Wydanie nr 217/2025, Wtorek 5.08.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Godzina W w Sztumie – hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego.

Godzina W w Sztumie – hołd dla bohaterów Powstania Warszawskiego. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym kraju, także w powiecie sztumskim, zawyły syreny. W ten symboliczny sposób uczczono 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – jednego z najważniejszych i najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski.

W piątek, 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 – w tzw. godzinę "W" – mieszkańcy powiatu sztumskiego, podobnie jak miliony Polaków w całym kraju, oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. Na kilka minut zatrzymał się ruch, zawyły syreny alarmowe, a przestrzeń publiczna wypełniła się ciszą i zadumą.

W Sztumie lokalne władze samorządowe złożyły kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział m. in. starosta sztumski Leszek Sarnowski, przewodniczący Rady Powiatu Leszek Tabor, burmistrz Miasta i Gminy Sztum Bartosz Mazerski oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Powiatu Sztumskiego. Był to wyraz pamięci i szacunku dla tych, którzy w 1944 roku stanęli do nierównej walki o wolność ojczyzny.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, było największym zbrojnym wystąpieniem podziemia w okupowanej Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej oraz cywilna ludność Warszawy toczyli zacięte walki z niemieckim okupantem, dążąc do wyzwolenia stolicy i zamanifestowania istnienia niepodległego Państwa Polskiego. Mimo ogromnego poświęcenia i heroizmu powstańców, powstanie zakończyło się klęską, a Warszawa została niemal doszczętnie zniszczona.


 

Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Sztumie


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.