Wydanie nr 211/2021, Piątek 30.07.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Ubysław, Ubysława, Ludomiła, Julita, Maryna, Abdon, Julia, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY MONACHIJCZYK W MALBORKU-KARTY Z PODRÓŻY WEDUTYSTY DOMENICA QUAGLIO DO PRUS W 1832 ROKU – 19.06.2015

Uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej w malborskim zamku, odbyło się w piątek (19 czerwca br.) w sali siedmiofilarowej.

Muzeum Zamkowe w Malborku
Sala Siedmiofilarowa na Zamku Średnim
19 czerwca-6 września 2015 roku
kurator wystawy: Justyna Lijka
    

Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało na sezon letni 2015 roku wystawę czasową, której bohaterem jest bawarski wedutysta Domenico Quaglio (1787-1837). Ten wybitny malarz epoki romantyzmu w Niemczech należy dziś do postaci nieco zapomnianych i mało znanych polskiemu odbiorcy kultury. Pochodził z artystycznej rodziny o włoskich korzeniach, osiadłej w Monachium w drugiej połowie XVIII wieku i był jej najwybitniejszym przedstawicielem. Uprawiał malarstwo olejne, akwafortę i litografię; projektował dekoracje teatralne. Był członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i Berlinie oraz wielu stowarzyszeń m.in. w Brukseli, Lipsku, Wrocławiu. Współtworzył także monachijskie Towarzystwo Sztuki, zajmujące się wystawiennictwem i promocją współczesnych artystów, uprawiających nieakademickie gatunki malarstwa – portret, martwą naturę, pejzaż, sceny rodzajowo-historyczne oraz batalistyczne. W ramach studiów nad architekturą średniowieczną, której był skrupulatnym dokumentalistą i znawcą odbył wiele naukowych podróży po Europie. 

Wiosną roku 1832 Quaglio wyruszył na zlecenie następcy pruskiego tronu Fryderyka Wilhelma z Monachium do nadbałtyckich Prus. Trasa podróży biegła przez środkowe i północne Niemcy, wyspę Rugię i Pomorze Zachodnie aż do Królewca i Tylży. Głównym jej celem było wykonanie do książęcej kolekcji kilku widoków malborskiego zamku, rejestrujących wygląd pokrzyżackiej warowni po tzw. romantycznej przebudowie. Bawarski wedutysta zwiedził wówczas także Gdańsk i Frombork, wykonując wiele odręcznych szkiców nowo poznanych miejscowości. Do dziś z owej wędrówki zachowało się niewiele prac malarskich i rysunkowych. W wielu przypadkach znamy je z hasłowych zapisów w katalogach wystaw czasowych organizowanych przez niemieckie Towarzystwa Sztuki lub z graficznych reprodukcji publikowanych w ilustrowanych czasopismach.
Pierwsza część wystawy w malborskim zamku, mająca charakter wprowadzenia, opowiada o samym malarzu, kreśląc jego portret i artystyczny profil. W drugiej zaś narracja koncentruje się na trzech stacjach pobytu w dawnych Prusach: w nadbałtyckim Gdańsku, w mieście nad Nogatem i warmińskim Fromborku. Tu największym i najważniejszym akcentem jest „rozdział malborski” (główny cel podróży monachijczyka). W tej odsłonie poza kompozycjami autorstwa bawarskiego malarza zaprezentowano również inne dzieła sztuki, dokumenty ikonograficzne oraz książki, ilustrujące dzieło pierwszej, tzw. romantycznej restauracji pokrzyżackiego zamku; z czasów, gdy zabytek ten pełnił sui generis funkcję muzeum pruskiej historii i patriotycznej sztuki. 

Szczegóły znajdują się w załączonym poniżej pliku graficznym (galeria zdjęć)

 

Infotmacja: Muzeum Zamkowe w Malborku

Dawid Bochon
Przejdź do komentarzy

 

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wernisaże


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.