Wydanie nr 209/2021, Środa 28.07.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Alfonsa, Samson, Pantaleon, Marcela, Wiktor, Innocenty, Tymona, Tymon, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

ZMIANY W PROGRAMIE RZĄDOWYM MDM ORAZ CO SIĘ DZIEJE NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI !

Oprocentowanie kredytów hipotecznych minimalnie wzrosło . Jednak nadal są na bardzo niskim poziomie.

A jakie zmiany czekają na rynku kredytów mieszkaniowych ?


Największą zmianą dla rynku kredytów jest zapowiedź włączenia do programu dopłat MdM  nieruchomości z rynku wtórnego. Te zmiany mogą wejść w życie już we wrześniu tego roku . Te zapowiedzi są bardzo ważne dla osób mieszkających w małych miejscowościach  w , których działalność developerska , działa w bardzo małym stopniu lub jej w ogóle nie ma. 
Zmiany , również maja być w podwyższeniu stawki dopłaty z 15% do 20 % dla osób posiadających dwójkę dzieci, a dla rodzin posiadających trójkę dzieci stawka wzrośnie z 15 % do 30 %.
Rząd , również planuje by rodziny wielodzietne mogły skorzystać nie tylko z zakupu swojego pierwszego mieszkania, ale również w przypadku zmiany mieszkania na większe.

A co dzieje się na rynku nieruchomości w pow. malborskim

Ceny nieruchomości utrzymują się cały czas na takiej samej wysokości, lecz największym zainteresowaniem ciszą się nie wielkie domki  i mieszkania budowane w latach 70-tych, gdyż ceny tych nieruchomości są atrakcyjne i nie obciążają budżetu domowego nabywcy. 

Co raz więcej nabywców ma problem z wkładem własnym przy kredycie mieszkaniowym , który w tym roku jest na poziomie 10 procent. Co raz częściej wkład własny decyduje o zakupie nieruchomości, a nie zapomnijmy, że oprócz wkłady własnego, nabywca pokrywa koszty przygotowania aktu notarialnego, ubezpieczenia do banku , czy prowizje bankowe. 

Dosyć rzadko sprzedają się mieszkania , które zostały wybudowane w ciągu ostatnich 8 lat i zostały nabyte na rynku pierwotnym. Do tak niskiej sprzedaży przyczynia się cena nieruchomości sprzedawanej, a średnia cena za m2 to 4,500 zł/ m2 , gdy na rynku wtórnym można nabyć nieruchomość średnio za cenę 3,000 zł/m2. Kupując  mieszkanie na rynku pierwotnym traci się na wartości w momencie podpisania aktu notarialnego, można to porównać do zakupu nowego samochodu z salonu, który traci na wartości w momencie opuszczenia salonu.

Intensywność budowy domów na terenie pow. malborskiego jest bardzo wysoka, lecz najczęściej budowane są domu parterowe z użytkowym poddaszem. Tak duża ilość budowanych domów w przyszłości może przyczynić się do trudniejszej sprzedaży tych nieruchomości, jak również do ich cen transakcyjnych.

Od 1 lipca tego roku zmieniły się przepisy dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę swojego wymarzonego domu, gdyż teraz wystarczy tylko zgłoszenie. W ciągu roku rynek zweryfikuje skuteczność zgłoszenia i pokaże czy w pow. malborskim będzie budowało się jeszcze więcej domu.

 

AD NIERUCHOMOŚCI
 
Aneta Fiałek
Pl.Narutowicza 1a/11
82-200 Malbork
Tel. 500-062-915 ; 55-272-93-67
a.fialek_adnieruchomosci@wp.pl

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Patronat
AD NIERUCHOMOŚCI - MALBORK - tel. 55-272-93-67 AD NIERUCHOMOŚCI - MALBORK - tel. 55-272-93-67
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.