Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kotłownia dla osiedla, czyli jak ją wyposażyć?

Coraz częściej dominujące niegdyś w praktyce rozwiązania grzewcze – indywidualne kotły centralnego ogrzewania lub kotłownie grzewcze zaopatrujące w energię cieplną spółdzielnie mieszkaniowe lub poszczególne części aglomeracji miejskich – zastępowane są kotłowniami grzewczymi zaopatrującymi mniejszą liczbę odbiorców, aniżeli duże kotłownie, ale też większą, aniżeli dostarczające energię jedynie jednemu odbiorcy. Na takie rozwiązania techniczne często decydują się deweloperzy podczas realizacji inwestycji budowlanych związanych z budową osiedli mieszkaniowych lub osiedli domów jednorodzinnych, gdzie nie zawsze odpowiednim rozwiązaniem jest umieszczanie w każdym mieszkaniu lub domu pieca gazowego służącego potrzebom jedynie zamieszkujących dany lokal mieszkańców. Zdarza się też, że idea budowy kotłowni dla osiedla realizowana jest przez już istniejące wspólnoty mieszkaniowe, które widzą w takim rozwiązaniu technicznym możliwość obniżenia kosztów eksploatacji oraz pomieszczeń wspólnych lub też zmuszone są do niego z uwagi na ograniczenie dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej lub niespełnianie przez istniejące instalacje wszystkich wymogów bezpieczeństwa. W każdym z opisywanych przypadków należy zastanowić się, gdzie powinna zostać zlokalizowana kotłownia oraz jak należy ją wyposażyć.

Truizmem pozostawać będzie stwierdzenie, że kotłownia dla osiedla nie może znajdować się w sporej odległości od budynków, które ma zasilać ciepłem. W innym przypadku spadnie bowiem opłacalność całej inwestycji, co związane będzie z wysokimi kosztami dokonania przyłączy, zakupu urządzeń przesyłowych, a także z powstającymi w czasie przesyłu stratami cieplnymi. Równie istotny będzie jednak wybór odpowiednich konstrukcji i urządzeń technicznych, które służyć będą miały wytwarzaniu energii, dostarczanej następnie do indywidualnych domostw i części nieruchomości wspólnych. Spośród dostępnych na rynku kotłów przemysłowych, wiele rodzajów i typów dostosowanych jest do wytwarzania energii cieplnej na potrzeby grzewcze. Z oczywistych względów będą to przede wszystkim kotłownie wodne, które wykorzystywać będą dostarczane im paliwo grzewcze do podgrzewania wody, która transportowana będzie następnie urządzeniami przesyłowymi do odbiorników ciepła zlokalizowanych w mieszkaniach lub budynkach jednorodzinnych. Szczególnie polecane dla tego rodzaju inwestycji są przemysłowe kotły wodne na paliwa stałe, charakteryzujące się łatwością oraz wygodą w obsłudze, a także wysoką ergonomią pracy oraz ekonomiką eksploatacji. Ich współczynniki sprawności cieplnej oscylują w granicach 80 procent i więcej, co bezpośrednio przekłada się na wysokość ponoszonych kosztów eksploatacji urządzeń.

W przypadku budowy kotłowni dla osiedla, które składa się z już istniejących budynków warto zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie połączenie prac instalacyjnych z pracami budowlanymi związanymi z termomodernizacją budynków oraz ograniczeniem w nich strat cieplnych. Dzięki takim zabiegom możliwe będzie zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków w jeszcze większym stopniu i wymiarze.

Kotłownia dla osiedla, czyli jak ją wyposażyć?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.