Wydanie nr 17/2021, Niedziela 17.01.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Antoni, Jan, Alba, Sulpicjusz, Rościsław, Przemił
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska otworzyła Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu – 15.01.2016

Burmistrz Dzierzgonia Elżbieta Domańska otworzyła Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dzierzgoniu – 15.01.2016 fot. UMiG Dzierzgoń
Sytuacja zmieniła się wraz z działaniami podjętymi przez Gminę Dzierzgoń. Przeznaczyła ona budynek na ul. Traugutta 13 (budynek zespołu szkół) pod warsztaty oraz zapewniła jego remont. Dzięki temu Stowarzyszenie z Koniecwałdu może użytkować bezpłatnie budynek przez okres 10 lat, wspierając osoby niepełnosprawne w naszej gminie bez konieczności dalekich dojazdów. Ponadto rodzice osób niepełnosprawnych, zaangażowani od lat w tę szczególnego rodzaju opiekę, znajdą w końcu czas zarówno dla siebie, jak i na inne ważne sprawy. Podopieczni warsztatów uczyć się będą między innymi radzenia sobie z czynnościami dnia codziennego, które dla osób w pełni sprawnych, są często niedostrzegane. Zajęcia przewidują również terapię ruchową pod okiem fizjoterapeuty.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Koniecwałdu podczas 15 lat swojej działalności odnosiło już sukcesy w terapii wielokierunkowej osób niepełnosprawnych, przez co mogły one podjąć zatrudnienie na rynku pracy, zarówno w specjalnie do tego powołanych zakładach lub innych przedsiębiorstwach. Dzięki warsztatom zatrudnienie znalazło 8 osób. Pomimo faktu, iż WTZ działają od 28 grudnia 2015 roku, oficjalne otwarcie miało miejsce 15.01.2016 r. Na samej uroczystości zgromadziły się licznie osoby niepełnosprawne wraz z rodzicami i opiekunami. Oficjalnego otwarcia dokonała Burmistrz Dzierzgonia Pani Elżbieta Domańska wraz z Kierownikiem WTZ w Dzierzgoniu Panią Marią Król, Dyrektorem Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dariuszem Majorkiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Dzierzgoniu Zbigniewem Przybyszem, Starostą Powiatu Sztumskiego Wojciechem Cymerysem, Senatorem RP Leszkiem Czarnobajem, Radnym Sejmiku Województwa Pomorskiego Józefem Sarnowskim, Radnymi Dzierzgonia oraz księdzem Piotrem Olechowskim. Wszyscy zaproszeni goście zadeklarowali chęć dalszej współpracy i pomocy zarówno stowarzyszeniu, jak i prowadzonym przez nie warsztatom. Uroczystość poświęcona uczestnikom nie mogła odbyć się bez ich wkładu oraz pracy rodziców i opiekunów, którzy zadbali o smaczny poczęstunek, pięknie udekorowaną salę oraz o wspaniałą atmosferę.

 

Podczas uroczystości otwarcia nieoczekiwanie udało pozyskać się dodatkowych sponsorów – osoby prywatne oraz przedsiębiorców. Jak podkreśla Pani Kierownik WTZ nawet najprostsza pomoc w budowaniu lepszego jutra osobom potrzebującym jest nieoceniona. Potrzebny jest nie tylko wkład finansowy czy rzeczowy, ale również pomoc osób, które chciałyby wesprzeć organizację swoją własną pracą. Do tej pory WTZ w Dzierzgoniu pozyskały już kilku sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania za środki materialne, usługi czy transport. Jedną z największych bolączek jest właśnie zapewnienie sprawnego dojazdu uczestnikom warsztatów na zajęcia, gdyż udział w WTZ biorą nie tylko osoby z naszej gminy, ale również z Gminy Mikołajki Pomorskie oraz Stary 
Dzierzgoń.

Stowarzyszenie pomimo prowadzenia warsztatów w Koniecwałdzie, które zgromadziło przez ostatnie 15 lat ogromne doświadczenie, traktuje WTZ w Dzierzgoniu jako projekt niezmiernie potrzebny. Na dzień dzisiejszy profesjonalną wyszkoloną kadrę stanowi 8 osób jednak do pełni szczęścia potrzebny jest psycholog, który podjąłby się tytanicznej pracy w ośrodku. Samo zaangażowanie pracowników jest warte ogromnej uwagi i pochwał.

Poprzez prace oczekuje się efektów, te jednak przychodzą z trudem, powoli, ale są niezwykle motywujące dla całej załogi.

Już zawiązanie samodzielne buta czy umiejętność posługiwania się pieniądzem pozwala na, chociaż częściowe odnalezienie się w świecie osób pełnosprawnych. Często to pierwsze wyjście z domu jest największym postępem tych osób. Aktywizacja społeczna, możliwość poznania się z rówieśnikami czy porozmawianie o problemie, który do tej pory dotyczył tylko ich. Pozwala to na lepsze odnalezienie się w świecie i motywuje do dalszej pracy. Każde kolejne wyjście z domu jest nową przygodą i nowym doświadczeniem wpływającym na rozwój osoby niepełnosprawnej. Dziękujemy 
wszystkim, którzy włączają się w pomoc bardziej potrzebującym, zarówno samorządom, stowarzyszeniom, sponsorom oraz pracownikom warsztatów terapii zajęciowej."

UMiG Dzierzgoń
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Dzierzgoń


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.