Wydanie nr 345/2023, Poniedziałek 11.12.2023
imieniny: pokaż (5 imion)Stefan, Damazy, Waldemar, Wojmir, Wilburga
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. Noworodek żył przed ukryciem w zamrażalniku. Prokuratura Okręgowa podała przyczyny jego śmierci.

Powiat sztumski. Noworodek żył przed ukryciem w zamrażalniku. Prokuratura… fot. zdjęcie poglądowe
Do wstrząsającego odkrycia doszło w niedzielę, 6 listopada br. w jednym z mieszkań w miejscowości Stanowo gm. Dzierzgoń. W zamrażarce ukryte były zwłoki noworodka. Miejsce ich ukrycia miała wskazać 16-latka, matka dziecka. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku podała do publicznej wiadomości przyczyny śmierci noworodka.

Prokurator Okręgowy w Gdańsku podjął decyzję o przejęciu do dalszego prowadzenia śledztwa Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie w sprawie zabójstwa noworodka. Do porodu doszło około tygodnia przed odnalezieniem zwłok.

- Z wstępnej opinii sporządzonej po przeprowadzeniu sekcji zwłok wynika, że noworodek płci męskiej urodził się w 9 miesiącu żywy i zdolny do życia” - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - „Bezpośrednią przyczyną jego śmierci był wstrząs krwotoczny spowodowany licznymi obrażeniami”.

W związku z dokonanymi ustaleniami we wtorek, 8 listopada br., stosownie do przepisów ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przekazała do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Kwidzynie materiały dotyczące nieletniej.

- „Jednocześnie prokurator zgłosił się do postępowania jako strona oraz wniósł o przesłuchanie nieletniej jako sprawcy czynu z art. 148§ 1 k.k., zastosowania środka tymczasowego w postaci umieszczenia w schronisku dla nieletnich oraz dokonanie ustaleń czy nieletnia nie dopuściła się czynu z art. 149 k.k. Prokurator wniósł nadto o to, by w przypadku stwierdzenia, iż nieletnia dopuściła się czynu z art. 148 §1 k.k. Sąd dokonał ustaleń zgodnie z art. 10 § 2 k.k., czy może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, a w przypadku dokonania takich ustaleń, przekazanie sprawy Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku do prowadzenia” - dodaje Grażyna Wawryniuk.

W sprawie w dalszym ciągu trwają intensywne czynności zmierzające do zabezpieczenia dowodów zmierzających do wyjaśnienia wszelkich okoliczności zdarzenia, w tym roli innych osób.

Odpowiedzialność  karna  nieletniego  w świetle  art. 10  § 2 k.k.

- „Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w art. 148 § 1, 2 lub 3 kodeksu karnego może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunku osobiste za tym przemawiają, a w szczególności poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne” - wyjaśnia Rzecznik Prokuratury Okręgowej.

 

 


 

Art. 148 § 1 - „Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”.

Art. 149. [Zabójstwo noworodka] - Matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Art. 10. [Zdolność wiekowa odpowiedzialności karnej] § 2. - „Nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w art. 134, art. 148 § 1, 2 lub 3, art. 156 § 1 lub 3, art. 163 § 1 lub 3, art. 166, art. 173 § 1 lub 3, art. 197 § 3 lub 4, art. 223 § 2, art. 252 § 1 lub 2 oraz w art. 280, może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale