Wydanie nr 260/2021, Piątek 17.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Ariadna, Szczęsny, Zygmunta, Justyna, Justyn, Narcyz, Hildegarda, Lamberta, Franciszek, Szczęsna, Dezyderiusz, Drogosław, Lambert, Teodora, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Podzielone zdania mieszkańców Dzierzgonia na temat programu „Rodzina 500 +” - 18.02.2016

Wczoraj Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę „Rodzina 500 +” w związku z tym od 1 kwietnia można składać wnioski w Ośrodkach Pomocy Społecznej o wsparcie finansowe w wysokości 500 zł . Dziś spytaliśmy Burmistrza Dzierzgonia Elżbietę Domańską oraz Kierownika MOPS w Dzierzgoniu Danutę Komar-Bruniecką o stan przygotowań do wdrożenia programu w Gminie Dzierzgoń.

Wszystkie szczegółowe informację na temat programu „Rodzina 500+” znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Dzierzgoniu szacuje się że z pomocy finansowej skorzysta ok 1700 dzieci. Mieszkańcy miasta mają podzielone zdanie na temat programu ministerialnego „Rodzina 500 +”.

Kto otrzyma świadczenie 500 zł?
 
Projekt „Rodzina 500+” to system wsparcia rodzin. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie ma pomóc częściowo pokryć wydatki na wychowanie dziecka.
W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich.
 
Jak otrzymać świadczenie 500 zł?

 
Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie.
 
Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami. Jednocześnie gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, więc nie trzeba będzie już dołączać tych informacji.
 
Wnioski będzie można składać przez internet. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.
  
Kiedy świadczenie 500 zł będzie wypłacane?
 
Projekt niebawem trafi do konsultacji społecznych. Zmiany zwiększą środki rodzin na wychowanie dzieci. Ważne jest, aby głos zabrały wszystkie zainteresowane strony. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie samorządów, które będą zajmować się wypłacaniem świadczenia. Wszelkie prace nad projektem planujemy zakończyć w I kwartale 2016 roku. 

 

Robert Kaczmarkiewicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ja
ja 18.02.2016, 18:58
widzę, że nie tylko ja na to zwróciłem uwagę...
masakra....
onn
onn 18.02.2016, 18:17
Odsyłam na strone.... a od czego ty tam jestes kobieto????????????????/