Wydanie nr 186/2022, Wtorek 5.07.2022
imieniny: pokaż (10 imion)Zoe, Marta, Wilhelm, Trofima, Antoni, Przybywoj, Bartłomiej, Jakub, Filomena, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Policjanci ostrzegają przed oszustami.

  • Wydanie nr 186/2022
  • 20 maja 2022, 12:40
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni. Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania, haseł, otwierać podejrzanych linków oraz instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, takich jak telefon czy komputer. Każdą tego typu sytuację należy traktować jako celowe działanie oszustów.

Choć oszustwa przybierają różne formy, to niezmiennie łączy je jeden element – wzbogacenie się kosztem osoby pokrzywdzonej. Zbyt pochopne działanie i postępowanie zgodnie z zaleceniami przestępcy prowadzi do utraty pieniędzy, czasem oszczędności całego życia, a straty liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych. Jak zatem ustrzec się przed oszustami? Na jakie sytuacje powinniśmy być wyczuleni? Przede wszystkim dajmy sobie czas i z rozwagą podejdźmy to tematu.

Odebrałeś telefon od rzekomego pracownika banku? 

Jeżeli usłyszysz w słuchawce, że ktoś próbował wziąć pożyczkę na twoje dane i jedynym sposobem, by uchronić swoje pieniądze jest podanie rozmówcy danych do bankowości elektronicznej oraz kodu BLIK – wiedz, że zadzwonił do ciebie oszust! Przestępcy mogą także cię prosić o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania na swoim telefonie lub komputerze.  W rzeczywistości oszuści w taki właśnie sposób próbują przejąć kontrolę nad twoimi finansami, co w konsekwencji prowadzi do wykonania przez nich nieuprawnionych transakcji z twojego konta.

Oszuści próbując uprawdopodobnić swoje historie podają się także za policjantów. Pamiętaj – funkcjonariusze nigdy nie proszą o pieniądze i nie informują telefonicznie o szczegółach prowadzonych spraw!

Dawny znajomy/znajoma odezwała się do ciebie na popularnym komunikatorze i prosi o finansowe wsparcie?

Każdy użytkownik Internetu powinien zachować wzmożoną czujność podczas konwersowania w sieci. Oszuści wykorzystują publikowane w mediach zdjęcia, by podszywać się pod twoich znajomych. Następnie proszą, by dalsze rozmowy były kontynuowane na znanym komunikatorze. Rozmowy trwają, oszust miłym słowem próbuje omotać swoją ofiarę, by chwilę później zwrócić się z prośbą o przesłanie pieniędzy.  W tym momencie przestępcy wymyślają przeróżne historie, a do najbardziej popularnych należy ta, w której pokrzywdzony musi opłacać ubezpieczenie zagranicznej przesyłki, która docelowo ma trafić do Polski. Oszuści nakłaniają zazwyczaj swoje ofiary do wykonywania przelewów w obcej walucie.

Znalazłeś/znalazłaś w mediach społecznościowych ciekawą ofertę zainwestowania swoich pieniędzy w akcje?

Gromadząc swoje oszczędności marzymy, by z czasem nasz dorobek się pomnażał. Skuszeni pewnymi ogłoszeniami w Internecie, podejmujemy próbę zainwestowania naszych finansów. Na stronie pojawia się formularz do wypełnienia. Uzupełniasz, wysyłasz i po jakimś czasie odbierasz telefon. Rozmówca instruuje cię, zaleca, byś zainstalował dodatkowe oprogramowanie na komputerze, a następnie zalogował się do swojej elektronicznej bankowości. Czym kończy się takie działanie? Utratą twoich oszczędności! Oszust w taki sposób przejmuje kontrolę nad twoim kontem i wysyła z niego pieniądze.

To tylko przykłady działalności przestępców, którzy żerują na drugim człowieku.

Nigdy nie zapominajmy, że oszuści cały czas modyfikują metody działania. Dlatego w każdej sytuacji, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, zachowajmy wzmożoną ostrożność!

 

Sztumscy policjanci przestrzegają :

·    NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM;

·    ZAWSZE ZWERYFIKUJ TOŻSAMOŚĆ ZNAJOMEGO/CZŁONKA RODZINY, KTÓRY PROSI CIĘ O FINANSOWE WSPARCE

·    NIE PRZESYŁAJ PIENIĘDZY NA PODANE PRZEZ OBCE OSOBY NUMERY KONT;

·    NIE PODAWAJ NIKOMU DANYCH DO LOGOWANIA NA NASZE KONTA BANKOWE;

·    NIE PRZEKAZUJ OBCYM OSOBOM KODÓW DO PŁATNOŚCI MOBILNYCH.

·    NIE KLIKAJMY W LINKI w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.

 

 

 

 

Informację przekazała: st. asp. Karolina Gastoł – Zawicka, oficer prasowy KPP w Sztumie

 

 

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.