Wydanie nr 39/2023, Środa 8.02.2023
imieniny: pokaż (12 imiona)Elfryda, Hieronim, Ampeliusz, Gabriela, Sebastian, Izajasz, Gniewomir, Polikarp, Juwencja, Juwencjusz, Zyta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Powiat sztumski. 16. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim.

W ten weekend na miłośników muzyki klasycznej czeka niezwykła gratka. W Waplewie Wielkim odbędzie kolejna edycja Pomorskich Dni Chopinowskich.

W piątek i sobotę, 21 i 22 października br. w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim odbędą się 16. Pomorskie Dni Chopinowskie.

W piątek, 21 października br. o godz. 17.00 rozpocznie się koncert muzyki klasycznej (utwory Fryderyka Chpina i Ferenca Liszta) w wykonaniu duetu fortepianowego Alisy i Adama Baráz.

Duet fortepianowy małżeństwa Alisy i Adama Baráz powstał w Budapeszcie we wrześniu 2016 r. W ich repertuarze znajdują się utwory klasyczne, romantyczne oraz współczesne, przeznaczone na fortepian na cztery ręce oraz na dwa fortepiany.

Alisa Baráz, de domo Yajima, urodziła się w Kobe (Japonia). Grę na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Studiowała w Nishinomiya High School w Hyogo, kontynuowała naukę na wydziale muzycznym Kobe College. Została stypendystką w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, następnie ukończyła Akademię Muzyczną im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. W 2012 roku zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Euterpe we Włoszech. Obecnie występuje jako solowa pianistka, pracuje także jako akompaniatorka w Węgierskiej Akademii Tańca.

Adam Baráz urodził się w Balassagyarmat (Węgry). Kompozytor, pianista i akompaniator w Konserwatorium Wiedeńskim, nauczyciel muzyki w Akademii Sztuk Pięknych THÉBA w Budapeszcie i na Słowacji, nauczyciel gry na fortepianie w Ipolybalog Art School. Ma na swoim koncie ponad 160 kompozycji na instrumenty solowe, dzieła kameralne, wokalne i orkiestrowe. Koncertował jako pianista w Europie i Japonii, wykonując m.in. własne utwory. Jego kompozycje były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Meksyku, Tajlandii oraz Chinach.

 

W sobotę, 22 października br. o godz. 17.00 rozpocznie się koncert muzyki jazzowej w wykonaniu zespołu Jakub Hajdun Trio.

Zespół wykona kompozycje Jakuba Hajduna z jego najnowszej płyty, utrzymane w stylistyce be-bopu, a także pianistyki romantyzmu i impresjonizmu. W programie znajdą się również utwory inspirowane twórczością Lenniego Tristano, które pojawią się na kolejnej płycie tria.

Jakub Hajdun – pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego. Jest laureatem nagród na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017) i XV Festiwalu w miejscowości Česká Kamenice (2014). Wspólnie z Januszem Mackiewiczem i Romanem Ślefarskim występował m.in. na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017), 24. Sopot Molo Jazz Festival (2019) oraz w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach (2022). Trio w powyższym składzie ma w swoim dorobku dwa albumy: Jakub Hajdun Trio (2020) oraz Utwory własne (2022).

Janusz Mackiewicz – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku. Debiutował w Big Bandzie Jerzego Partyki. Był stałym współpracownikiem pisma „Gitara i Bas”. W 2009 roku wspólnie z innymi muzykami Trójmiasta założył Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, które współpracuje z Sopot Molo Jazz Festival i festiwalem Jazz w Lesie w Sulęczynie. Powołał do życia własne zespoły: kwartet i kwintet, a ostatnio elektryczny fusion-band Elec-Tri-City. Otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.

Roman Ślefarski – perkusista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, wcześniej studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Otrzymał nagrodę indywidualną (Nowa Twarz Polskiego Jazzu) oraz Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą ’96 z zespołem Newest Trio. Nagrał około 40 płyt i tyle samo ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych czy reklam.

 

 

 

 

Informacja: Starostwo Powiatowe w Sztumie

Starostwo Powiatowe w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.