Wydanie nr 337/2022, Sobota 3.12.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Uniemir, Kasjan, Lucjusz, Franciszek, Kryspin, Ksawery, Atalia, Gerlinda, Biryn, Sofoniasz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Policyjne działania NURD.

  • Wydanie nr 337/2022
  • 28 września 2022, 11:44
  • KPP w Malborku
  • Na sygnale
Policyjne działania NURD. fot. zdjęcie poglądowe
Od środy, 28 września br. policjanci prowadzą wzmożone działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, bo to oni najbardziej narażeni są na utratę zdrowia, czy nawet życia w konfrontacji z pojazdami mechanicznymi. Akcja pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” będzie prowadzona na terenie całego kraju.

Policjanci uczestniczą w ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi szczególną uwagę zwrócą na egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy oraz kierujący – rowerzysta. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Ponadto użytkownicy urządzeń z napędem elektrycznym np. hulajnóg czy UTO, także nie mogą zapominać o nowych przepisach ruchu drogowego. Pieszy czy rowerzysta nie są chronieni przez poduszki powietrzne lub pasy bezpieczeństwa. Jedyną ochroną rowerzysty jest kask. Z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie się do zasad bezpieczeństwa na drodze.

W ramach prowadzonej akcji należy spodziewać się większej liczby patroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze szczególnym nadzorem obejmą te miejsca, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń, tj. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,  przekraczania prędkości w rejonach przejść dla pieszych, omijania pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia pieszemu przejścia na drugą stronę jezdni. Mundurowi będą także reagować, jeśli to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, będzie popełniał wykroczenia, stwarzał zagrożenie dla siebie czy innych osób na drodze.

Jednocześnie policjanci przypominają, że poza obszarem zabudowanym, od zmierzchu do świtu, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Nawet niewielki odblask sprawia, że pieszy staje się widoczny dla kierującego.

Pamiętajmy także, że podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych nie możemy patrzeć się w telefon. Zdarzały się już takie przypadki, gdzie pieszy bez rozglądania się, wtargnął na jezdnię z telefonem w ręku i doszło do jego potrącenia. Dlatego też policjanci apelują o zachowanie rozsądku i ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię i nie korzystania z urządzeń elektronicznych, które rozpraszają naszą uwagę.

 

 

 

 

Informację przekazała: st. asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku

KPP w Malborku
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.