną ze złota oraz bursztynu; na odwrocie kołnierzyka znajdują się dwie bryłki bursztynu z wprawionymi diamentami oraz fragment korala; poniżej linii kołnierzyka umieszczono wiszący sznur korali bursztynowych.

 

Kiedy prezentacja?

Mieszkańcy Malborka i turyści będą mogli podziwiać ten cenny unikat za ok. miesiąc. Najpierw naszyjnik musi zostać poddany badaniu, a następnie pracownicy muzeum będą musieli przygotować dla niego specjalne miejsce wystawiennicze.

Po przekazaniu daru pan Claude Mazloum w obecności opiekuna kolekcji bursztynu – Joanny Czarnowskiej oraz kustosza Marka Stokowskiego zapoznał się z ekspozycją „Bursztynowe konteksty”.

- Przekazanie tego daru w nasze ręce oznacza, że nasza zamkowa kolekcja bursztynu jest szeroko znana na świecie – ocenia, Mariusz Mierzwiński, dyr. Zamkowego Muzeum w Malborku. - Dar został nam wręczony przez jego twórcę - bardzo znanego i cenionego na świecie libańskiego artystę Calude Mazloum'a, specjalizującego się w wykonywaniu ekskluzywnej biżuterii.

 

Nie tylko artysta...

Artysta pojawił na tegorocznych gdańskich targach bursztynu Amberif, przy okazji przywiózł ze sobą dar dla muzeum.

Dyrektor Mierzwiński wspomniał nam też, że obecnie trudno mówić o wartości naszyjnika przed zbadaniem go przez specjalistów. Chodzi m.in. o ocenę jakości bursztynu, złota i samych diamentów, o których wspomniał autor. Sam artysta nie dokonał wyceny.

Claude Mazloum oprócz działalności artystycznej, pracuje także na rynku wydawniczym. Jest redaktorem ekskluzywnego magazynu „Collection”, dystrybuowanego w krajach arabskich, takich jak Liban, Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W wydawanym przez pana Mazloum’a magazynie ukazał się latem 2015 roku obszerny artykuł promujący malborskie Muzeum oraz zamkową kolekcję bursztynu.

 

redakcja_
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.