Wydanie nr 334/2022, Środa 30.11.2022
imieniny: pokaż (7 imion)Zbysława, Andrzej, Justyna, Konstancjusz, Maura, Tadea, Kutbert
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Śmiertelne ofiary dwóch wypadków – weekendowy raport malborskich służb mundurowych.

Śmiertelne ofiary dwóch wypadków – weekendowy raport malborskich służb mundurowych. fot. OSP Szymankowo
Jak minął kolejny tydzień służbom ratunkowym w Malborku? Przekonajcie się, czytając poniższy raport.

 

W ostatnim tygodniu jednostki PSP i OSP z terenu powiatu malborskiego wyjeżdżały do 11 interwencji. Dotyczyły one m.in. alarmu z monitoringu, uszkodzonego opierzenia dachu, wyczuwalnego zapachu gazu w budynku, a także utraty przytomności dziecka przez obecność tlenku węgla. Ratownicy wyjeżdżali do 3 pożarów – budynku, samochodu i porzuconego łóżka. Strażacy obsłużyli miejsca trzech kolizji drogowych oraz usunęli powalone drzewo.

 

Malborscy policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł 28-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem w miejscowości Grobelno, na słabo oświetlonym odcinku drogi, gdzie kierująca osobowego Opla potrąciła pieszego idącego po niewłaściwej stronie jezdni.

 

 

 

 

Mężczyzna prawdopodobnie zaczadził się w swoim mieszkaniu.

Do zdarzenia doszło w piątek, 17 grudnia br. w Szymankowie. O godz. 16:12 dyżurny operacyjny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze opuszczonego budynku mieszkalnego w miejscowości Szymankowo przy ul. Żuławskiej.

Po dojeździe zastępu z OSP Szymankowo do miejsca zdarzenia zastano pożar budynku mieszkalnego (budynek murowany, częściowo podpiwniczony, z nieużytkowym poddaszem, konstrukcja dachu drewniana kryta eternitem). Pożarem objęte było wnętrze budynku, drewniana weranda przed wejściem do budynku oraz część dachu.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prąd wody na palący się obiekt. Na miejsce dojechały kolejne zastępy ratowników. W wyniku rozpoznania ustalono, że w budynku mieszka mężczyzna, który może znajdować się w środku. Strażacy podali drugi prąd wody na werandę i dach celem umożliwienia wejścia do budynku. Ratownikom udało się w końcu wejść do budynku i podjąć działania gaśnicze z jednoczesnym przeszukaniem obiektu. W trakcie działań ratownicy odnaleźli nieprzytomnego 75 – letniego mężczyznę, którego ewakuowali na zewnątrz budynku. Po stwierdzeniu braku oddechu, przystąpili do resuscytacji. Na miejsce zdarzenia przyjechał Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajął się poszkodowanym.

- „Pomimo podjętej akcji reanimacyjnej, mężczyzna zmarł. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. Funkcjonariusze przesłuchali świadków i zabezpieczyli miejsce zdarzenia” - wyjaśnia asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku. - „Wstępnie ustalono, że prawdopodobną przyczyną śmierci 75-latka mogło być zaczadzenie. Decyzją prokuratora, ciało mężczyzny zabrano na sekcję zwłok. Zebrane ślady pozwolą śledczym na szczegółowe wyjaśnienie przyczyn i okoliczności tej tragedii”.

Strażacy po ugaszeniu pożaru skontrolowali pomieszczenia na obecność tlenku węgla – kontrola wykazała brak zagrożenia. Po 3 godz. 57 min. zakończono działania, w których udział brały 3 zastępy JRG Malbork w sile 8 ratowników, zastęp OSP Szymankowo w sile 4 ratowników oraz 2 zastępy OSP Lichnowy w sile 5 ratowników.

 

 

 

 

Śmiertelne potrącenie pieszego w Grobelnie.

W piątek, 17 grudnia br. po godzinie 17 oficer dyżurny malborskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym, do którego miało dojść w miejscowości Grobelno. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostali skierowani policjanci z wydziału ruchu drogowego wraz z technikiem kryminalistyki.

- „Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy wynika, że 36-letnia kobieta kierująca Oplem, jadąc w kierunku Kraśniewa, potrąciła pieszego, który szedł po niewłaściwej stronie jezdni. Do wypadku doszło na prostym i słabo oświetlonym odcinku drogi. Obrażenia, jakich doznał 28-letni mieszkaniec Malborka okazały się śmiertelne” - informuje asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP w Malborku. - „Niestety, pieszy nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Badanie kierującej na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało, że była trzeźwa. Mundurowi zatrzymali kobiecie prawo jazdy, a jej samochód został odholowany na policyjny parking i zabezpieczony do dalszych badań”.

Na miejscu wypadku policjanci pracowali pod nadzorem prokuratora. Stróże prawa przesłuchali świadków, wykonali oględziny, technik kryminalistyki sporządził dokumentację fotograficzną i wykonał szkic sytuacyjny. Decyzją prokuratora ciało mężczyzny przewieziono na sekcję zwłok. Teraz policjanci, na podstawie zebranych śladów, szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

 

Policjanci przypominają i apelują do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe. Dbajmy o własne życie.

 

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

 

 

 

 

Tlenek węgla przyczyną utraty przytomności u dziecka.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 18 grudnia br. w jednym z mieszkań bloku przy ul. Sienkiewicza w Malborku. O godz. 18:00 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o utracie przytomności dziecka w mieszkaniu. Na miejsce zadysponowano zastęp z JRG Malbork. Po dojeździe zastępu zastano w budynku wielorodzinnym 14-letnią dziewczynkę po wcześniejszej utracie przytomności w pomieszczeniu łazienki. Osoba poszkodowana była przytomna i znajdowała się pod opieką matki. Na miejscu obecni byli pracownicy pogotowia gazowego, którzy stwierdzili obecność tlenku węgla na poziomie 136 ppm.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Ponowna kontrola urządzeniem wielogazowym wykazała obecność tlenku węgla na poziomie 10 ppm. Na miejsce przyjechał ZRM, któremu pod opiekę oddano poszkodowaną dziewczynkę. Strażacy przewietrzyli mieszkanie - urządzenie nie wykazało obecności tlenku węgla. Zakład gazowniczy zakręcił dopływ gazu do mieszkania ze względu na niesprawny piecyk gazowy. Po 46 min. zakończono działania, w których udział wzięło łącznie 4 ratowników.

 

 

 

 

Pożar osobówki w Malborku.

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 19 grudnia br. w Malborku na ul. Ordonówny. O godz. 23:51 dyżurny operacyjny SKKP PSP w Malborku przyjął zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego marki BMW 7. Zadysponowano jeden zastęp z JRG Malbork. Po dojeździe zastępu do miejsca zdarzenia zastano pożar osobówki. Pojazd zaparkowany był na poboczu drogi osiedlowej, brak osób poszkodowanych.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu, oświetleniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia na palącą się komorę silnika oraz ugaszenie pożaru. Ratownicy przeszukali pojazd i siłowo otworzyli bagażnik przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego w celu odłączenia akumulatora znajdującego się w bagażniku. Po przeszukaniu pojazdu, po 44 min. zakończono działania, w których udział wzięło łącznie 4 ratowników.

 

 


 

Informację przekazali: Dyżurny SKKP Malbork oraz asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

Zdjęcia: KPP Malbork, OSP Lichnowy, OSP Szymankowo

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.