Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Tomasz Steńczyk porwał sztumską publiczność magią dźwięków – 4.04.2016

Tomasz Steńczyk porwał sztumską publiczność magią dźwięków – 4.04.2016 fot. Wawrzyniec Mocny
Tomasz Steńczyk, elbląski muzyk, zgodnie z zapowiedziami tuż przed Dniem Kobiet dał niezapomniany, kilmatyczny koncert w kościele poewangelickim na pl. Wolności. Usłyszeliśmy największe przeboje, do których słowa napisała Agnieszka Osiecka. Były wśród nich: „Kokaina”, „Okularnicy”, „Czerwony Kapturek” i wiele innych. Oczywiście nie mogło zabraknąć bisu.

Sala dawnego kościoła idealnie wpasowała się w kameralny, stonowany koncert. Stonowany wcale nie oznacza, że nie było głośno.

Muzyka w blasku świec

Chwilami wydawało się, że ściany budynku zbyt mocno absorbują dźwięki. Ta mała niedogodność nie przeszkadzała, jednak zbytnio w zabawie. A jej atmosferę podkreślały ustawione wzdłuż widowni latarnie z palącymi się świecami. W półmroku, w połączeniu z grą świateł, wyoływały interesujący efekt. Widzowie mogli też posilić się kawą i ciastem.

Na samym starcie wieczoru widownię w konsternację wprowadził prowadzący spotkanie.

- Jako organizatorzy tego wieczoru musimy się przyznać, że niezbyt lubimy Dzień Kobiet, a to dlatego, bo ma one swoje konotacje w PRL-u – oznajmił Leszek Sarnowski.

Publiczność – przeważały wśród niej kobiety, odpowiedziała głośnym buczeniem.

- To oczywoiście była prowokacja, a nasz koncert jest po to, by złożyć hołd kobietom, o które sami najlepiej dbamy, dlatego też zaprosiliśmy najlepszych muzyków Polski Północnej!

Dopiero wtedy rozległy się gromkie brawa.

Refren wspólnie z muzykami

Po tej nieco zuchwałej zapowiedzi pojawił się zespół w składzie: Bartosz Krzywda - klawisze; Szymon Cilke – saksofon, flet prosty, Paweł Barycki – perkusja i Tomasz Steńczy – gitara, wokal.

Widzowie byli też zaskoczeni nową aranżacją (taką troche w klimcie dance) słynnego szlagieru „Niech żyje bal”. Już przy pierwszej zwrotce publiczność dała się porwać refrenowi piosenki i zachęcani przez muzyka śpiewali:

 

„Niech żyje bal,

Bo to życie, to bal jest nad bale

Niech żyje bal,

Drugi raz nie zaproszą nas wcale

Orkiestra gra,

jeszcze tańczą i drzwi są otwarte,

Dzień wart jest dnia

A to życie zachodu jest warte!”

 

Publiczność wspólnie śpiewała też kilka fraz piosenki: „|Co każdy chłopiec wiedzieć powinien”. Lider zespołu starał się nie tracić kontaktu z publicznością. Niekiedy po zagranych utworach żartował z kolegów zespołu.

Nowe pomysły na aranżacje

Zapewne gitarowo – klawiszowe brzmienia nie prezentowałyby się tak ciekawie, gdyby nie były wzbogacane przez saksofon lub flet prosty Szymona Cilke np. w utworze „Uciekaj serce moje”. Piękną aranżacją na pewno była też „Piosenka dla okruszka”.

- Myślę, ze te utwory same w sobie są dla wszystkich – mówił przed koncertem Tomasz Steńczyk. - Sądzę, że widownia, która dziś się pojawi lubi twórczość Agnieszki Osieckiej i chętnie posłucha nowych aranżacji. Nasza nowa płyta powstała nie po to, by odgrzewać to co było, tylko by móc zrealizować nowe pomysły. Pracujemy obecnie nad nowym albumem, ale jego powstanie uzależnione jest tak naprawdę od bardzo wielu czynników i trudno powiedzieć kiedy uda się go wydać.

Jeśli ktoś nie mógł przyjść na koncert Tomasza Steńczyka w Sztumie, to ma jeszcze taką szansę w najbliższy wtorek w Pasłęku. W maju muzycy planują występ w Warszawie.

Koncert zorganizowali: Centrum Kultury Chrześcijańskiej „Alyem”, Gminny Ośrodek Kultury w Mikołajkach Pom. oraz Obywatelskie Porozumienie Samorządowe „Powiśle”.

 

Najważniejsze osiągnięcia:

I m-ce - „Studencki Festiwal Piosenki”, Kraków;

I m-ce - Spotkania Zamkowe - „Śpiewajmy poezję”, Olsztyn;

Grand Prix - „OFPA” , Rybnik;

Grand Prix - Festiwal Sztuki Słowa - „Czy to jest kochanie…”, Elbląg;

I m-ce - Festiwal Twórczości „Korowód” Kraków;

I m-ce - „Grechuta Festiwal” - Kraków;

III m-ce - Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej”, Warszawa;

I m-ce „Łagodne Spotkania Muzyczne”, Warszawa.

 

Wawrzyniec Mocny
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.