Wydanie nr 328/2024, Sobota 23.11.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Klemens, Adela, Przedwoj, Erast, Orestes, Felicyta, Fotyna
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

763 Jarmark św. Dominika

W samym sercu Gdańska, od 22 lipca do 13 sierpnia, odbędzie się jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie – Jarmark Świętego Dominika. Na trzy tygodnie Główne Miasto zamieni się w tygiel kipiący rzemiosłem, smakami i rozrywką.

- Jarmark św. Dominika ruszy już po raz 763. Cieszymy się, że ponownie będziemy mogli pokazać mieszkańcom nie tylko ciekawe stoiska handlowe, ale także bogaty program kulturalny, który stanowi bardzo ważną część tej imprezy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Nie możemy też zapominać, że 20 procent wystawców to gdańszczanie, co tylko pokazuje jak ważne jest to wydarzenie dla lokalnej gospodarki - dodała.

Jarmark Świętego Dominika to 763 lata tradycji wymieszanej z nowoczesnością. Jedyny w swoim rodzaju klimat, najlepsi polscy rzemieślnicy, twórcy i kolekcjonerzy, oryginalna kuchnia regionalna i międzynarodowa. Impreza co roku przyciąga do Gdańska turystów z kraju i zagranicy. Niepowtarzalna atmosfera w wyjątkowej historycznej przestrzeni, komfort zakupów, atrakcyjna ekspozycja stoisk, różnorodne strefy odpoczynku i bogaty program artystyczny stanowią najmocniejszą stronę wydarzenia.

Handel jest tu równie ważny

Gdańsk. Miasto hanzeatyckie. Jego wielkość zbudował handel. Nie może więc dziwić, że w tym roku na Jarmarku św. Dominika będzie aż 760 stoisk! W końcu to największa tego typu handlowo-kulturalna impreza w Europie.

  • 469 – Rzemiosło i Artyści
  • 144 – Kolekcjonerzy i Antyki
  • 76 – Gastronomia/ Kuchnie Świata
  • 71 –  Spożywcze Produkty Regionalne

Jarmark w budowie

Prace nad całym wydarzeniem idą pełną parą. Zakończyliśmy właśnie sprzedaż i przebieramy nogami, a w końcu zacząć najważniejszą część - montaż imprezy, który rozpocznie się już 10 lipca. Ponadto, po remoncie, Jarmark wróci na ulice Węglarską i Pańską. To tu również znalazło się miejsce dla Uliczki Wileńskiej.

Skoro już o uliczkach mowa - w tym roku w jarmarkowej przestrzeni przygotowamo cztery takie wyjątkowe strefy. Wspomniana już Uliczka Wileńska (która zastąpiła Litewską) pojawia się nieprzypadkowo. Wilno świętuje właśnie 750 lat, a dodatkowo mamy 25-lecie partnerstwa stolicy Litwy i Gdańska. W tej przestrzeni znajdziemy 15 wystawców z Wilna, a 12 i 13 sierpnia przy pomniku Heweliusza odbędzie się Święto Wilna.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy już w trakcie Jarmarku rozpocząć świętowanie ćwierćwiecza współpracy Gdańska i Wilna, które obchodzi jednocześnie w tym roku 750 lat - mówiła na jarmarkowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nie mogło zabraknąć Uliczki Pomorskiej, której partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. To ukłon w stronę całego Pomorza Gdańskiego. Znajdziemy tu stoiska dziewiarskie, pomorską ceramikę artystyczną i użytkową, pościele, ręcznie robioną biżuterię, dekoracje z drewna, naturalne świecie czy gdańskie pamiątki. Nie zabraknie także pomorskich produktów spożywczych - miodów, jagodzianek czy nalewek.

Ponadto pojawią się dwa rotacyjne stoiska ROPS-u. Pomorskie podmioty ekonomii społecznej (PES) po raz kolejny zaprezentują się na Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 22 lipca – 13 sierpnia 2023 r. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się działalności przedsiębiorstw, które łączą cele ekonomiczne z działaniami społecznymi. Stoiska dedykowane PES będą dostępne w kilku lokalizacjach na ul. Szerokiej oraz w strefie gastronomicznej na ul. Ołowianka. Więcej na ten temat znajduje się pod tym linkiem. (tu bym dodał link, kiedy pojawi się na stronie)

- Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie  pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować Nalewki Gdańskiej  i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki - opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Szczególnie zapraszam 28 lipca, na Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, podczas którego podmioty propagujące ideę wsparcia społecznego zaprezentują się na aż 10 stanowiskach na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza  – zaprasza Leszek Bonna.

Nie możemy zapominać o Uliczce Polskich Projektantów. To strefa unikatowej polskiej mody, ale też znalazło się miejsce dla kilku gości z zagranicy. Jeśli szukacie modowych perełek, powinniście koniecznie odwiedzić to miejsce!

Nowością jest Uliczka Wielkopolska, współtworzona wraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ Wielkopolska będzie gościć u nas krótko - od 22 do 30 lipca. W tym miejscu znajdziemy sześć stoisk, na których kupimy wino czy nabiał.

Wśród nowości na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa mini strefa zlokalizowana na ul. Tkackiej, przy ASP. Miejsce zatem nieprzypadkowe. Idealne miejsce dla miłośników sztuki. Grafika, design, kolaż, plakaty. Widzimy w tym miejscu ogromny potencjał i liczymy, że będzie się prężnie rozwijało!

Nie zbraknie także czterech przystanków: Równość (skwer Heweliusza/Rajska), Smaków (Park Świętopełka), Przygoda (Podwale Staromiejskie/Targ Rybny) oraz Ołowianka pod Żaglami (Wyspa Ołowianka).

Przy rejestracji wystawców - wzorem ubiegłych lat - zwracaliśmy uwagę na oferty unikatowe i oryginalne. Do dyspozycji kupców ponownie oddamy profesjonalną infrastrukturę w postaci nowoczesnych, drewnianych domków wyposażonych w alarmy i z możliwością doprowadzenia mediów.

Przystań z nami

- Dążymy do tego, aby lato w sercu Gdańska było ciekawe i inspirujące. Żeby Jarmark stał się miejscem, do którego chce się wracać w trakcie tych trzech tygodni, idealną przestrzenią do spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu - przekonuje Izabela Szopińska z MTG, odpowiedzialna za program Jarmarku. 

PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI / WYSPA OŁOWIANKA

Czas na odpoczynek! W trakcie tygodnia - po dniu pełnym wrażeń - łapiemy tu oddech  podczas cyklicznych koncertów, seansów w kinie pod chmurką czy setów didżejskich. Natomiast weekendy upłyną pod znakiem całodziennych wydarzeń tematycznych, realizowanych w formule festynów. Dodatkowo pojawi się tu bar Flauta powered by Jack Strong. Miejsce dla spragnionych, którzy chcą odetchnąć i się zrelaksować. Ale też to miejsce z misją - w tej sposób wspieramy działalność fundacji Jack Strong.

PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – BĄDŹMY RAZEM! / ULICA RAJSKA

Kontynuacja zeszłorocznej koncepcji Przystanku, której celem jest realizacja założeń kampanii społecznej „Gdańsk Miastem Równości”. To miejsce organizacji koncertów, warsztatów, eventów ambientowych, wspólnego tworzenia instalacji. W tygodniu bawimy się i integrujemy – pokażmy, że równość ma wiele twarzy! Tu jest różnorodnie – operetka przeplata się z karaoke, muzyka ludowa z setami didżejów, warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów. Nie ma drugiego takie miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

PRZYSTANEK PRZYGODA – BAWMY SIĘ! / TARG RYBNY

Kontynuacja zeszłorocznej premiery - miejsca dedykowanego najmłodszym, którego partnerem jest AmberSky i Karuzela Gdańska. Tu nie ma nudy! W tym roku po raz pierwszy, przy realizacji programu Przystanku, wspiera nas Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna (GIWK). Wspólnie z tą Miejską Spółką będziemy pomagali kształtować zachowania przyjazne naturze wśród dzieci i młodzieży oraz podnosić ich świadomość ekologiczną w zakresie dotyczącym znaczenia wody i ochrony jej zasobów dla życia człowieka.

PRZYSTANEK SMAKÓW – POZNAJMY SIĘ! / SKWER ŚWIĘTOPEŁKA

Tradycyjne miejsce jarmarkowego odpoczynku dla całych rodzin. Ze względu lokalizację - bliskość domów - wzorem roku ubiegłego będzie mniejsza liczba atrakcji oraz rezygnacja z organizacji stałego radiowęzła z muzyką.

Znad Motławy na Podwale Staromiejskie

Jednym z największym wyzwań było poradzenie sobie z remontem terenów nad Motławą. Z powodu rewitalizacji Długiego Pobrzeża podczas tegorocznego jarmarku nie będzie tam stoisk. Po konsultacji z Radą Programową Jarmarku św. Dominika oraz Komisją ds. Jarmarków podjęto decyzję o zmianie lokalizacji wszystkich kramów dla rzemieślników. W tym roku będzie to skwer znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Podwale Staromiejskie i Grobla IV.

Miejsce pozwala na przeniesienie całej sekcji stoisk, które znajdowały się nad Motławą, bez konieczności rozbijania ich na kilka różnych miejsc. To rozwiązanie pozwala na skuteczną komunikację zmian, ale też jest kluczowe z punktu widzenia handlowego.

Warto zaznaczyć, że nie będzie znaczących zmian względem ubiegłorocznej edycji. Zarówno teren, jak i organizacja ruchu będą bardzo podobne, ale o tym dokładnie będziemy informować w czerwcu. Na ten moment możemy potwierdzić, że jarmarkowa organizacja ruchu potrwa od pierwszego dnia montażowego do zakończenia demontażu jarmarku, czyli od 10.07 do 21.08.

Lato pełne inspiracji

Hasło tegorocznego Jarmarku brzmi “Wracam, bo lubię”. Dążymy do tego, aby lato w sercu Gdańska było ciekawe oraz inspirujące - żeby Jarmark św. Dominika stał się miejscem, do którego chce się wracać w trakcie tych trzech tygodni - idealną przestrzenią do spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu. Gdańsk i Jarmark są ze sobą nierozerwalnie połączone - w tym roku nie będzie inaczej. To już tradycja wakacji.

W tym wszystkim nie zapominamy o mieszkańcach. To z myślą o nich stworzyliśmy parking na Targu Węglowym, gdzie mogą zostawić pojazdy w czasie, kiedy ograniczone jest poruszanie się po terenie imprezy. Parking przy Polsat Plus Arenie - Park&Ride - to także ukłon w ich stronę - zachęcamy turystów do pozostawienia aut poza centrum i dojazdu komunikacją miejską.

Jarmark św. Dominika ma być miejscem przyjaznym dla wszystkich. Dlatego też w programie nie zabraknie chociażby atrakcji dla seniorów, a cały teren zostanie przygotowany tak, aby osoby z niepełnosprawnościami nie miały problemów w poruszaniu się po nim.

Nie ukrywamy, że z roku na rok staramy się, aby Jarmark był coraz ładniejszy. Przykładamy wagę to atrakcyjności i spójności wizualnej. W tym roku zamiast bram, jarmarkowych gości przywitają… Witacze! Nowi przyjaciele imprezy, a jednocześnie świetne wakacyjne #instaspoty!

Nowe funkcjonalności w aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty

Wraz z początkiem wakacji uruchomiana została nowa funkcjonalność w aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty. To bezpłatne udogodnienie dostępne dla wszystkich, przebywających w naszym mieście. Od teraz mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji narzędzie, które zawiera na bieżąco aktualizowany spis, działających na terenie Gdańska, toalet publicznych. Jest to blisko 150 punktów, które administrowane są m.in. przez Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo.

Do listy sukcesywnie dołączane będą również toalety znajdujące się w rozmaitych instytucjach kultury oraz w obiektach komercyjnych, takich jak galerie handlowe, restauracje czy kluby. Specjalna funkcja „w pobliżu”, oprócz tego, że wskazuje, gdzie w okolicy znajduje się toaleta publiczna, podaje też szczegóły o danym punkcie (godziny otwarcia, odpłatność, dostępność). Z udogodnienia nieodpłatnie mogą skorzystać posiadacze Gdańskiej Karty Mieszkańca oraz Karty Turysty.

Wprowadzenie dostępnych na terenie Gdańska toalet to pierwszy krok projektu! Docelowo w module zostaną oznaczone: komisariaty policji, szpitale, apteki dyżurne, defibrylatory AED oraz inne obiekty i punkty użyteczności publicznej.

- Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w jednym miejscu i można skorzystać z nich bezpłatnie – mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Aplikacja podpowiada, gdzie znajduje się najbliższa toaleta oraz wyznacza trasę do niej. Poza tym informuje nas, w jakich godzinach można z niej skorzystać oraz o ewentualnych cenach za użytkowanie. Sygnalizuje też, czy dana toaleta jest dostępna dla zorganizowanych grup turystów.

Żeby skorzystać z udogodnienia trzeba być aktywnym użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Dostęp do nowej funkcjonalności znajdziemy w aplikacji Jestem z Gdańska lub Karta Turysty. Obie aplikacje dostępne są w najpopularniejszych mobilnych systemach operacyjnych iOS i Android.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.