Wydanie nr 199/2024, Środa 17.07.2024
imieniny: pokaż (15 imion)Januaria, Donata, Marcelina, Dzierżykraj, Konstancja, Aneta, Marceli, Andrzej, Aleksja, Karolina, Leon, Aleksy, Leona, Jadwiga, Bogdan
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • zulawyimierzeja24.pl
 • tvdzierzgon.pl

Znamy laureatów jubileuszowej edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej.

Znamy laureatów jubileuszowej edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej. fot. pomorskie.eu
Po raz dziesiąty wyłonione zostały najciekawsze wydarzenia i projekty w pomorskim muzealnictwie. Kapituła przyznała trzy równorzędne nagrody główne oraz cztery wyróżnienia. Wśród wyróżnionych znalazł się dr Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W czwartek, 13 czerwca w Białym Spichlerzu w Słupsku odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszona została lista zwycięzców.

Pomorskie Nagrody Muzealne są przyznawane od 2015 r. z inicjatywy Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich przy wsparciu samorządu województwa pomorskiego.

- „W ciągu tych 10 lat Pomorska Nagroda Muzealna ugruntowała swoją markę i cieszy się uznaniem pomorskiego środowiska muzealnego. Od początku jest wyznacznikiem wysokiego poziomu pracy merytorycznej, innowacji wdrażanych w dziedzinie muzealnictwa oraz promocji lokalnych wydarzeń” – mówi Anna Sujecka, prezeska Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

W tym roku zgłoszono 25 projektów

Celem konkursu jest wyłonienie, ale również promowanie najciekawszych i najważniejszych inicjatyw muzealnych realizowanych na terenie województwa pomorskiego: wystaw, programów edukacyjnych, projektów badawczych oraz publikacji. Do konkursu zgłaszane są wydarzenia, które realizowane były w roku poprzedzającym wręczenie nagród.

– „Rokrocznie jest to kilkadziesiąt nietuzinkowych projektów i inicjatyw, których wspólnym mianownikiem jest popularyzowanie kultury, historii i sztuki naszego regionu” – dodaje Anna Sujecka. – „Konkurs przeznaczony jest dla pracowników pomorskich muzeów oraz osób, które z nimi współpracują. Ich żmudna i wielomiesięczna praca na ogół pozostaje niezauważana, choć jej efekty, często spektakularne, widoczne są w postaci ogółu propozycji muzealnych oferowanych zwiedzającym”.

W tym roku do konkursu zgłoszono 25 projektów z 14 muzeów reprezentujących niemal całe Pomorze. Do konkursu aplikację złożyły muzea m.in. z Gdańska, Chojnic, Wdzydz, Lęborka, Gdyni,  Słupska, Sztutowa, Bytowa, Starogardu Gdańskiego i Pucka.

– „Pozytywnie odbieram różnorodność zgłoszonych do konkursu projektów. Ta różnorodność podejmowanych inicjatyw pokazuje jak prężne jest muzealnictwo pomorskie. Doceniają to również mieszkańcy oraz turyści odwiedzający nasz region” – zaznacza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – „Kapituła miała z pewnością trudne zadanie, by wybrać tylko trzy, spośród kilkudziesięciu zgłoszonych projektów”.

Kto zdobył nagrodę, a kto wyróżnienie?

Zwycięzców konkursu wyłoniła kapituła, w której zasiadali reprezentanci stowarzyszeń: historyków sztuki, muzealników polskich, muzeów na wolnym powietrzu, inwentaryzatorów muzealnych, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, w tym instytutów: historii, historii sztuki, archeologii i etnologii, a także przedstawiciele mediów pomorskich oraz Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– „W dziesięcioletniej historii konkursu rozpatrzyliśmy ponad 230 projektów, z których 30 zostało nagrodzonych a kolejnych 20 wyróżnionych” – informuje Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury UMPW. – „Również tym roku grono laureatów Pomorskiej Nagrody Muzealnej powiększyło się o kolejnych autorów trzech najlepszych projektów muzealnych”.

Decyzją kapituły laureatami Pomorskiej Nagrody Muzealnej za rok 2023 zostali:

 • Joanna Gołofit (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za wystawę czasową „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo”,

 • Dorota Hanowska i Katarzyna Maciejewska (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku) za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”,

 • Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik i Magdalena Jaszcza (Muzeum Gdańska) za wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.

Dodatkowo, przyznano cztery wyróżnienia, które otrzymali:

 • dr Marcin Owsiński (Muzeum Stutthof w Sztutowie) za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”,

 • Wojciech Joński (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) za wystawę czasową „W toni. polskie pojazdy podwodne ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”,

 • Magdalena Wałaszewska, Izabela Czołgała i Lech J. Zdrojewski (Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim) za wystawę „Leszek Baczkowski – rzeźbiarz z Kociewia”,

 • Ewa Siwek i Marcin Szerle (Muzeum Miasta Gdyni) za publikację „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – I tom „Monografii Gdyni”.

Od samego początku patronem i fundatorem nagród finansowych jest marszałek województwa pomorskiego. W tym roku wartość głównej nagrody została podwyższona i wynosi 15 tys. zł dla każdego ze zwycięskich projektów.

 

 

Źródło: pomorskie.eu

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.