Wydanie nr 110/2024, Piątek 19.04.2024
imieniny: pokaż (9 imion)Konrada, Leontyna, Werner, Leona, Włodzimierz, Irydion, Cieszyrad, Leon, Pafnucy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do wypadku – raport sztumskich służb mundurowych.

Stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do wypadku – raport sztumskich… fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 9 sierpnia br. o godzinie 16.41 dwa zastępy skierowano do wsi Koniecwałd, gdzie paliło się około 5 arów rżyska. Brak zagrożenia dla innych obiektów. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną. Ratownicy wykorzystali instalacje zraszaczowe z samochodów gaśniczych w celu ograniczenia powierzchni pożaru. Podali jeden prąd wody na źródło pożaru. Właściciel pola oborał pogorzelisko. Po zlokalizowaniu pożaru, strażacy przy użyciu wideł rozgarnęli złogi słomy i skontrolowali pogorzelisko kamerą termowizyjną w celu wyeliminowania ukrytych ognisk pożaru. Na zakończenie działań przelali pogorzelisko wodą.

 

 

 

 

We wtorek, 10 sierpnia br. o godzinie 14.48 zastęp pojechał do miejscowości Jurkowice, gdzie według właściciela w budynku gospodarczym – szopie znajdował się wąż około 1,5 m, prawdopodobnie żmija zygzakowata. Pomieszczenia, w których miał przebywać gad, były zaniedbane - zgromadzono dużo śmieci, starych pociętych mebli. Panował ogólny bałagan. Strażacy podjęli działania polegające na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Sprawdzili szopę pod kątem występowania gada, używając podręcznego sprzętu burzącego. Węża nie zauważyli. Poinformowali właściciela o konieczności uprzątnięcia pomieszczeń oraz nadzorowania szopy.

O godzinie 15.15 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Folwark, gdzie na drodze wojewódzkiej nr 519 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych – marki Chevrolet Spark i Peugeot 206. W zdarzeniu uczestniczyli tylko kierowcy pojazdów. ZRM obecny był na miejscu zdarzenia. Ruch na drodze zablokowany. Jeden pojazd znajdował się poza jezdnią, drugi - na prawym pasie drogowym. Kierowcy – kobieta i mężczyzna byli pod opieką ZRM. Widoczne były wycieki oleju na drodze. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego w włączoną sygnalizacją świetlną oraz odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Ratownicy zneutralizowali płyny eksploatacyjne na jezdni za pomocą detergentu oraz sorbentu. Po zbadaniu poszkodowanych przez ZRM okazało się, że kierowcy nie wymagają hospitalizacji i mogą pozostać w miejscu zdarzenia. Na miejsce przyjechał patrol policji i lawety. Strażacy pomogli przy załadunku pojazdów na lawety i zakończyli działania.

 

 

 

 

Stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z inną osobówką.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 10 sierpnia br. na drodze wojewódzkiej nr 519 niedaleko miejscowości Stary Dzierzgoń. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wstępnie ustalili, że 20-letni mężczyzna, kierujący osobowym Peugeotem jadąc w kierunku Starego Dzierzgonia nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, wskutek czego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w prawidłowo jadącego z naprzeciwka osobowego Chevroleta, kierowanego przez 20-letnią kobietę. Pomimo poważnych uszkodzeń pojazdów, nikomu nic się nie stało. Zarówno mieszkaniec Starego Dzierzgonia, jak i mieszkanka gm. Stary Dzierzgoń byli trzeźwi i nie odnieśli poważnych obrażeń. Policjanci zakończyli na miejscu działania nakładając na sprawcę kolizji mandat karny.
 

Policjanci apelują do wszystkich kierujących o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności i rozwagi.


 

 

 

Przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym.

W środę, 11 sierpnia br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie dokonując kontroli prędkości w miejscowości Sztumska Wieś zatrzymali osobowego Fiata, którego kierujący przekroczył prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. 32-letni mieszkaniec powiatu świeckiego za popełnione wykroczenie został ukarany wysokim mandatem karnym oraz 10 punktami karnymi. Ponadto mężczyzna pożegnał się z uprawnieniami do kierowania na trzy miesiące.

W tym roku sztumscy mundurowi zatrzymali już ponad 30 blankietów prawa jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym.

 

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożną jazdę. Dobre warunki atmosferyczne, mały ruch, czy kilka pasów ruchu w jednym kierunku nie zwalniają nas z przestrzegania ograniczeń prędkości obowiązujących na danym terenie.


 

 

 

W czwartek, 12 sierpnia br. o godzinie 21.14 dwa zastępy pojechały do miejscowości Stanówko, gdzie na terenie ogródków działkowych właściciele wypalali pozostałości roślinne. Na miejscu obecny był patrol policji. Trwało dogaszanie ogniska przez właścicieli posesji. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączona sygnalizacją świetlna i błyskową. Rozgarnęli pogorzelisko i podali jeden prąd wody W-25 w natarciu. Po lokalizacji pożaru ponownie przegarnęli i przelali wodą. Ugasili do końca pożar. Na miejscu pozostał patrol policji.

O godzinie 22.51 zastęp skierowano do Sztumu, gdzie na ulicy Nad Jeziorem z hydrantu podziemnego wylewała się woda. Na miejscu obecni pracownicy Pogotowia Wodociągowego, którzy prowadzili prace remontowe magistrali wodociągowej. Prace miały potrwać do późnych godzin nocnych. Brak zagrożenia.

W piątek, 13 sierpnia br. o godzinie 14.25 zastęp pojechał do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” na terenie placu PKP znajdowało się uschnięte drzewo, które zagrażało pracownikom. Drzewo znajdowało się w pasie drogowym drogi powiatowej.

 

 

 

 

Policyjne działania „Prędkość”.

W piątek, 13 sierpnia br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie przeprowadzili działania pn. ,,Prędkość’’. Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących dozwolonej prędkości oraz uświadomienie kierującym, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą zbyt szybka jazda. W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinowali kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Mundurowi przypominają, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.
 

Funkcjonariusze apelują do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali prędkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.  Z przepisami należy jeździć cały czas. Kierowcy mają niestety zwyczaj przyspieszenia zaraz po przejechaniu obok punktu kontroli.

 

 

 

 

Kradł elementy miedziane i metalowe.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie, którzy pracowali nad sprawami kradzieży, zatrzymali mieszkańca gm. Stary Targ. Podejrzany 34-latek od maja do sierpnia tego roku na terenie powiatu sztumskiego kradł różnego rodzaju elementy metalowe oraz miedziane. Łupy złodzieja były zbywane w punktach skupu złomu. Straty szacowane są na kilka tysięcy złotych. Mundurowi w wyniku pracy odzyskali i zabezpieczyli część ukradzionych elementów. Zatrzymany 34-latek usłyszał już zarzuty, za które w najbliższym czasie odpowie przed sądem.

Za popełnione przestępstwa mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

W sobotę, 14 sierpnia br. o godzinie 01.30 zastęp skierowano do miejscowości Dzierzgoń, gdzie przy ulicy Okrzei strażacy mieli zabezpieczyć miejsca lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy pomogli w transporcie osoby poszkodowanej z karetki do śmigłowca.

O godzinie 12.34 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Sztumska Wieś, gdzie doszło do kolizji drogowej samochodu osobowego marki Volkswagen Touran i dostawczego Fiata. Oba pojazdy znajdowały się na poboczu poza jezdnią. Kierujący i pasażer samochodu dostawczego byli przytomni. Znajdowali się poza pojazdem. Kierujący samochodem osobowym również przytomny, opuścił pojazd o własnych siłach. Na miejscu zdarzenia obecny patrol policji i ZRM. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów gaśniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz odłączyli akumulatory w pojazdach. Po przebadaniu przez ZRM uczestnicy wypadku pozostali na miejscu zdarzenia - nie wymagali hospitalizacji. Ruch na drodze zamknięto na czas załadunku rozbitych pojazdów na lawety. Po uprzątnięciu jezdni z resztek powypadkowych i sorpcji płynów eksploatacyjnych wyciekłych z rozbitych pojazdów, zakończono działania.

 

O godzinie 13.33 trzy zastępy pojechały do miejscowości Nowiec, gdzie paliła się prasa. Prasa częściowo ugaszona została przez pracowników. Nie było osób poszkodowanych. Palił się również jeden balot słomy i rżysko na powierzchni około 1 ha. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu gaśniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Ugasili ściernisko za pomocą tłumic. Podali jeden prąd gaśniczy na prasę oraz jeden prąd wody na palący się balot. Ciągnik z prasą po ugaszeniu odjechał na posesję do właściciela. Na miejsce przyjechał patrol policji. Ratownicy dogasili rżysko i balot, po czym przelali pogorzelisko wodą i zakończyli działania.

O godzinie 14.39 trzy zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Sienkiewicza paliła się słoma, plewy w kombajnie i paski napędzające mechanizmy urządzenia. Użytkownicy podjęli próbę gaszenia pożaru gaśnicą proszkową i wodą. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie pojazdów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną i podali jeden prąd wody w natarciu do miejsc odkrytych. Wykonali dostęp do mechanizmów, które były pełne materiału biologicznego objętego spalaniem niepełnym, poprzez odkręcenie osłon tych mechanizmów. Przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego, wydobyli zbite plewy i słomę poza maszynę, podając przy tym prąd wody do środka maszyny i na wydobywane szczątki roślinne. Po ugaszeniu pożaru, zakończono działania.


 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP Sztum

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.