Wydanie nr 337/2022, Sobota 3.12.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Uniemir, Kasjan, Lucjusz, Franciszek, Kryspin, Ksawery, Atalia, Gerlinda, Biryn, Sofoniasz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze.

  • Wydanie nr 337/2022
  • 21 listopada 2022, 10:57
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Powiat sztumski. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drodze. fot. zdjęcie poglądowe
Jesień to trudny okres dla kierowców. Szybko zapada zmrok, przez co dłużej podróżujemy bez udziału światła słonecznego. Gorsze są też warunki atmosferyczne i samopoczucie. Kierujący powinni zachować szczególną ostrożność oraz zadbać o stan techniczny swoich pojazdów. 

Miesiące jesienne charakteryzują się zwiększoną liczbą zdarzeń drogowych. Jest to spowodowane pogarszającymi się warunki atmosferycznymi, a tym samym drogowymi. Z racji ograniczonej ilości naturalnego światła, a często także śliskich dróg, kierowcy powinni zachować większą uwagę i bezwzględnie przestrzegać przepisowej prędkości. Jesienne realia drogowe to deszcz, mgły, często silny wiatr i liście leżące na drodze. Opady utrudniają widoczność i prowadzenie, dlatego stan techniczny pojazdu w tym okresie ma kluczowe znaczenie.

Musimy pamiętać o wymianie opon na zimowe, które efektywniej odprowadzają wodę spod kół, oraz zadbać o czyste szyby i jakość oświetlenia w naszym pojeździe. W jesienno-zimowych warunkach jakość zewnętrznego oświetlenia decyduje o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Światła powinny być odpowiednio ustawione. Po pierwsze, by kierowca dobrze widział, ale jednocześnie, by odpowiednio wcześnie dostrzegł np. rowerzystów i osoby piesze podróżujące po zmroku poza terenem zabudowanym. Przy okazji monitoringu świateł, warto także sprawdzić stan piór wycieraczek, a jeśli jest niezadowalający należy je wymienić .

Jesienią groźny dla kierowców jest także silny wiatr, szczególnie jego gwałtowne podmuchy, gdy z osłoniętego obszaru pojazd wjeżdża w wietrzny teren otwarty. Innymi przeszkodami związanymi z warunkami pogodowymi są mgły, lokalne przymrozki oraz nisko świecące słońce, które może oślepiać uczestników ruchu drogowego. Podczas mgły musimy pamiętać o zachowaniu należytej ostrożności.  Bezwzględnie zmniejszyć prędkość i dostosować ją do warunków panujących na drodze. Gdy widoczność jest niewystarczająca, używajmy świateł przeciwmgłowych.

Jesień to także duża ilość zalegających na drogach liści, przez które łatwo wpaść w poślizg, zwłaszcza, gdy są mokre od deszczu. Liście stanowią również zagrożenie z powodu przykrywania dziur i nierówności na drodze, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu, a nawet wypadków lub kolizji. Szczególną uwagę należy zwrócić  na  drogach prowadzących przez las, obok zbiorników wodnych, zagłębieniach terenu oraz na mostach i wiaduktach. Obserwuj więc nawierzchnię drogi, bo gdy będziesz musiał się w tym miejscu nagle i gwałtownie zatrzymać, to droga hamowania może okazać się zaskakująco długa i niewystarczająca do uniknięcia wypadku. W sytuacji, gdy liście przykleją się do opon, to nawet nowoczesne systemy wspomagające kierowcę w hamowaniu mogą mieć problem z zatrzymaniem pojazdu.

Ponadto kierujący pojazdami powinni pamiętać o zachowaniu bezpiecznej prędkości. Brawura nie jest wskazana na drodze, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Kierowca musi dostosować swoją jazdę tak, by mógł całkowicie panować nad pojazdem. Prędkość musi być dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Ważne jest jednak, by kierowcy zachowywali się na drodze rozważnie i pamiętali o konsekwencjach, jakie płyną z szybkiej i niebezpiecznej jazdy. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku w czasie kierowania. Pośpiech, nerwy i stres są często początkiem wielu sytuacji, które przyczyniają się do powstawania wypadków drogowych 

Zmiany pogody mogą osłabiać naszą koncentrację i uwagę. Wpływają na senność, działają depresyjnie oraz obniżają poziom wykonania zadań umysłowych.

 

Pamiętajmy - bezpieczeństwo jest najważniejsze i musimy zadbać o nie wspólnie.  

 

 

 

 

Informację przekazała: asp. szt. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.