Wydanie nr 203/2025, Wtorek 22.07.2025
imieniny: pokaż (8 imion)Wawrzyniec, Bolesława, Magdalena, Pankracy, Laurencjusz, Albin, Naczęsława, Benona
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kanadyjscy twórcy pierwszego reaktora BRWX-300 pomogą OSGE w budowie polskich SMR-ów

  • Wydanie nr 203/2025
  • 22 lipca 2025, 08:42
  • Źródło informacji: PAP MediaRoom
  • Wiadomości
Kanadyjscy twórcy pierwszego reaktora BRWX-300 pomogą OSGE w budowie… fot. PAP/C. Piwowarski
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i kanadyjska firma energetyczna Ontario Power Generation (OPG), budująca właśnie w Kanadzie pierwszy reaktor BWRX-300, podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w celu usprawnienia procesu budowy SMR-ów w Polsce. Najbardziej zaawansowany projekt atomowy w Polsce cieszy się poparciem nie tylko społeczeństwa, ale także kolejnych administracji rządowych: w uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu.

Podpisany w Centrum Prasowym PAP list intencyjny umożliwi korzystanie z usług i doświadczeń kanadyjskiej firmy przy wdrażaniu i eksploatacji w Polsce małych modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300.

„To kolejne z serii podpisanych w ostatnim czasie porozumień z zagranicznymi partnerami, posiadającymi unikalną wiedzę oraz doświadczenie w zakresie budowy SMR-ów, przygotowywania niezbędnej dokumentacji, szkolenia personelu. Naprawdę warto współpracować z najlepszymi i najbardziej zaufanymi firmami energetycznymi na świecie” - podkreślał Jacek Drózd, wiceprezes zarządu OSGE. 

W maju bieżącego roku rząd prowincji Ontario w Kanadzie podjął decyzję inwestycyjną dla budowy pierwszego reaktora BWRX-300 w elektrowni jądrowej Darlington. Operatorem elektrowni i inwestorem jest należąca w całości do władz prowincji firma OPG. Analogiczne projekty w tej technologii chce realizować OSGE - prace budowalne mają szansę rozpocząć się jeszcze w tej dekadzie.

„Dla obu naszych firm i krajów to klasyczna transakcja >>win-win><<. Szeroko rozumiana energetyka jądrowa zmieniła już oblicze prowincji Ontario - najwyższy czas, aby jej potencjał zaczęła wykorzystywać również Polska” - mówiła Nicolle Butcher, przewodnicząca i prezes zarządu OPG.
 
Kanadyjska firma planuje budowę w sumie czterech SMR-ów o łącznej mocy 1,2 GW, które będą w stanie zasilić 1,2 mln gospodarstw domowych. Według szacunków, inwestycja zapewni średnio dwa tys. miejsc pracy rocznie przez 60 lat. Budowa pierwszego reaktora w Kanadzie ma się zakończyć w 2028 r., a od 2029 r. ma on dostarczać energię do sieci.

„Wdrożenie w Polsce technologii BWRX-300 jest absolutnie krytyczne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa ekonomicznego, jak i energetycznego naszego państwa. Doświadczenie naszych partnerów z OPG w tym zakresie jest dla nas bezcenne” - przekonywał Bartosz Fijałkowski, wiceprezes zarządu OSGE. 


Dodał, że ścisła współpraca z kanadyjskim partnerem pozwoli uniknąć wielu błędów i uczyć się na doświadczeniach partnera.


„Jeśli mamy być drudzy na świecie, a pierwsi w Europie z tą technologią, to musimy tę wiedzę wykorzystać" – zaznaczył Fijałkowski.


Podczas uroczystości podkreślano, że rozwój polskiej energetyki atomowej cieszy się nie tylko szerokim poparciem społecznym i instytucjonalnym.


„Zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim, polski rząd deklaruje pełne wsparcie dla tego typu projektów oraz partnerstw. Warto podkreślić, że uwzględnienie energetyki atomowej w priorytetach energetycznych Unii Europejskiej było jednym z głównych postulatów naszej prezydencji w Radzie UE” - przypomniał Wojciech Wrochna, sekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu, pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.


Z kolei dr Paweł Gajda, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu, podkreślał kompatybilność wszystkich procedowanych projektów jądrowych w Polsce: związanych tak z „dużym”, jak i „małym” atomem.


„Nasz kraj posiada potencjał i ambicje, aby rozwijać je równolegle i z sukcesem” – zaznaczył dyrektor Gajda.


Projekt reaktora BWRX-300 to oparta na sprawdzonych technologiach dziesiąta generacja reaktorów wodnych wrzących (Boiling Water Reactor, BWR), opracowywanych przez firmę General Electric od lat 50. XX wieku. Pierwszy reaktor BWR, Vallecitos, został uruchomiony w 1957 roku. Łącznie w 10 krajach zbudowano 67 reaktorów BWR zaprojektowanych przez GE, nieustannie rozwijając i udoskonalając stosowane rozwiązania. Technologia BWRX-300 łączy sprawdzone i licencjonowane rozwiązania z innowacyjnymi systemami pasywnego bezpieczeństwa oraz uproszczoną konstrukcją. To obecnie najbardziej zaawansowany na drodze do wdrożenia projekt SMR na świecie.

Pojedynczy mały reaktor BWRX-300 pozwoli w ciągu sześciu dekad uniknąć 176 mln ton emisji CO2 oraz spalenia 65 mln ton węgla. Inwestycja w SMR-y będzie miała również pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Według wyliczeń z raportu LPMG, przygotowanego dla spółki, faza inwestycyjna wraz z 60-letnim okresem działalności operacyjnej reaktora może wygenerować ponad 24 mld zł wartości dodanej brutto i 2,7 tys. nowych miejsc pracy. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.