Wydanie nr 170/2024, Wtorek 18.06.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Elżbieta, Paula, Marek, Efrem, Emil, Gerwazy, Drohobysz, Amanda, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wpływ sytuacji gospodarczej na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni

Wpływ sytuacji gospodarczej na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni fot. Jakub Zazula, investmap.pl
Rosnące stopy procentowe wpływają na spadek zdolności kredytowej klientów banków. To ma istotne znaczenie na to, że wielu klientów po prostu nie otrzyma kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania w Gdyni. Aktualna sytuacja gospodarcza istotnie wpływa na rynek nieruchomości w Gdyni, jak również w całej Polsce.

Co wpływa na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni?

Tak naprawdę wiele czynników wpływa na rynek nowych mieszkań w Gdyni. Poczynając od pandemii Covid 19, która zamroziła ruch na rynku nieruchomości, po wojnę w Ukrainie, przez którą do Gdyni, jak i innych miast w Polsce, przyjechało wielu uchodźców. W wyniku tego ostatniego zdarzenia zaczęło brakować mieszkań na wynajem, co miało wpływ na rosnące ceny czynszów w wynajmowanych mieszkaniach.

Obecnie mamy także do czynienia z wysoką inflacją, która ma przełożenie na wysokie ceny materiałów budowlanych i energii. To z kolei przekładać się będzie na wyższe ceny nowych mieszkań w Gdyni. Inflacja ma również wpływ na rosnące stopy procentowe, przez co dostępność do kredytów spada. Są to czynniki ogólnopolskie, które mają wpływ na rynek nowych mieszkań w Gdyni, jak również w całej Polsce. Nowe mieszkania w Gdyni znajdziesz na portalu investmap.

Jak rosnące stopy procentowe wpływają na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni?

Jednym z najistotniejszych czynników, które wpływają na segment nieruchomości w Gdyni, mają stopy procentowe. Ich wzrost wpływa na wzrost wysokości miesięcznych rat kredytów, dla osób które już ten kredyt zaciągnęły. To z kolei przekłada się na to, że część klientów banków nie stać na spłatę bieżących zobowiązań w stosunku do tych instytucji. To może się wiązać z tym, że część dotkniętych tym osób, będzie zmuszona do sprzedaży swoich mieszkań. To z kolei może doprowadzić do wzrostu podaży mieszkań na rynku wtórnym. Natomiast wzrost stóp procentowych ma również wpływ na potencjalnych klientów banków, którzy chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny. To z kolei zmniejsza ich zdolność kredytową. W wyniku tego część klientów rezygnuje z zakupu nowego mieszkania w Gdyni, a to przekłada się na spadek popytu na nowe mieszkania.

Jak pokazują statystyki w 1kw. 2022 roku banki udzieliły mniej kredytów hipotecznych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W samym marcu 2022 roku nastąpił spadek wniosków o kredyt hipoteczny w wysokości 6% r/r.

Jak wysoka inflacja przekłada się na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni?

Inflacja ma istotne znacznie w kontekście popytu na nowe mieszkania w Gdyni. W sierpniu 2022 roku inflacja osiągnęła poziom 16,1%. W ten sposób roczna dynamika cen koszyka dóbr konsumpcyjnych osiągnęła najwyższy poziom od ponad 25 lat.

Wysokie ceny materiałów budowlanych, surowców energetycznych, a także trudności w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw spowodowane pandemią to czynniki, które mają wpływ na koniunkturę nie tylko na rynku nieruchomości w Gdyni, ale także na całym globie.

Wpływ sytuacji gospodarczej na rynek pierwotny nieruchomości w Gdyni
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.