Wydanie nr 22/2022, Sobota 22.01.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Uriel, Anastazy, Dorian, Gaudencjusz, Gaudenty, Dobromysł, Wincenty, Jutrogost
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nie dostosował prędkości i wpadł do rowu - policyjny raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 22/2022
  • 10 stycznia 2022, 12:29
  • KPP Sztum
  • Na sygnale
Nie dostosował prędkości i wpadł do rowu - policyjny raport sztumskich służb mundurowych. fot. KPP Sztum
W minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie m.in. pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Nowiec.

 

Nie dostosował prędkości i wpadł do rowu.

W ostatnim czasie na drogach powiatu w związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i niskiej temperatury, w nocy na drogach jest ślisko. Poruszając się pojazdami, pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków na jezdni, gdyż właśnie tego typu naruszenia przepisów są najczęstszą przyczyną wypadków w okresie zimowym.

W środę, 5 stycznia około godziny 07:00 doszło do zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej nr 515. Jak ustalili pracujący na miejscu mundurowi, kierujący BMW nie dostosował prędkości do warunków panujących na jezdni, wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. Kierujący był trzeźwy. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem karnym.

Policjanci przypominają, że prędkość w dalszym ciągu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Należy pamiętać, że droga to nie tor wyścigowy i nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc elementarnych zasad bezpieczeństwa.


 

 

 

Policjanci zachęcają do korzystania z bezpłatnej aplikacji Kwarantanna Domowa oraz Moja Komenda.

Sztumscy policjanci koncentrują się na kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów w związku z epidemią COVID-19. Mundurowi w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust.

Policjanci każdego dnia odwiedzają osoby, które są objęte izolacją i sprawdzają, czy pozostają oni w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Zachęcają również do zainstalowania aplikacji w telefonie pn. „Kwarantanna domowa”, która znacznie ułatwi pracę wszystkim służbom. Aplikacja jest dostępna, bezpłatna, bezpieczna i prosta w obsłudze.

Pamiętajmy, że wzajemne zrozumienie i respektowanie obowiązujących obostrzeń w tym trudnym czasie znacząco wpłyną na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Policjanci przypominają również o aplikacji „Moja Komenda”, która umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

 

 

 

 

Konkurs „Śnieżny Dekalog” dla dzieci i młodzieży.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której celami są promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających na stoku oraz poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów, wystartował konkurs plastyczno-filmowy pn. „Śnieżny Dekalog”. Policjanci zachęcają do wykonania pracy plastycznej lub nagrania max. 60-sekundowego spotu na zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Miłośnicy narciarstwa, snowboardingu oraz aktywnego wypoczynku zimowego dobrze wiedzą, gdzie udać się w poszukiwaniu ośnieżonych stoków i ciekawych tras zjazdowych. Bez względu na wybrane miejsce czy trasę należy pamiętać o najważniejszej zasadzie, jaką zawsze powinno być bezpieczeństwo. Warto przypomnieć stworzone przez Międzynarodową Federację Narciarską FIS (International Ski Federation) zasady będące narciarskim dekalogiem, czyli zbiorem reguł właściwego postępowania.

Nieważne czy wybieramy się w polskie góry czy na zagraniczne stoki,  nieistotne czy jesteśmy początkującymi, czy dobrze jeżdżącymi narciarzami oraz snowboardzistami, zasady FIS obowiązują każdego miłośnika białych tras.

Oprócz dekalogu FIS na bezpieczeństwo na stoku wpływ ma również właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na nartach i snowboardzie jest zadbanie o należytą rozgrzewkę oraz sprzęt. Pamiętajmy, w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy dzieci do ukończenia 16 roku życia. Odpowiedzialność za brak kasku ponoszą rodzice lub opiekunowie, pod których opieką dziecko pozostaje podczas szusowania. Zadbajmy, aby kask był zawsze dobrze dopasowany i starannie zapięty.

W ogólnopolskim konkursie plastyczno-filmowym mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 16 lat. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do 4 marca 2022 r. pracy plastycznej lub max. 60-sekundowego spotu filmowego, promującego bezpieczne uprawianie sportów zimowych, w tym narciarstwo oraz snowboard wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez pełnoletniego opiekuna na adres:

Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Śnieżny Dekalog”

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, w ramach której ogłoszono konkurs, bieżące wydarzenia, porady, quizy, regulamin konkursu oraz karty uczestnictwa można znaleźć na stronie polskiej Policji pod adresem: www.policja.pl/bezpieczenstwo-na-stoku.

Zachęcamy wszystkich do systematycznego jej odwiedzania w trakcie trwającego sezonu zimowego, a dzieci i młodzież mobilizujemy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pn. „Śnieżny Dekalog”, gdzie na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.


 

 

 

Informacje i zdjęcia przekazała: st. asp. Karolina Gastoł - Zawicka, oficer prasowy KPP Sztum

KPP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.