W piątek i sobotę, 29 i 30 września o godz. 17.00 w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbędzie się jesienna edycja „17. Pomorskich Dni Chopinowskich”.
Tym razem usłyszeć będzie można koncert muzyki współczesnej Małgorzaty Walentynowicz oraz koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Mateusza Krzyżowskiego.
Wstęp bezpłatny.
Małgorzata Walentynowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, Hochschule für Musik Theater und Medien w Hanowerze, a także Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w zakresie interpretacji muzyki współczesnej. Laureatka I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie i I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała także nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji. Nominowana do Classical:NEXT Innovation Award 2017 w Rotterdamie.
Często i chętnie wykonuje utwory wykorzystujące elektronikę, samplery i multimedia, jak również kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki performance. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi – jest pianistką w zespole Ensemble Garage z Kolonii oraz New European Ensemble z Hagi.
Występowała w wielu krajach podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, Ultraschall i MaerzMusik w Berlinie, Acht Brücken w Kolonii, Klangspuren w Innsbrucku, ECLAT Stuttgart, Rainy Days w Luxemburgu, Musica Strasbourg, Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, SPOR w Aahrus, KLANG, ISCM World New Music Days, Huddersfield Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum, Tzlil Meudcan w Tel Aviwie.
Wystąpiła w USA na zaproszenie Harvard University USA (zaproszenie Harvard Group for New Music), a także na zaproszenie uniwersytetów w Miami, UNT North Texas, Illinois i Urbana Champagne. Jako solistka współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Radiową Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Muzyki Nowej, Illinois Modern Ensemble i Ensemble Neofonia.
Dokonała nagrań dla wytwórni WERGO, DUX, Genuin (płyta otrzymała w 2017 roku nagrodę niemieckich krytyków muzycznych), Bôłt Records oraz polskich i niemieckich rozgłośni radiowych.
Była stypendystką Rządu Republiki Francuskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Alfred Toepfer Stiftung z Hamburga. Posiada stopień doktora habilitowanego sztuki i obecnie pracuje na stanowisku profesora na Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Mateusz Krzyżowski edukację rozpoczął w swoim rodzinnym mieście w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, kontynuował w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr Lubow Nawrockiej i mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Joanny Ławrynowicz-Just.
Do jego ostatnich osiągnięć konkursowych należą między innymi:
– I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022); zdobywca nagrody za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta i licznych nagród pozaregulaminowych w postaci recitali i koncertów z orkiestrą w najbardziej prestiżowych salach na świecie,
– I nagroda w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy; nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, nagroda Chopinowska i nagroda za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą,
– I nagroda w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina,
– półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,
– II nagroda w pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
– I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie,
– Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie,
– I nagroda w VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego „per aspera ad astra”.
Koncertował w polskich filharmoniach: Narodowej, Śląskiej, Podkarpackiej, Łódzkiej, Świętokrzyskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Krakowskiej, kameralnej w Łomży, Sinfonia Baltica, czy siedzibie NOSPR oraz za granicą – m.in. we Francji, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Niemczech, Japonii, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Tokio, Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Wrocławiu.
W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką kameralną dostępną na płytach: „Peine et Plaisir” wydane przez Opus Series, „Interwar Retrospections” i „The Most Beautiful Songs” wydane przez Sarton Records. Stypendysta programu „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji im. Jerzego Semkowa, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i Fundacji „Tychy – Dobre Miejsce”.
Informacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie