imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zuzanna Jaremko Mistrzynią Europy Kyokushin Kartae IKO!!! Mistrzostwa Europy IKO Kyokushin Karate Berlin - 09 maja 2015

• Wydanie nr 88/2024
  • 13 maja 2015, 09:26
  • Maciej Kaczyński, Wojciech Kunicki
  • SportSporty walki
Po długich i ciężkich przygotowaniach karatecy Malborskiego Klubu Kyokushin Karate byli w końcu gotowi, aby zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami Europy. Na turniej w Berlinie została wyselekcjonowana kadra w kata (układ techniczny): sensei Marcin Kondra, sempai: Marta Owedyk, Hubert Philipp, Miłosz Wolak i w kumite (walka) sempai:, Artur Bernacki, Kamil Bieliński , Zuzanna Jaremko, Paweł Madajczak. Hubert Philipp, Przemysław Szałkowski i Miłosz Wolak. Po przyjeździe do Berlina okazało się, że w zawodach bierze udział ponad 550 zawodników z: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Izraela, Rumunii, Bułgarii, Kazahstanu, Mołdawii, Belgii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Grecji, Czech, Włoch i najliczniejsze ekipy z Rosji i Polski.

Zuzanna Jaremko Mistrzynią Europy Kyokushin Kartae IKO!!! Mistrzostwa Europy IKO Kyokushin Karate Berlin 09 maja 2015 Po długich i ciężkich przygotowaniach karatecy Malborskiego Klubu Kyokushin Karate byli w końcu gotowi, aby zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami Europy. Na turniej w Berlinie została wyselekcjonowana kadra w kata (układ techniczny): sensei Marcin Kondra, sempai: Marta Owedyk, Hubert Philipp, Miłosz Wolak i w kumite (walka) sempai:, Artur Bernacki, Kamil Bieliński , Zuzanna Jaremko, Paweł Madajczak. Hubert Philipp, Przemysław Szałkowski i Miłosz Wolak .Po przyjeździe do Berlina okazało się, że w zawodach bierze udział ponad 550 zawodników z: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Izraela, Rumunii, Bułgarii, Kazahstanu, Mołdawii, Belgii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Grecji, Czech, Włoch i najliczniejsze ekipy z Rosji i Polski. Pierwszy dzień naszego pobytu (piątek) spędziliśmy na zwiedzaniu Berlina.

Obejrzeliśmy go z wysokości ponad 200 metrów z galerii wieży telewizyjnej. Później spacer Unter der Linden Strasse pod Bramę Brandenburską i Bundestag. Powrót do hotelu i odpoczynek. Zawody rozpoczęły się w sobotę około godz. 09.00. Sędzią głównym zawodów był shihan Katsushito Gorai 6 dan Sekretarz Światowej Organizacji. Zawody w kata odbywały się równolegle na czterech matach we wszystkich kategoriach wiekowych. Jako pierwsza z naszej drużyny startowała sempai Marta Owedyk. W kata kobiet wystąpiło 21 utytułowanych zawodniczek. Sempai Marta wykonała bardzo trudne kata - SUSHIHO. Oceny, które otrzymała uplasowały ją na 17 miejscu. Zwyciężyła reprezentantka Rumunii sensei Jianu Raluca (2 Dan).

Następnie swoją interpretację kata GEKISAI SHO przedstawił sensei Marcin Kondra. Wśród mężczyzn wystartowało 27 zawodników. Sensei zajął 18 miejsce. Miłosz Wolak i Hubert Philipp startujący w kategorii chłopców w wieku 14 – 15 lat wykonywali kata KANKU DAI. Hubert zajął bardzo dobre 7 miejsce a Miłosz uplasował się na miejscu 13. Konkurencję tą zdominowali Rosjanie zajmując trzy pierwsze miejsca. W walkach sportowych Kyokushin Karate uderzenia rękoma i kopnięcia wykonuje się z pełną siłą. Nie wolno ręką uderzać w twarz, kopać w krocze lub atakować stawów. W kategoriach dziecięcych obowiązują ochraniacze na ręce, nogi, krocze oraz kaski.

Seniorzy walczą tylko z suspensorium- mężczyźni i z ochraniaczem na klatkę piersiową- kobiety. Powoduje to, że walki Kyokushin stawiają przed zawodnikami wymagania bardzo dużej odporności, siły, wytrzymałości, olbrzymiego hartu ducha i wielkiego serca do walki. Jest to efekt końcowy wielu lat treningów. W kategorii chłopców w wieku 14 – 15 lat (- 50 kg) wystartowali Miłosz Wolak i Hubert Philipp. Hubert po zaciętym boju z Rosjaninem Dmitrii Vakhidov przegrał walkę i odpadł z turnieju. Miłosz spotkał się w eliminacjach z Ukraińcem Oleksandrem KASNER, z którym pewnie wygrał. Następnym jego przeciwnikiem w półfinale był bardzo wymagający zawodnik z Rosji Aleksandr Kharlamov. Miłosz przegrał, ale jak się później okazało jego przeciwnik został zwycięzcą tej kategorii wiekowej. Miłosz zajął 3 miejsce zdobywając pierwszy w historii klubu medal na Mistrzostwach Europy. Jak się później okazało nie jedyny. W kategorii chłopców 14 – 15 lat (-60 kg) Kamil Bieliński przegrał w eliminacjach z zawodnikiem z Kazahstanu..

W kategorii 16 – 17 lat (-65 kg) Artur Bernacki walczył z Rosjaninem Evgenijem Glukhov, który bardzo mocnymi technikami nożnymi pokonał naszego reprezentanta. W kategorii chłopców 16 – 17 lat (-75 kg) Przemysław Szałkowski stawił czoła Węgrowi Markowi Doka. Walka była wyrównana. Przemek przegrał, gdyż otrzymał dwa ostrzeżenia za odpychanie przeciwnika Pechowo Przemek drugie ostrzeżenie otrzymał na 2 sekundy przed końcem walki. Gdyby nie ten fakt z pewnością by wygrał. W walkach seniorów w kategorii – 70 kg wystartował Paweł Madajczak z Kwidzyna. Była to najsilniej obsadzona kategoria z 41 zawodnikami. Paweł nieznacznie przegrał z reprezentantem Czech Tomasem Heracek, który po walce dwukrotnie podszedł do Pawła i gratulował mu postawy. W kategorii wiekowej 12 – 13 lat dziewcząt (+45kg) wystartowała Zuzanna Jaremko z Kwidzyna. Pierwszą walkę stoczyła z Rosjanką Viktorią Kobyschchiną, nie dając jej żadnych szans. Drugą przeciwniczką była nasza rodaczka Weronika Krzywnicka, która kopiąc wysokie techniki starała się rozstrzygnąć walkę na swoją korzyść.

Nasza zawodniczka nie dała się zaskoczyć i pewnie zwyciężyła. W finale Zuzia spotkała się z węgierką Gretą Szalai. Pierwsza minuta walki to bardzo wyrównany pojedynek, końcówka jednak bezspornie należała do Zuzi, która kopiąc Kaiten Geri zaznaczyła swą przewagę. Sędziowie jednogłośnie przyznali jej zwycięstwo. Tym samym Zuzanna Jaremko wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy w swojej kategorii wiekowej!!! Turniej był wyjątkowo silnie obsadzony. W seniorach startowały takie znakomitości jak Patryk Sypień, Damian Galiński, Alejandro Navarro i wielu innych znanych zawodników.

Podziękowania dla sensei Marcina Kondry, Panów Rafała Wolaka i Mariusza Philipp, którzy sekundowali naszym zawodnikom w ich walkach. Gratulacje dla sensei Macieja Kaczyńskiego za sukces Zuzanny Jaremko oraz podziękowania za zorganizowanie wyjazdu i opiekę nad zawodnikami. Niestety z powodów rodzinnych nieobecny był w Berlinie sensei Wojciech Kunicki.