Wydanie nr 88/2024, Czwartek 28.03.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogat
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kokony owadów, skutki ulewnych deszczy, pożary i wypadki – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 88/2024
  • 22 sierpnia 2022, 12:52
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Kokony owadów, skutki ulewnych deszczy, pożary i wypadki – raport… fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkudziesięciu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

W poniedziałek, 15 sierpnia br. o godzinie 08.07 zastępy pojechały do Sztumu na ul. Mickiewicza, gdzie wiatr uszkodził mocowanie rusztowania przystawionego do jednej ze ścian budynku Starostwa Powiatowego (wyrwane haki mocujące rusztowanie do ściany). Rusztowanie odchyliło się w kierunku drogi i innego budynku od ściany około 1,5 m na długości około 6 m i stwarzało zagrożenie dla poruszających się osób i pojazdów. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i wydzielili niebezpieczne miejsce poprzez otaśmowanie. W międzyczasie dojechał patrol policji. Starosta sztumski został poinformowany o zaistniałym zdarzeniu przez SKKP. Na miejsce przyjechał pracownik starostwa, któremu przekazano miejsce zdarzenia.

W godzinach 08.22 – 14.02 zastępy wyjeżdżały do kilkunastu interwencji dotyczących usunięcia uszkodzonych konarów.

O godzinie 09.31 zastęp skierowano do miejscowości Jurkowice, gdzie w budynku jednorodzinnym prawdopodobnie pełzał wąż. Strażacy sprawdzili pomieszczenie kuchni w budynku, gdzie prawdopodobnie pełzał wąż. Po decyzji właściciela, odsunięto szafki kuchenne w celu lokalizacji węża. W dalszej kolejności przeszukano inne pomieszczenia: łazienkę, pokój – nigdzie nie było węża.

O godzinie 14.40 zastęp zadysponowano do miejscowości Cieszymowo, gdzie silny wiatr przechylił słup energetyczny i naciągnął linie energetyczne. Ratownicy oznakowali taśmą miejsce zdarzenia. Na miejsce przyjechało pogotowie energetyczne.

O godzinie 17.54 zastęp pojechał do miejscowości Żuławka Sztumska, gdzie rój pszczół znajdował się na ścianie przy wejściu do budynku mieszkalnego. Strażacy w ubraniach pszczelarskich zebrali rój do rojnicy.

O godzinie 19.56 zastępy skierowano do Dąbrówki Malborskiej, gdzie palił się torf na nieużytku rolnym (około 10 arów). Widać było wydobywający się dym w dwóch miejscach oddalonych od siebie o około 30 m. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, sprawili i podali jedną linię gaśniczą - ruchomą na źródło pożaru. Punkt czerpania wody zlokalizowano w miejscowości Dąbrówka Malborska z hydrantu nadziemnego, oddalonego od miejsca pożaru około 500 m. Zastosowano dowożenie wody. Ratownicy sukcesywnie przelewali źródło pożaru. Po ponownym przelaniu wodą tlącego się torfu i ugaszeniu pożaru, zakończono działania.

 

We wtorek, 16 sierpnia br. o godzinie 09.35 zastęp skierowano do miejscowości Zajezierze do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 10.24 zastęp pojechał do Sztumskiej Wsi do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 19.36 zastępy zadysponowano do miejscowości Dąbrówka Malborska, gdzie palił się torf na nieużytku rolnym (około 10 arów). Widać wydobywający się dym w dwóch miejscach oddalonych od siebie o około 30 m. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, sprawili i podali jedną linię gaśniczą W-52 ruchomą na źródło pożaru. Do miejsca zdarzenia przyjechał zastęp z JRG Sztum. Punkt czerpania wody zlokalizowano w miejscowości Dąbrówka Malborska z hydrantu nadziemnego, oddalonego od miejsca pożaru około 500 m. Do miejsca dojechał zastęp z OSP Szropy. Ratownicy podali drugi prąd wody W-52 w natarciu na ognisko pożaru. Zastosowano dowożenie wody. Osoba postronna przy pomocy ciągnika i brony talerzowej wykonała pas o szerokości około 8m oddzielający miejsce prowadzonych działań od rżyska. Po sukcesywnym przelewaniu źródła pożaru, strażacy ugasili pożar.

W czwartek, 18 sierpnia br. o godzinie 23.30 zastęp skierowano do miejscowości Czernin, gdzie w budynku wielorodzinnym przy ul. Okrężnej w jednym z mieszkań słychać było budzik zegarka. Z informacji otrzymanych od sąsiada wynika, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

W piątek, 19 sierpnia br. o godzinie 11.36 zastęp pojechał do Sztumu na ul. Kasprowicza, gdzie kokon owadów znajdował się w drzewie na wysokości około 1m rosnącym 10m od budynku szkoły. Ratownik w ubraniu pszczelarskim zebrał owady wraz z kokonem.

O godzinie 17.36 zastęp zadysponowano do Sztumu na ul. Nowowiejskiego, gdzie kokon owadów znajdował się w stropie w budynku jednorodzinnym. Ze względu na brak dostępu do gniazda, a właściciel nie zezwolił na rozbiórkę podłogi, przy użyciu pianki montażowej odcięto drogę wejścia owadom do budynku.

W sobotę, 20 sierpnia br. o godzinie 22.27 zastęp pojechał do miejscowości Dworek do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 23.15 zastępy skierowano do miejscowości Prakwice, gdzie doszło do wypadku. Samochód osobowy marki Audi A7 znajdował się poza jezdnią, brak poszkodowanych. Na miejscu był patrol policji i właściciel. Policjanci poinformowali, że do zdarzenia doszło 2 godziny wcześniej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i oświetlili teren działań oraz odłączyli akumulator w pojeździe. Na tym zakończono działania.

W niedzielę, 21 sierpnia br. o godzinie 02.01 zastępy zadysponowano do Sztumskiej Wsi, gdzie doszło do wypadku. Samochód osobowy marki VW Golf 3 leżał na boku na poboczu drogi. Nie było kierowcy. Na miejscu patrol policji. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oświetlili teren i odłączyli akumulator. Sprawdzili teren w promieniu 100m od pojazdu - nie stwierdzono osób poszkodowanych.

O godzinie 09.27 zastępy pojechały do miejscowości Parpary do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 15.15 zastępy skierowano do miejscowości Dworek do usunięcia uszkodzonego konaru drzewa.

O godzinie 18.51 zastępy zadysponowano do miejscowości Gościszewo, ponieważ w zbiorniku retencyjnym zbierała się woda opadowa (zbiornik o wymiarach 30 m x 15 m i około 3 m głęboki). Nie było zagrożenia na tę obecną. Właściciel graniczącej posesji był na miejscu zdarzenia - obawiał się, że woda przeleje się i zaleje posesję. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez właściwe ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną. Do miejsce zdarzenia dojechał zastęp z JRG Sztum. W wyniku rozpoznania stwierdzono, iż brakuje około 1 m do przelania się wody z zbiornika. Po rozmowie z właścicielem pobliskiej posesji ustalono, że zdarzenie było zgłaszane do Urzędu Gminy w Sztumie, który jest dzierżawcą zbiornika od GDDKiA i prace nad rozwiązaniem problemu trwają. Działania zakończył zastęp z OSP Gościszewo. Ratownicy oczekiwali na przyjazd pracownika GDDKiA, po otrzymaniu informacji od SKKP, iż na miejsce zdarzenia pracownik nie przyjedzie, zakończono działania.

 


 

 

Informacje przekazał: mł. kpt. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.