Wydanie nr 326/2024, Czwartek 21.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Regina, Konrad, Wiesław, Heliodor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Objawy niedoboru witaminy K - co warto wiedzieć?

Objawy niedoboru witaminy K - co warto wiedzieć? fot. Objawy niedoboru witaminy K - co warto wiedzieć?
Jeśli jakaś substancja jest nazywana witaminą, to można śmiało powiedzieć, że z perspektywy organizmu jest ona bardzo istotna, aby mógł on prawidłowo funkcjonować. Nie inaczej jest w przypadku witaminy K, która jest szczególnie ważna z perspektywy małych dzieci, a której niedobór prowadzi u nich do bardzo poważnych dolegliwości, czy też chorób. Z tego też względu warto wiedzieć o tym, jakie są objawy niedoboru witaminy K i czego należy się po prostu obawiać i w razie konieczności zastosować kroki zaradcze. Na rynku dostępnych jest duża ilość różnego rodzaju suplementów diety zawierających witaminę K, które poradzą sobie z wyrównaniem niedoboru witaminy K w organizmie. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się ze specjalistą. Nawet jeśli jakiś objaw będzie pasował do niedoboru witaminy K, nie można mieć pewności, czy to na pewno to jest jego przyczyną. Warto jednak po prostu wiedzieć więcej, aby w każdej sytuacji móc coś zaradzić.

Czym objawia się niedobór witaminy K?

Na samym początku warto wyraźnie zaznaczyć, że niedobór witaminy K u osób dorosłych występuje niezwykle rzadko, a najczęściej jest to spowodowane z innymi dolegliwościami. Najczęściej niedobór tej substancji może wystąpić przy chorobach jelit oraz wątroby, przy przeciągającym się leczeniu antybiotykami, a także przy stosowaniu złej diety i ubogiej w zielone warzywa. To oczywiście tylko przykłady, jednak czym objawia się sam niedobór witaminy K?

Przede wszystkim niedobór witaminy K u osób dorosłych będzie związany z objawami krwawienia. Może to być m.in. krwiomocz, krwotoki z nosa i innych błon śluzowych oraz układu pokarmowego, ogólnie dłuższy czas krzepnięcia krwi, a także łatwość tworzenia się sińców. Natomiast u kobiet może to także objawiać się obfitymi miesiączkami. W takich sytuacjach jest to po prostu groźne dla organizmu i jak najszybciej należy podjąć jakieś kroki zaradcze. Najlepszym sposobem będzie wizyta u lekarza, a następnie zastosowania odpowiednich preparatów, w których witamina K będzie występowała.

Witamina K w organizmach dzieci

Witamina K jest także bardzo istotna z perspektywy dzieci. Chociaż w organizmach osób dorosłych jej niedobór jest raczej rzadką sytuacją (z uwagi na fakt produkcji witaminy K w jelitach) to u noworodków, flora bakteryjna jelit nie jest jeszcze wykształcona w takim stopniu, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. Stąd też często można zaobserwować, że noworodkom na krótko po urodzeniu podaje się domięśniowo 1 mg witaminy K, aby zadbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Wszystko z uwagi na fakt, że zbyt małe ilości tej witaminy mogą doprowadzić do wykształcenia się choroby krwotocznej noworodków, a ta może zagrażać życiu z uwagi na krwotoki do narządów wewnętrznych.

Co ciekawe, do 3 miesiąca życia dziecka, zaleca się podawanie witaminy K w małych dawkach, ponieważ mleko matki nie zawiera jej zbyt dużych ilości, aby pokryć zapotrzebowanie na nią. Jak jest w przypadku starszych dzieci? U nich niedobór witaminy K może być przyczyną krzywicy, a także złej kondycji całego układu kostnego, szczególnie w okresie wzmożonego wzrostu młodego człowieka.

Oczywiście zawsze najbezpieczniej jest skonsultować wszelkiego rodzaju suplementację z lekarzem, a dopiero w następnym kroku należy sięgać po wartościowe preparaty. Substancji odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu jest tak wiele, że bez odpowiedniej wiedzy można po prostu podjąć złe kroki zaradcze. Dopiero po konsultacji ma się lepszy pogląd na całą sytuację, a także wie się jakie suplementy diety mogą pomóc w danej sytuacji. Szukając ich warto pamiętać o sklepie SFD i jego bogatej ofercie m.in. w tym zakresie. 

Objawy niedoboru witaminy K - co warto wiedzieć?
Przejdź do komentarzy
Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.