Wydanie nr 146/2022, Czwartek 26.05.2022
imieniny: pokaż (11 imion)Angelika, Filip, Adalwina, Alwina, Adalwin, Alwin, Emil, Ewelina, Paulina, Więcemił, Ariusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Dziecko trafiło do szpitala po czołówce z drzewem – raport sztumskich służb mundurowych.

Dziecko trafiło do szpitala po czołówce z drzewem – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

Zatrzymał pijanego motocyklistę.

W miniony weekend funkcjonariusz Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, który był w czasie wolnym od służby, zauważył na jednej z ulic w miejscowości Rozajny (pow. kwidzyński) kierującego motocyklem, który tzw. zygzakiem jechał po całej szerokości jezdni. Funkcjonariusz postanowił pojechać za kierującym mężczyzną. Po kilku minutach, kiedy motocyklista się zatrzymał, mundurowy wysiadł ze swojego auta, podbiegł do mężczyzny i zapytał, czym jest spowodowana jego tak niebezpieczna jazda. W trakcie rozmowy funkcjonariusz wyczuł alkohol od motocyklisty. W związku z tym funkcjonariusz zabronił mężczyźnie dalszej jazdy i natychmiast wezwał patrol z Posterunku Policji w Gardei. Po przybyciu patrolu na miejsce okazało się, że 41-latek jest pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko dwa promile. Ponadto, po sprawdzeniu motocyklisty w policyjnej bazie okazało się, że posiada on dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna, mieszkaniec powiatu kwidzyńskiego został zatrzymany, a za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.

Za kierowanie motocyklem znajdując się w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi, 41-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

W środę, 4 maja br. o godzinie 07.55. dwa zastępy skierowano do miejscowości Mikołajki Pomorskie, gdzie samochód osobowy marki Opel Tigra uderzył czołowo w drzewo i znajdował się poza jezdnią.  Samochodem podróżowały trzy osoby, które znajdowały się poza pojazdem. Jedna osoba poszkodowana: 6 - letni chłopiec z rozcięciem skóry głowy znajdował się pod opieką ZRM. Na miejscu obecna była policja. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodów pożarniczych oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. Poszkodowany chłopiec został zabrany przez ZRM do szpitala w Elblągu. Na miejsce zdarzenia przyjechał technik policyjny. Ratownicy pomogli funkcjonariuszom policji w kierowaniu ruchem.

O godzinie 10.54 zastęp pojechał do starego Dzierzgonia, gdzie paliło się pocięte drewno opałowe składowane na posesji (około 5m³) oraz suche gałęzie. Nie było zagrożenia dla budynków. Podjęte działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego. Na miejsce przybył właściciel. Strażacy podali jeden prąd wody W-25 w natarciu na palące się drewno. Po zlokalizowaniu pożaru, ratownicy rozłożyli stertę i dogasili drewno.

O godzinie 17.06 zastęp zadysponowano do Sztumskiego Pola, gdzie paliło się około 2m² trawy na poboczu i w rowie przy drodze krajowej nr 55.

 

Dziecko trafiło do szpitala po czołówce z drzewem.

W środę, 4 maja br. oficer dyżurny Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego. Na drodze powiatowej pomiędzy Dworkiem a Mikołajkami Pomorskimi osobowy Opel wypadł z drogi. Na miejsce szybko zostali skierowani policjanci sztumskiej drogówki. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu mundurowych wynikało, że kierująca osobowym Oplem 19-letnia kobieta, jadąc w kierunku Mikołajek Pomorskich, na łuku drogi nie dostosowała prędkości, zjechała na pobocze, uderzyła w drzewo i wypadła z drogi. Z kobietą podróżowała dwójka dzieci w wieku 5 i 12 lat. Kierująca i 12-latek nie odnieśli żadnych poważnych obrażeń. Z kolei 5-latek z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala. Kierująca 19-latka, mieszkanka powiatu sztumskiego była trzeźwa. Policjanci zabezpieczyli ujawnione na miejscu wypadku ślady, wykonali dokumentację fotograficzną oraz sporządzili oględziny rozbitego samochodu. Śledczy wyjaśnią teraz bliższe okoliczności tego zdarzenia.

W czwartek, 5 maja br. o godzinie 17.10 zastęp skierowano do miejscowości Czerwony Dwór, gdzie na prywatnej posesji przy drodze wojewódzkiej nr 515 dogaszało się ognisko pod kontrolą osoby dorosłej.

O godzinie 17.29 dwa zastępy pojechały do Gościszewa, gdzie paliło się około 300m² krzaków i gałęzi. Pożar był w kilku miejscach.

 

Jak udzielić pierwszej pomocy? Spotkanie policjantów z uczniami.

W czwartek, 5 maja br. funkcjonariusz profilaktyki społecznej wraz z funkcjonariuszem Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Starym Dzierzgoniu. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak powinni postąpić, kiedy ktoś w ich otoczeniu będzie potrzebować pomocy. Policjanci przypomnieli o numerze alarmowym 112 i wytłumaczyli, kiedy i w jakich przypadkach powinno się z niego korzystać.

Uczniowie wzięli także udział w scenkach, podczas których wybierali nr 112 i informowali operatora, co się wydarzyło. W przygotowanych scenkach przez mundurowych przedstawiono sytuację jak się zachować, gdy osoba oddycha, ale jest nieprzytomna, jak udrożnić drogi oddechowe oraz ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. Uczniowie chętnie włączali się do ćwiczeń z policjantami i byli pozorantami.

 

W piątek, 6 maja br. o godzinie 17.42 zastęp zadysponowano do miejscowości Balewo w celu pomocy policji w otwarciu mieszkania w budynku wielorodzinnym. Znajdujący się na miejscu zdarzenia patrol policji poinformował, że w mieszkaniu prawdopodobnie przebywa mężczyzna, z którym nie ma kontaktu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Na miejsce przyjechała siostra lokatora, która kluczami otworzyła drzwi. W środku mieszkania znajdował się mężczyzna, przytomny w kontakcie logicznym.

W sobotę, 7 maja br. o godz. 17.54 dwa zastępy skierowano do miejscowości Nowiny, gdzie motocykl marki Honda uderzył w murowany przystanek autobusowy i wylądował w rowie. Na miejscu ZRM, jednak zespół odstąpił od udzielnie medycznych czynności ratunkowych i stwierdził śmierć biologiczną - uraz głowy z widocznymi obrażeniami mózgu. Policja była na miejscu. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego i zasłonili zwłoki parawanem. Dokonali sorpcji benzyny z jezdni. Na miejsce przyjechał prokurator. Oświetlono teren. Na miejscu pozostał zastęp OSP z Dzierzgonia do czasu zakończenia czynności przez policję i prokuraturę. Po zakończonych czynnościach przez prokuratora uszkodzony przystanek został otaśmowany.

W niedzielę, 8 maja br. o godzinie 16.51 dwa zastępy pojechały do Sztumu, gdzie na chodniku przy ul. Domańskiego leżał mężczyzna. Był przytomny. Na miejscu obecne ZRM i OSP. Zastęp OSP udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej – wsparcie psychiczne i termoizolacja. Lekarz ZRM zajmujący się pacjentem, po przebadaniu (podejrzewał napad padaczki alkoholowej) podjął decyzję o nie zabraniu poszkodowanego do szpitala.

 


 

 

 

Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. asp. Karolina Gastoł - Zawicka, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP w Sztumie

 

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.