Wydanie nr 159/2023, Czwartek 8.06.2023
imieniny: pokaż (9 imion)Wyszesław, Wilhelm, Medard, Maksymin, Seweryn, Herakliusz, Medarda, Maksymina, Dobrociech
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy wędkarze mogą bez problemu łowić na śluzie Rakowiec?

Malbork. Czy wędkarze mogą bez problemu łowić na śluzie Rakowiec? fot. Malbork. Czy wędkarze mogą bez problemu łowić na śluzie Rakowiec?
Kilka lat temu na śluzie Rakowiec w Malborku ustanowiono obręb ochronny, w którym połów ryb jest zabroniony. Wędkarze mogą łowić tylko poza jego obszarem. Jednak od jakiegoś czasu do Zarządu Koła nr 23 w Malborku docierają informacje o niewłaściwym działaniu Państwowej Straży Rybackiej w tym zakresie. Ich zdaniem ma to związek z nieprawidłowo zawieszonymi tablicami informacyjnymi, które wędkarzy wprowadzają w błąd. Co więcej, coraz częściej z tego powodu dochodzi do zatrzymywania i aresztowania wędkarzy pod pretekstem kłusownictwa.

Obwód rybacki rzeki Nogat obejmuje wody rzeki Nogat od dolnego stanowiska stopnia wodnego w miejscowości Biała Góra do jej ujścia do Zalewu Wiślanego z wodami jej dopływów, w tym wody cieku Stary Nogat od przepustu w miejscowości Rakowo oraz wody Kanału Cieplicówka i Kanału Jagiellońskiego, z wyłączeniem wód rzeki Młynówka Malborska (Kanał Juranda) i wód rzeki Liwa.

Kilka lat temu w obwodzie rybackim rzeki Nogat stwierdzono występowanie 27 gatunków ryb, m.in. sandacza, leszcza, bolenia, certy, ciosy, jazia, suma, węgorza, wzdręgi, uklei, różanki, okonia, szczupaka, lina, krąpia, klenia, ciernika, jazgarza, karasia pospolitego, karasia srebrzystego, karpia, kiełbia, miętusa, piskorza, płoci, słonecznicy, stynki, a także jednego gatunku raka. Ryby te gromadzą się przy urządzeniach hydrotechnicznych, m.in. przy stopniu wodnym Rakowiec. Spowodowane to jest szczególnymi warunkami środowiskowymi w tych miejscach – większą głębokością, lepszym natlenieniem wody, a także przerwaniem dróg migracji. Aby zapobiec zagrożeniu dla tego rybostanu, Zarząd Województwa Pomorskiego ustanowił w 2011 r. obręb ochronny na śluzie Rakowiec. Obejmuje on 200 – metrowy odcinek rzeki w dół i 100 – metrowy odcinek rzeki w górę od wrót śluzy znajdujących się na stopniu wodnym Rakowiec.

W rozmowie z naszą redakcją Zarząd Koła 23 Malbork Garnizon przyznał, że od jakiegoś czasu obserwuje niewłaściwe działanie służb w zakresie oznakowania obrębu ochronnego na śluzie Rakowiec. Ich zdaniem tablice informujące o obszarze ochronnym zawieszone są nieprawidłowo i tym samym wprowadzają wędkarzy w błąd. Wielu z nich zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Rybackiej, sprzęt zarekwirowany, a sprawa swój finał miała w sądzie, gdzie tłumaczyli się z kłusownictwa.

W tej sprawie napisaliśmy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do Państwowej Straży Rybackiej w Malborku i Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Więcej szczegółów w materiale wideo.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Patronat
Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork, Internet Światłowodowy i Telewizja HD + 4K Malbork, Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański, Frombork,
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
buśka
buśka 29.05.2022, 15:42
Hotele dla zapylaczy w Parku Miejskim zdewastowane przez osoby, które robiły ognisko, Był telefon od spacerowiczów do Straży Miejskiej w Malborku z prośbą o interwencję, niestety bez zainteresowania.
Jan bez ziemi
Jan bez ziemi 30.05.2022, 20:59 (odpowiedź do buśka)
Straż Miejska . Totalne lenistwo. Oni się boją własnego cienia. na interwencję tej formacji nie ma co liczyć tym bardziej w parku.
gość
gość 25.05.2022, 14:20
Patologia, można skazywać niewinnych ludzi jak się jest dyrektorem pzw Elblag i straznikiem państwowym Straży Rybackiej. Im wolno konfiskowac mienie wędkarzy, skazywać młodzież za posiadanie wędki , stawiać sieci w rezerwacie przyrody bez oznakowania, standar rosyjski. Metody komunistów opanowali do perfekcji, zastraszanie i skazywanie obywateli łapanych w pułapki. wymyślone obręby ochronne.
Wędkowy
Wędkowy 25.05.2022, 11:01
Na śluzie Michałowo jest tak samo, dwie tablice powieszone gdzieś na drzewach , kilka metrów nad ziemią, których nie widać.
Trzeba z miara chodzić i odmierzać dla własnego bezpieczeństwa odległość od śluzy, bo PZW kase bierze, ale oznaczyć nie potrafi w cywilizowany sposób... Idąc na ryby zamiast odpocząć to się tylko człowiek wk*rwi
Sołtys
Sołtys 25.05.2022, 13:06 (odpowiedź do Wędkowy)
PZW i strażnicy celowo nie wieszają znaków, ludzie nie wiedza, że tam może być obręb ochronny. To prezent od dyrektora PZW dla kolegów strażników żeby statystyki robić. PZW ze strażnikami sieciami łowi ryby w rezerwacie przyrody i sprzedaje, ręka rękę myje. Znaki dopiero teraz wieszali, wcześniej nic nie było.
Ornit
Ornit 27.05.2022, 08:24 (odpowiedź do Sołtys )
Prawo nakazuje oznakować taki obręb i dokładnie wyznaczyć gdzie ten obręb jest, udostępnić takie informacje. Tu jest droga wodna i taki obręb spowoduje zamknięcie jej, brak znajomosci podstaw prawa. Brak informacji jak, gdzie i kto odpowiada za to, świadczy o działaniach na szkodę żeglarzy.
Stanisław
Stanisław 24.05.2022, 16:58
Znaki dla małp na drzewach powieszono, to dla mich znaki na drzewach, ryby wyjadają. A małpa czytać w krzaczkach potrafi i powinna znać przepisy nijakiego pracownika pzw z Elbląga.
Anna
Anna 23.05.2022, 07:42
Co to za obręb? Zabrania się łapania ryb z drzew? Od kiedy? Nie znam się na łapaniu ryb, ale przepisy zapewne są jaki to jest obręb, jeżeli się skazuje ludzi i aresztuje to muszą być dokumenty, ktoś odpowiada za informację i Kontrolę, obręb musi być oznakowany. Kto widział znaki na drzewach na szlaku wodnym? tam nigdy nie było znaków. Pływam łodzią i tam nie ma żadnej informacji o zakazie plywania. Brak tam obrębu.
Gość
Gość 22.05.2022, 23:28
nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Do wszystkich Marków, Mirków i Darków wędkarzy. W życiu wędki nie trzymałem a wiem, że tam łowić nie można.
Gość
Gość 23.05.2022, 06:01 (odpowiedź do Gość )
W tym przypadku celowo jest łamane jest prawo.
Prawo pozwala skazywać niewinnych ludzi? Prawo określa jakie warunki musza być spełnione, jak wytyczony i oznakowany musi być taki obręb zgodnie z przepisami. Takie znaki wiszące na drzewnych to do tyczą kogo, zwierząt, tylko wędkarzy, turystów? Komendant straży mus być głupi? Dlaczego ukarany nie zostanie strażnik za brak właściwego oznakowania i wytyczenia obrębu? Przestępców się aresztuje, a wędkarz to przestępca?
Gość
Gość 22.05.2022, 15:47
Aresztować to powinni tych strażników, znaki w krzakach to dziwadło a nie obręb ochronny.
Gość
Gość 22.05.2022, 15:33
To są żarty, żeby w tych czasach skazywać niewinnych ludzi. Obręb muś mieć wyznaczone granice . Brak mapy i dokumentow świadczy tylko o braku obrębu. W obrębach zakazane jest pływanie tak samo jak wędkowanie.
Marek
Marek 22.05.2022, 15:20
Znaki na drzewach, przecież takie znaki ostrzegawcze wiesza się na słupkach, od kiedy przy drodze ( szlak wodny) tak się oznacza? W obrębach takich jest zakaz pływania na silnikach, nie ma żadnej informacji na mapach gdzie przepływać mają statki i łodzie.
Darek
Darek 22.05.2022, 16:13 (odpowiedź do Marek )
Ta sama sytuacja Michałowo tam nawet 2 lata wstecz ani jednej tablicy nie było że obręb ochronny strasz kłamie nawet w sądzie ze były tablice a nigdy ich nie było banda która trzyma się stołkuw I pesi za lenistwo a my za to płacimy