Wydanie nr 300/2021, Środa 27.10.2021
imieniny: pokaż (7 imion)Frumencjusz, Sabina, Iwona, Wincenty, Siestrzemił, Manfred, Manfreda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Modernizacja układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku – zakończono zasadniczą część budowlanych robót hydrotechnicznych.

  • Wydanie nr 300/2021
  • 29 września 2021, 10:43
  • UM Gdynia
  • Wiadomości
Modernizacja układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku – zakończono zasadniczą część budowlanych robót hydrotechnicznych. fot. UM Gdynia
W połowie września Urząd Morski w Gdyni dokonał odbioru technicznego zasadniczej części prac, wchodzących w zakres modernizacji układu falochronów w Porcie Północnym.

 

- „Dzięki realizacji tej inwestycji, operacyjność i wydajność Portu Północnego stanie się jeszcze bardziej niezależna od warunków pogodowych. Podniesiony zostanie również poziom bezpieczeństwa i zdolność eksploatacyjna portu, co niewątpliwie wpłynie na zwiększenie jego atrakcyjność w oczach operatorów” – powiedział dr kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

 

Prace zrealizowane w ramach kontraktów z konsorcjum firm PORR SA – Rover Maritime S.L. – Roverpol Sp. z o.o. to budowa nowego falochronu osłonowego na przedłużeniu dotychczas istniejącego falochronu wyspowego (całkowita długość nowej konstrukcji wynosi 853 m), budowa platformy dla ptaków, zlokalizowanej pomiędzy istniejącym wcześniej falochronem wyspowym, a jego przedłużeniem oraz budowa nowego „Południowo – Wschodniego” falochronu o długości 826 m. Wartość prac zakończonych we wrześniu to 606 756 175 zł.


 

- „Prace prowadzone były zgodnie z przyjętym harmonogramem, wykonawca wywiązał się z kontraktu terminowo. Najciekawszym rozwiązaniem podczas tej budowy było zastosowanie 38 skrzyń pływających o wymiarach około 40 na 10m i wysokości 13,4m, posadowionych na rzędnej -12,4m. Skrzynie były specjalnie prefabrykowane na pontonie zanurzalnym, który został sprowadzony z Hiszpanii i zaadoptowany do potrzeb tego projektu” - powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, z-ca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych i jednocześnie pełnomocnik dyrektora ds. realizacji projektu.

 

 

- „Pomyślnie zakończony projekt to zawsze satysfakcja dla wykonawcy. W tym przypadku jest ona jeszcze większa ze względu na duży poziom skomplikowania realizacji. Spośród wielu wyzwań technicznych, na jakie napotkaliśmy w czasie 33 miesięcy budowy, warto wymienić chociażby ustabilizowanie prefabrykacji wielkogabarytowych pływających skrzyń prefabrykowanych, dobór optymalnego sprzętu morskiego, a także opracowanie przy bardzo ograniczonym zapleczu lądowym oraz nabrzeżu logistyki dostaw i przeładunków materiałów” - powiedział Krzysztof Laskowski, Członek Zarządu PORR S.A., odpowiedzialny za budownictwo infrastrukturalne. - „Pomimo nieustannie zmieniających się warunków hydrometeorologicznych utrzymaliśmy produktywność na stałym, wysokim poziomie i zakończyliśmy zadanie w terminie. Autorem tego sukcesu jest oczywiście doświadczony i zaangażowany zespół PORR oraz Rover Maritime S.L. – Roverpol”.

 

 

Projekt pod nazwą „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku” realizowany jest przez Urząd Morski w Gdyni od 2016 r. Jego planowane zakończenie to rok 2023, a całkowita wartość wynosi 795 mln zł, w tym 85% dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Projekt realizowany jest w Porcie Północnym w Gdańsku na terenie około 232 ha (w tym powierzchnia prac czerpalnych to 145 ha).

 

 

 

Pozostałe prace do wykonania w ramach projektu to:

1. Remont falochronu wyspowego północnego (o długości 1625 m) – wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 20.08.br., aktualnie procedowane jest odwołanie w Krajowej Izbie Odwoławczej - wartość robót wynosi ponad 30 mln zł, czas na wykonanie prac to 16 miesięcy.

2. Wykonanie robót czerpalnych na projektowanych torach wodnych i obrotnicach wraz z odpowiednim rozmieszczeniem oznakowania nawigacyjnego – wybór najkorzystniejszej oferty nastąpił 14 września br. (konsorcjum firm Rohde Nielsen A/S, DC Industrial N.V. i Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. - wartość kontaktu to 137 299 847 zł, czas na wykonanie prac wynosi 14 miesięcy).

 

 

 

 

Informację, zdjęcia i materiał wideo przekazała: Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni 

UM Gdynia
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.