Wydanie nr 327/2024, Piątek 22.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przyznano Stypendium Kulturalne Powiatu Sztumskiego 2023.

Przyznano Stypendium Kulturalne Powiatu Sztumskiego 2023. fot. Starostwo Powiatowe w Sztumie
Komisja konkursowa zaopiniowała wnioski o przyznanie Stypendium Kulturalnego Powiatu Sztumskiego przedstawiając swoje rekomendacje Zarządowi Powiatu Sztumskiego. Obradujący zwracali uwagę m. in. na przemyślaną, spójną, logiczną koncepcję, uporządkowany opis przedsięwzięcia, jego trwałość, jak również na sposób określenia jego celów oraz rolę przedsięwzięcia w zakresie promocji powiatu sztumskiego.

Decyzją Zarządu przyznano Stypendia Kulturalne Powiatu Sztumskiego czterem wnioskodawcom.

Wniosek nr 1

Piotr Podlewski, dziedzina: literatura. Tytuł przedsięwzięcia: „Penetracje po Powiślu. Płyty nagrobne na Powiślu (XIV-XVIII w.)”.

Istotą przedsięwzięcia jest dokonanie inwentaryzacji, ale także próba odtworzenia wyglądu uszkodzonych zabytków oraz interpretacja symboliki w nich zawartej. Ważnym elementem książki będą biogramy osób spoczywających pod płytami. Płyty nagrobne są zabytkami sztuki, przez pryzmat których możemy przyjrzeć się nie tylko osobom, ale także epoce, poznając mentalność ludzi średniowiecza, renesansu, baroku, a także ich podejście do śmierci. Dla nas są niepodważalnymi źródłami. Pozwalają na odtworzenie tożsamości zmarłego, dają pojęcie na temat jego pochodzenia, informując jednocześnie kim był i co uczynił dla społeczności w której żył.

Wniosek nr 2

Piotr Śledź, dziedzina: fotografia. Tytuł przedsięwzięcia: „Śledź to: Projekt Sztum”.

Wykonanie cyklu portretów przedstawiających najciekawszych przedstawicieli kultury, sztuki i nauki Ziemi Sztumskiej.

To pomysł, aby uwiecznić w serii zdjęć wybitnych artystów, malarzy, rzeźbiarzy, śpiewaków, instrumentalistów, ludzi nauki w ich naturalnym otoczeniu; w domach, pracowniach i salach prób w sposób niesztampowy i oryginalny. Materiał, który się z czasem wyłoni, będzie stopniowo prezentowany szerszej publiczności na specjalnie stworzonym profilu Facebooka: „ŚLEDŹ TO: Projekt SZTUM”, który będzie równolegle prowadzony wraz z rozwojem prac przy sesjach fotograficznych. Całe przedsięwzięcie poprzedzone będzie testami i wywiadami środowiskowymi z artystami, również wymagać będzie przygotowania technicznego i logistycznego.

Wniosek nr 3

Zenon Chrześcijański, dziedzina: ikonopisanie. Tytuł przedsięwzięcia: „Ikony patronek miast powiatu sztumskiego, Świętej Anny, patronki Sztumu oraz Świętej Katarzyny-patronki Dzierzgonia”.

Przedsięwzięcie ma na celu napisanie na warsztatach „Ikon patronek miast powiatu sztumskiego, Świętej Anny patronki Sztumu oraz Świętej Katarzyny-patronki Dzierzgonia” oraz przeprowadzenie trzygodzinnych warsztatów z ikoną dla niepełnosprawnych pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie (Święta Anna) oraz dla seniorów z Dziennego Domu Pobytu w Dzierzgoniu (Święta Katarzyna), organizacja wystawy w budynku Starostwa Powiatowego w Sztumie.

Wniosek nr 4

Dorota Maluchnik, dziedzina: literatura. Tytuł przedsięwzięcia: „Tamte lata”.

Projekt zakłada napisanie wyboru opowiadań, których centralnym motywem jest dzieciństwo w Sztumie w latach 60-70 XX wieku. W skład zbioru wejdzie 5 opowiadań zawierających refleksje i przemyślenia autorki, całość zostanie wzbogacona zdjęciami.


 


 

Informacja i zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.