Wydanie nr 327/2024, Piątek 22.11.2024
imieniny: pokaż (4 imiona)Cecylia, Marek, Maur, Wszemiła
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Rowerem wjechała w nadjeżdżający samochód.

  • Wydanie nr 327/2024
  • 4 pażdziernika 2022, 13:22
  • KPP w Sztumie
  • Na sygnale
Sztum. Rowerem wjechała w nadjeżdżający samochód. fot. zdjęcie poglądowe
Policjanci drogówki pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, w wyniku którego obrażeń ciała doznała kierująca rowerem. Kobieta została przetransportowana do szpitala.

W poniedziałek, 3 października br. w godzinach popołudniowych dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na ul. Reja w Sztumie. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy zabezpieczyli teren, wykonali dokumentację fotograficzną, oględziny oraz rozmawiali ze świadkami.

- „Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że 69-letnia mieszkanka Sztumu, jadąc na rowerze, nie ustąpiła pierwszeństwa i wjechała w bok nadjeżdżającego samochodu. Cyklistka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala” - informuje asp. szt. Karolina Kosmowska, oficer prasowy KPP w Sztumie.

Pogoda sprzyja przejażdżkom rowerowym, dlatego policjanci apelują do kierowców i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.
Rowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma swoje prawa i obowiązki. Każdego rowerzystę obowiązują przepisy prawa drogowego, które mówią o tym jak poruszać się po drogach publicznych oraz o tym, kto na rowerze może jeździć i pod jakimi warunkami.

O czym mówią podstawowe przepisy?

- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym

- Chodnik to miejsce przeznaczone dla pieszych. Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko w trzech określonych prawem sytuacjach:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)

Kierującemu rowerem zabrania się:

- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

- czepiania się pojazdów;

- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

- przewożenia pasażera, który jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie;

- przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem;

- korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;

- wjazdu na autostrady (oznaczone znakiem D-9), drogi ekspresowe (oznaczone znakiem D-7);

- holowania innego rowerzysty lub osoby poruszającej się np. na wrotkach, sankach czy deskorolce.


Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

 

 


 

KPP w Sztumie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.