Wydanie nr 221/2020, Sobota 8.08.2020
imieniny: pokaż (6 imion)Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wyruszają ratować życie nową karetką pogotowia. (powiat sztumski) - 25.02.2016

  • Wydanie nr 221/2020
  • 25 lutego 2016, 10:06
  • Tom Morski
  • Wiadomości
Wyruszają ratować życie nową karetką pogotowia. (powiat sztumski) - 25.02.2016 fot. Tom Morski
Ratownicy medyczni ze Szpitala Polskiego otrzymali kolejną karetkę pogotowia. Na ich wyposażeniu pojawił się nowoczesny, specjalistyczny ambulans typu C. Pojazd ten, to warty 500 tys. zł mercedes sprinter z pełnym wyposażeniem.

Typ C oznacza specjalistyczny ambulans, którego załoga rusza na interwencje pod kierownictwem lekarza dyżurnego. Wyposażenie samochodu ratowniczego spełnia wszelkie wymogi stawiane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2005 r.  w sprawie wymagań sanitarnych i technicznych, jakie muszą spełniać specjalistyczne środki transportu sanitarnego. Nowy ambulans został sfinansowany dzięki dotacji wojewódzkiej

Ergonomiczne schowki i pełna elektronika

Pojazd spełnia oczywiście szereg wyśrubowanych wymogów technicznych.
Karetkę obejrzeliśmy i prezentuje się obiecująco. Wnętrze przeznaczone dla poszkodowanych posiada LED-owe oświetlenie, wybierane przyciskami na ekranie dotykowym. Podobnie poprzez taki panel steruje się wszystkimi urządzeniami samochodowymi takimi jak: światła, akumulator, kontrola silnika etc.

Pracę zapewne będą ułatwiały liczne skrytki, szafki i schowki, posiadające dodatkowe blokady, będące zabezpieczeniem na wypadek kolizji lub wypadku drogowego. Rozmieszczone są w sposób ergonomiczny w całej kabinie dla załogi. Stosowne skrytki i szuflady znajdują się zarówno w części górnej, jak i dolnej. Znalazło się nawet oddzielne miejsce na plecaki ratowników zawierające sprzęt podstawowy.

Teletransmisja danych z miejsca wypadku

Nowa karetka wyposażone jest w specjalne nosze z możliwością dopięcia modułu pediatrycznego dla dzieci i niemowląt. 

- Krótko mówiąc zastosowano najbardziej nowoczesne rozwiązania, zarówno pod kątem zabudowy, jak i wyposażenia w sprzęt medyczny – stwierdza Patryk Wróblewski, kier. Oddziału Pomocy Doraźnej Szpitala Polskiego w Sztumie. – Najważniejszymi urządzeniami w ambulansie są m.in.:  najnowszy defibrylator Lifepack15 z możliwością teletransmisji danych, dzięki któremu możemy przesłać dane z EKG z dowolnego miejsca. Ma to istotne znaczenie w przypadku osób poszkodowanych np. w wyniku zawału, kiedy możemy przesłać odczyty EKG bezpośrednio z miejsca zdarzenia lub trasy. To ważne, bo liczy się każda sekunda. Kolejną zaleta wynika z możliwości szybkiego skierowania chorego na odpowiedni oddział.

Innym istotnym narzędziem pracy ratowników, w nowej karetce pogotowia ratunkowego jest respirator z możliwością obsługi dorosłych i dzieci, a także specjalny sprzęt do zabezpieczenia urazów.
- W naszej pracy nie sposób obejść się także bez pompy infuzyjnej, która pozwala podawać ściśle określoną dawkę leku w określonym czasie, w ściśle odmierzonej dawce do zastosowania w terapii – uzupełnia kier. Patryk Wróblewski. – Oczywiście na wyposażeniu jest o wiele więcej potrzebnego sprzętu.
Miejmy nadzieję, że w tak wyposażonych pojazdach zespoły ratownicze będą tylko ratować życie.

 

Tom Morski
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.