Wydanie nr 199/2024, Środa 17.07.2024
imieniny: pokaż (15 imion)Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja, Aneta, Marceli, Andrzej, Aleksja, Karolina, Leon, Aleksy, Leona, Jadwiga, Bogdan
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czym jest dodatek stażowy?

Dodatek stażowy to jeden z elementów wynagrodzenia pracowników, którzy są zatrudnieni w sferze budżetowej. Jest przyznawany m.in. nauczycielom, policjantom lub też pracownikom urzędów państwowych. Co więcej, wysokość dodatku jest uzależniona od długości stosunku pracy danego pracownika. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.
  • Dodatek stażowy to rodzaj nagrody i uznania dla pracowników, którzy od kilku lat są zatrudnieni w jednym zakładzie pracy.

  • Tego typu świadczenie należy się głównie pracownikom sektora publicznego.

  • Ten rodzaj benefitu można też wprowadzić w prywatnym zakładzie pracy wszystko zależy od pracodawcy.

    Czym jest dodatek stażowy?

Dodatek stażowy, nazywany również dodatkiem za wysługę lat, to świadczenie wypłacane niektórym pracownikom sfery budżetowej. Osoby uprawnione do tego benefitu odznaczają się odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi oraz mają one co najmniej kilkuletni staż pracy w konkretnym przedsiębiorstwie, urzędzie czy też szkole. Inaczej mówiąc, jest to nagroda dla pracownika za długą współpracę i lojalność. Co ważne, pracownicy, którym przysługuje dodatek, nie muszą składać żadnych podań czy wniosków w celu przyznania świadczenia. Benefit jest przyznawany automatycznie, na podstawie obowiązujących przepisów.

Szukasz nowej pracy? A może planujesz zmianę branży? Wejdź na https://www.pracuj.pl/ i wybierz coś dla siebie!

Komu przysługuje dodatek stażowy?

Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikom sfery budżetowej, czyli osobom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych państwa, które są finansowane ze środków publicznych. Dodatek stażowy przysługuje zatem takim grupom zawodowym jak policjanci, strażacy, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, nauczyciele, pracownicy sądów i prokuratur, urzędnicy państwowi czy żołnierze zawodowi.

Dodatek stażowy w firmach prywatnych

Zdarza się, że zarząd danej firmy prywatnej chciałby przyznać taki benefit, aby nagrodzić swoich długoletnich pracowników. Oczywiście jest to możliwe. Można wprowadzić dodatek stażowy w prywatnych przedsiębiorstwach. Warto przy tym pamiętać, by tę informację zamieścić w wewnętrznym regulaminie wynagradzania oraz umowie o pracę poszczególnych pracowników. W ten sposób zarówno pracodawca, jak i podwładny, będą mieli jasno sprecyzowane zasady dotyczące omawianego świadczenia. Warto nadmienić, że dodatek stażowy, który jest przyznawany w prywatnych przedsiębiorstwach, nie jest koniecznością czy też obowiązkiem.

Jeśli zależy Ci na wysokich zarobkach i ciekawych benefitach w ciekawej branży, to przejrzy najnowsze ogłoszenia o pracę w IT. Pracodawcy czekają właśnie na Ciebie!

Jak obliczyć wysokość dodatku stażowego?

W przypadku sfery budżetowej wysokość dodatku stażowego zależy od indywidualnego wynagrodzenia każdego z pracowników i może wynosić od 1% do maksymalnie 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Na jaki dodatek stażowy mogą liczyć osoby zatrudnione w firmach prywatnych? Prawo nie określa szczegółowych zasad przyznawania tego benefitu, gdyż jest to dobrowolny, przewidziany przez danego, prywatnego pracodawcę dodatek do pensji. Przełożony może zatem dowolnie określić wysokość dodatku stażowego w prywatnym zakładzie pracy. Zarówno w przypadku sektora publicznego, jak i prywatnego, dodatek za staż pracy jest najczęściej wypłacany raz w miesiącu, razem z wynagrodzeniem pracownika. Co ważne, dodatek za staż pracy jest traktowany tak, jak wynagrodzenie zasadnicze, jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że omawiane świadczenie jest uwzględnione rozliczeniach podatkowych zatrudnionego.

Chcesz również cieszyć się benefitami od pracodawców? Sprawdź, jakie są obecnie oferty pracy w Wołowie, Krakowie czy innych miasta, a przy okazji zobacz, co ciekawego oferuje się teraz pracownikom!

Podsumowanie

Dodatek stażowy to forma nagrody dla pracownika zatrudnionego w danej firmie od co najmniej kilku lat. Taki benefit dotyczy najczęściej pracowników sektora publicznego. Jednak świadczenie to można także wprowadzić w prywatnych zakładach pracy, aby w ten sposób nagrodzić staż pracy podwładnego.

Czym jest dodatek stażowy?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.