Jak zapewniają organizatorzy, Ranking tworzony jest głównie dla uczniów i ich rodziców, by pomóc w podjęciu jednej z najważniejszych decyzji dotyczącej wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking pomaga uczniom w wyborze właściwego liceum czy technikum, dzięki którym zdobędą odpowiednie wykształcenie, pójdą na studia i zdobędą wymarzony zawód.
– „Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej” - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.- „Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować”.
W Rankingu pod uwagę wzięto dane szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia, czyli: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad rankingowych. Pracom Kapituły przewodniczyła prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Kryteria Rankingu Liceów 2023 - wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2023 - sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Malborskie szkoły docenione w Rankingu
Najlepszym liceum według Rankingu Perspektywy 2023 jest XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a najlepszym technikum – Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie. W Rankingu Wojewódzkim – w województwie pomorskim najlepszym technikum zostało Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku (28 miejsce w Rankingu Ogólnokrajowym), a najlepszym liceum – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej w Gdyni (5).
W Rankingu Liceów Perspektywy 2023 na 604 miejscu znalazło się I LO im. Henryka Sienkiewicza w Malborku i zdobyło Brązową Tarczę. W Rankingu Wojewódzkim szkoła ta zajęła 40 miejsce i również Brązową Tarczę. Na 908 miejscu znalazło się Publiczne Katolickie LO w Malborku, za co otrzymało Brązowa Tarczę. W Rankingu Wojewódzkim szkoła ta zajęła 62 miejsce i również otrzymało Brązową Tarczę. II LO w Malborku znalazło się powyżej tysięcznego miejsca w Rankingu Ogólnokrajowym, a w Rankingu Wojewódzkim zajęło 66 miejsce i dosłownie niewiele zabrakło, by było nagrodzone Brązową Tarczą.
W Rankingu Wojewódzkim w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych liceów znalazły się również: na 11 miejscu Uniwersyteckie Katolickie LO im. św. Jadwigi Królowej w Tczewie (127 miejsce w Rankingu Ogólnokrajowym), na 14 miejscu – Społeczne LO im. Polskich Noblistów w Kwidzynie (153), na 29 – II LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Kwidzynie (446) oraz na 32 – I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie (474).
W Rankingu Techników Perspektywy 2023 na 231 miejscu znalazło się Technikum nr 3 (ZSP3) w Malborku i tym samym zdobyło Srebrną Tarczę. Z kolei w Rankingu Wojewódzkim szkoła ta zajęła 15 miejsce i również otrzymała Srebrną Tarczę.
W Rankingu Wojewódzkim w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych techników znalazły się również: na 19 miejscu Technikum nr 1 (ZS im. Jana Kasprowicza) w Sztumie (291), na 24 miejscu – Technikum nr 4 (ZSE im. ks. J. St. Pasierba) w Tczewie (372), na 27 – Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie) w Kwidzynie (388), na 33 – Technikum nr 1 (ZS nr 1 ) w Kwidzynie (500+), na 35 – Technikum (ZS) w Dzierzgoniu (500+), na 44 – Technikum nr 1 (ZST) w Tczewie (500+) i na 49 – Technikum nr 3 (CKZiU) w Kwidzynie (500+).
Na początek dziękuję nauczycielom, że dbają o jak najwyższy poziom nauczania.
Przepraszam Państwa, ale brak jest jakichkolwiek informacji dlaczego od ubiegłego roku wyznacza się obręby ochronne na drzewach z informacją, że mogą tam być ryby.
Czy odkryto nieznany dotąd gatunek ryb bytujących na drzewach w okolicy Rakowca? Strażnicy oznaczają drzewa tablicami i często są tam patrole jak twierdzą mieszkańcy. Może by tak wyjaśnić mieszkańcom co to za fenomen natury? Może to sensacja na skalę międzynarodową, atrakcja która przyciągnie turystów?
Jako ornitolog proszę o informację i ocenę sytuacji panów ichtiologów.
Informacja o obrębie ochronnym dotyczącym ryb powinna być umieszczona pod wodą, roślin objętych ochroną np w runie leśnym, ptaków na wierzchołkach drzew itd.