W czwartek, 3 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Sztumie o godz. 12.00 zostanie otwarta wystawa pt. „Bohaterki Codzienności - kobiety w trzecim sektorze” z udziałem m. in. starosty sztumskiego Leszka Sarnowskiego, oraz dwóch tytułowych Bohaterek: Katarzyny Drelich ze Sztumskiego Strajku Kobiet i Małgorzaty Święckiej z Nadwiślańskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Dzierzgoniu.
„Bohaterki Codzienności - kobiety w trzecim sektorze “ to pierwsza w Polsce kampania, która zwraca uwagę na olbrzymią rolę pracy kobiet w organizacjach pozarządowych dla funkcjonowania społeczeństwa. Organizacje pozarządowe prowadzą na Pomorzu działania w wielu obszarach życia społecznego m. in.: pomagają dzieciom i młodzieży, osobom z niepełnosprawnością, osobom wykluczonym społecznie. Wspierają uchodźców i uchodźczynie, osoby LGBT+, walczą o prawa kobiet, ratują zwierzęta, dbają o środowisko i ekologię, rozwijają wspólnoty, pielęgnują tradycję i kulturę, uczą innych dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak wskazują badania, za tymi działaniami społecznymi stoją kobiety, które stanowią ponad 70% trzeciego sektora.
Do udziału w sesji zdjęciowej zaproszono 10 zaangażowanych społecznie kobiet, które na co dzień inicjują zmiany w swojej społeczności, mobilizują innych do aktywności i działają w naszym wspólnym interesie. Codziennie zmieniają świat na lepsze wszystkim tym, którzy pomocy potrzebują najbardziej. Wystawa docelowo odwiedzi 10 miast na Pomorzu, a po Malborku, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie, Słupsku, Sopocie przyszedł czas na przystanek w Powiecie Sztumskim.
Bohaterki Codzienności są wszędzie, a wystawa prezentuje 10 z nich, w tym kilka z powiatu sztumskiego i kwidzyńskiego:
-
Katarzyna Drelich, Sztumska Wieś, Sztumski Strajk Kobiet,
-
Anna Krzeszowska-Hovanecz, Kwidzyn, Stowarzyszenie Akwedukt,
-
Marzena Gimińska, Gardeja, Stowarzyszenie Miłośnicy Ziemi Gardejskiej "Gardanum", Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk,
-
Małgorzata Święcka, Miłoradz, Stowarzyszenie Perspektywa, NOWES Dzierzgoń,
-
Maria Antoniewicz, Puck, OTOZ ANIMALS,
-
Monika Jaskulska, Kościerzyna, Kościerzyna Aktywna Społecznie,
-
Katarzyna Seyda, Luzino, Stowarzyszenie Kaszubskie Centrum Edukacji Vademecum,
-
Paulina Kremer, Tczew, Spółdzielnia Heca,
-
Karolina Kozakiewicz, Kościerzyna, Stowarzyszenie Tolerado, Stowarzyszenie Asfera
-
Halina Rogińska, Kaliska Kościerskie, Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata, LOT Serce Kaszub, LGD Stolem,
Wystawa czynna od 3 do 21 sierpnia w godzinach otwarcia Starostwa Powiatowego w Sztumie: poniedziałek 07:30 - 15:30, wtorek 07:30 - 15:30, środa 07.30 - 17.00, czwartek 07:30 - 15:30, piątek 07:30 - 14:00.
Wstęp wolny.
Autorki fotografii: Martyna Niećko i Justyna Wasilewska
Opieka kuratorska: Renata Dąbrowska
Opracowanie graficzne: Dominika Suprun- Lachowicz
Kampania ma na celu docenić pracę społeczniczek, aktywistek, pracownic trzeciego sektora i pobudzić do dyskusji na temat wyzwań kobiet w organizacjach pozarządowych. Bohaterki Codzienności to kobiety, które potrafią poruszyć niebo i ziemię, aby dokonać niemożliwego. Często z małym budżetem lub bez środków finansowych, docierają do decydentów i urzędników, poświęcają swój czas prywatny i rodzinny.
Na początku kampanii w 2022 roku zostało przeprowadzone badanie na grupie ponad 100 kobiet z pomorskich organizacji pozarządowych. W efekcie powstał raport z badania “Codzienność kobiet w trzecim sektorze w małych miejscowościach Pomorza - diagnoza, potrzeby, wyzwania i rekomendacje”, autorstwa dr Marty Abramowicz i dr Anny Strzałkowskiej, który można bezpłatnie pobrać ze strony www.bohaterkicodziennosci.org.pl.
W ramach programu “Bohaterki Codzienności - kobiety w trzecim sektorze”, udzielane jest wsparcie rozwojowe dla kobiet z pomorskich organizacji pozarządowych i inicjatyw społecznych.
Liderem projektu “Bohaterki Codzienności- kobiety w trzecim sektorze” jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation. Zespół UP Foundation od ponad 11 lat specjalizuje się w działaniach na rzecz współpracy międzysektorowej, celów zrównoważonego rozwoju oraz wspierania liderek/ liderów społecznych i pomorskich organizacji pozarządowych. Partnerem projektu jest Trójmiejska Akcja Kobieca. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Informacja prasowa Starostwa Powiatowego w Sztumie