Wydanie nr 142/2024, Wtorek 21.05.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Tymoteusz, Ryksa, Walenty, Wiktor, Przedsława, Jan, Pudens, Krzysztof, Piotr, Teobald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Zatrzymany ksiądz zawieszony w pełnieniu obowiązków przez Biskupa Elbląskiego.

Zatrzymany ksiądz zawieszony w pełnieniu obowiązków przez Biskupa… fot. Zdjęcie z profilu FB Krzysztof Dymkowski
W związku z zatrzymaniem księdza podejrzewanego o działania pedofilskie, Kuria Elbląska wydała oświadczenie.

Przypomnijmy, że do ujęcia obywatelskiego duchownego podejrzewanego o działania pedofilskie doszło w środę, 6 grudnia w Malborku. Dokonała tego ekipa serialu telewizyjnego „Łowca pedofilów”, która w następstwie wezwała policję. W toku zdarzeń i prowadzonych czynności procesowych przeciwko duchownemu, Kuria Elbląska wydała w czwartek, 7 grudnia oświadczenie.

- „Wieczorem, 06 grudnia 2023 roku, dotarły pierwsze informacje o zatrzymaniu ks. A. B., proboszcza parafii z okolic Malborka. Sprawa wiąże się z oskarżeniem go o poważne przestępstwo (lub przestępstwa) wobec małoletnich. Dlatego też Biskup Elbląski zawiesił proboszcza w pełnieniu jego obowiązków, zarówno duszpasterskich, jak i administracyjnych.

Stanowisko diecezji wobec przestępstw pedofilii jest jednoznaczne: pedofilia, czy też pedofilia w sieci, są bardzo poważnym złem i krzywdą, wyrządzaną małoletnim. Tym bardziej, jeśli przestępstwa dopuszcza się ksiądz, który – z natury swojej misji – jest nauczycielem i wychowawcą. Czyny pedofilii są nie do zaakceptowania i przyjęcia. Dlatego też potępiamy je z całą stanowczością.

Organy ścigania i sprawiedliwości zweryfikują, także w tym przypadku, sygnały i informacje oraz ustalą stopień i charakter winy oskarżonego.

Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, dla duchownych sprawców przestępstw pedofilii przewidziane są bardzo surowe kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego włącznie.

Biskup Elbląski przyjmuje z bólem przychodzące informacje. Równocześnie przeprasza osoby małoletnie, które mogły zostać skrzywdzone, bądź wplątane w dwuznaczne sytuacje” - ks. kan. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości