Wydanie nr 221/2022, Wtorek 9.08.2022
imieniny: pokaż (9 imion)Klarysa, Miłorad, Domicjan, Domicjana, Dominika, Roland, Roman, Jan, Romuald
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Czy elektrykiem wszędzie zaparkujesz za darmo?

Malbork. Czy elektrykiem wszędzie zaparkujesz za darmo? fot. TvRegionalna24.pl
Coraz częściej na polskich drogach można zaobserwować pojazdy o napędzie elektrycznym. Bardzo łatwo je wyłapać w sznurku jadących aut, ponieważ ich rejestracja jest w kolorze zielonym. Jak się okazuje, zgodnie z nowelizacją Ustawy o drogach publicznych właściciele takich samochodów są zwolnieni z opłat w strefach płatnego parkowania. Ale czy wszędzie mogą parkować za darmo?

 

Z każdym dniem na polskich drogach przybywa samochodów z zieloną tablicą rejestracyjną. Tak oznakowane są pojazdy o napędzie elektrycznym. Zgodnie z art. 13, ust. 3 pkt 1 lit. e znowelizowanej Ustawy o drogach publicznych (tj. Dz.U. 2017 poz. 2222 ze zm.), pojazdy elektryczne zostały zwolnione od opłat za postój na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania.

 

- „Proszę jednak pamiętać, że dotyczy to tylko i wyłącznie samochodów spełniających wymogi definicji zawartej w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, czyli wykorzystujące do napędu tylko i wyłącznie energię elektryczną” - informuje Tomasz Farysej, komendant Straży Miejskiej w Malborku. - „Nie ma mowy tu o samochodach z napędem hybrydowym (silnik elektryczny + silnik spalinowy), te nie są zwolnione z opłat”.

 

Właściciele elektryków za darmo mogą parkować w strefach płatnego parkowania i nie muszą w tym celu dodatkowo oznaczać swoich samochodów, np. zielonymi tablicami czy naklejkami EE na szybie. Jednak muszą liczyć się z tym, że w związku z brakiem takich oznaczeń służby kontrolne mogą wystawić wezwanie. Na szczęście przedstawienie dowodu rejestracyjnego zakończy sprawę bez ponoszenia konsekwencji.

 

 

 

 

Czy wszędzie zaparkujemy za darmo?

Zwolnienie z opłat, o którym mowa w nowelizacji wspomnianej wyżej ustawy, dotyczy wyłącznie oficjalnych miejskich czy gminnych stref płatnego parkowania znajdujących się na drogach publicznych. Nie dotyczy to prywatnych parkingów, które miasta dzierżawią prywatnym firmom (np. parkingów niestrzeżonych płatnych) lub parkingów tworzonych na prywatnych nieruchomościach, np. przy centrach handlowych, dworcach, sklepach lub atrakcjach turystycznych. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę, ponieważ bardzo często do złudzenia przypominają one miejskie strefy płatnego parkowania – dość często stoją na nich podobne do tych miejskich parkomaty, na których znajdują się niewielkie tabliczki informujące o tym, kto jest operatorem parkingu. Należy pamiętać, że w miejscach tych obowiązuje regulamin, który powinien być umieszczony w widocznym miejscu, np. przy wjeździe na parking lub przy parkomacie. Z reguły na takich parkingach dla samochodów elektrycznych zwolnień czy zniżek nie ma. Dlatego też pozostawienie elektryka bez opłaconego postoju może być kosztowne i wiązać się z nałożeniem „opłaty specjalnej”, wynoszącej nawet kilkaset złotych.

 

 

 

Dziękujemy komendantowi Tomaszowi Farysejowi za błyskawiczną odpowiedź (dostaliśmy ją dzisiaj w ciągu kilkunastu minut) dotyczącą bezpłatnego parkowania samochodów elektrycznych na miejskich parkingach w Malborku. Pytanie o identycznej treści wysłaliśmy 15 września br. do malborskiego magistratu i do dzisiejszego dnia pozostajemy bez żadnej odpowiedzi ze strony urzędników.
Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Piotr
Piotr 11.10.2021, 15:52
Po Malborku elektrykiem można także jeździć Bus pasami :)
Gość
Gość 12.10.2021, 08:21 (odpowiedź do Piotr)
i pod kinem :)