Wydanie nr 267/2021, Piątek 24.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Teodor, Gerard, Maria, Uniegost, Tomir, Gerarda
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Plaga pożarów w powiecie i niebezpieczne kolizje – raport sztumskich służb mundurowych.

Plaga pożarów w powiecie i niebezpieczne kolizje – raport sztumskich służb mundurowych. fot. OSP w Postolinie
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie m.in. pracowali na miejscu kolizji drogowych, rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji, a także zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.

 

W poniedziałek, 26 lipca br. o godzinie 10.11 zastęp skierowano do miejscowości Wydry do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych. Ratownik zabezpieczony w kombinezon ochronny dostał się na poddasze budynku leśniczówki i usunął gniazdo owadów. Szerszenie zostały wypuszczone w lesie. Miejsce po kokonie ratownicy spryskali środkiem odstraszającym owady.

 

We wtorek, 27 lipca br. o godzinie 11.15 zastęp zadysponowano do miejscowości Tropy Sztumskie, gdzie doszło do wypadku drogowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz błyskową, odłączyli akumulatory w pojazdach i wprowadzili ruch wahadłowy na drodze. Na miejsce zdarzenia przyjechał kolejny patrol policji oraz laweta. Ratownicy pomogli przy załadunku pojazdu znajdującego się w rowie na lawetę. W trakcie działań jeden z kierowców zaczął uskarżać się na ból palca lewej ręki. Na miejsce zdarzenia przyjechał ZRM, który przebadał obu kierowców, którzy jednak nie wymagali dalszej hospitalizacji. Na miejsce dojechała druga laweta. Po załadunku drugiego pojazdu, strażacy dokonali sorpcji płynów eksploatacyjnych znajdujących się na drodze. Wznowiono ruch w obu kierunkach.

 

 

 

 

Czołowe zderzenie pod Bukowem.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 27 lipca br. niedaleko miejscowości Bukowo. Pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wstępnie ustalili, że 33-letni kierujący osobowym Volkswagenem wykonując manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego z przyczepą na łuku drogi, nie zauważył prawidłowo jadącego osobowego Nissana, w wyniku czego doszło do czołowego zderzenia. Kierujący VW mieszkaniec powiatu starogardzkiego oraz kierujący osobowym Nissanem 45-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego byli trzeźwi i nie ponieśli poważnych obrażeń. Policjanci zakończyli na miejscu działania nakładając na sprawcę kolizji mandat karny.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących o zachowanie na drodze szczególnej ostrożności i rozwagi.

 

 

 

 

Pijany za kółkiem.

We wtorek, 27 lipca br. policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując gminę miasta Sztum zauważyli kierującego osobowym Oplem, który swoim stylem jazdy wzbudził podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Pojazd zatrzymano do kontroli. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Badanie na zawartość alkoholu wykazało u mężczyzny ponad promil. Mężczyzna został zatrzymany oraz stracił prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 46-letni mieszkaniec gm. Sztum odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, że za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów, pozbawienie wolności nawet na 2 lata oraz wysoka kara finansowa. Apelujemy do kierowców o rozwagę, gdyż jazda w stanie nietrzeźwości stanowi realne zagrożenie dla życia lub zdrowia samego kierującego, jak też innych uczestników ruchu.

 

 

 

 

W środę, 28 lipca br. o godzinie 12.25 zastępy pojechały do Sztumu na ulice Pieniężnego, gdzie paliła się altanka. Strażacy w aparatach OUO podali prąd wody W-52 w natarciu na palący się budynek. Brak mediów do budynku. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol policji. Po ugaszeniu pożaru, ratownicy rozebrali pozostałość poszycia dachowego w celu wyeliminowania ukrytych ognisk pożaru. Skontrolowali miejsce kamerą termowizyjną i zabezpieczyli pogorzelisko taśmą ostrzegawczą. Przekazali miejsce zdarzenia policji.

Od godziny 15.24 do godziny 15.53 na terenie powiatu sztumskiego zastępy wyjeżdżały z interwencjami związanymi z usunięciem powalonych drzew.

O godzinie 17.29 zastępy skierowano do miejscowości Jasna do zalanego budynku magazynowego. Ratownicy za pomocą pompy szlamowej wypompowali wodę.

W czwartek, 29 lipca br. o godzinie 09.20 zastępy wyjechały do miejscowości Tropy Sztumskie w celu usunięcia powalonego drzewa.

O godzinie 18.31 zastęp skierowano do miejscowości Morany, gdzie paliły się śmieci.

 

 

 

 

O bezpieczeństwie z seniorami.

Dzielnicowy oraz policjant profilaktyki społecznej KPP w Sztumie spotkali się z seniorami w Sztumskim Centrum Kultury. W trakcie spotkania policjanci ostrzegali przed tzw. oszustwami ,,na wnuczka” oraz ,,na policjanta”. Funkcjonariusze omówili zasady zachowania ograniczonego zaufania wobec różnego rodzaju ankieterów, akwizytorów, osób podających się za elektryków, pracowników instytucji publicznych, a przede wszystkim fałszywych członków rodziny, którzy często okazują się oszustami i poprzez odpowiednio prowadzoną manipulację wprowadzają w błąd osoby starsze, narażając je na straty finansowe i materialne. Mundurowi przypominali, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów. W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Wizyta w Sztumskim Centrum Kultury zakończyła się wymianą poglądów, a także dyskusją na temat zagrożeń oraz możliwości przeciwdziałania im. Policjanci bowiem do seniorów przyszli nie tylko z dobrymi radami, ale i z chęcią wysłuchania ich opinii na temat bezpieczeństwa w mieście.

 

 

 

 

W piątek, 30 lipca br. o godzinie 12.54 zastęp zadysponowano do Dzierzgonia na ulicę Słoneczną w celu usunięcia z jezdni plamy oleju.

O godzinie 14.24 zastęp pojechał do miejscowości Przezmark w celu usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych. Ratownik wszedł po drabinie i zebrał kokon wraz z owadami do rojnicy. Ratownik będąc na wysokości zauważył otwory w styropianie budynku, przez które owady wlatują do mieszkania. Spryskał otwory środkiem owadobójczym dostarczonym przez właścicielkę posesji. Otwory zalepiono pianką montażową. W drodze powrotnej strażacy wypuścili owady z rojnicy w lesie.

O godzinie 16.27 zastępy skierowano do miejscowości Żuławka Sztumska, gdzie doszło do wypadku drogowego. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów z włączoną sygnalizacją świetlną oraz błyskową o odłączyli akumulator w samochodzie osobowym. Droga była zamknięta w obu kierunkach. Po przebadaniu wszystkich uczestników zdarzenia, ZRM przetransportował poszkodowaną kobietę do szpitala w Sztumie w celu wykonania szczegółowych badań. Po przebadaniu, dzieci przekazano przybyłej na miejsce zdarzenia rodzinie. Na miejsce zdarzenia przyjechał policyjny technik. Ratownicy pomogli przy załadunku pojazdu na lawetę. Ciągnik został usunięty na pole. Wznowiono ruch w obu kierunkach.

 

 

 

 

Bezpieczne wakacje nad wodą.

W piątek, 30 lipca br. policjant profilaktyki społecznej oraz policjant ds. nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Sztumie spotkał się z dziećmi w stadninie koni w Sztumskim Polu. W ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' funkcjonariusze przypominali, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu kąpielisk i miejsc wypoczynku oraz przestrzegali o konsekwencjach w przypadku skakania do nieznanej oraz płytkiej wody, pływaniu po spożyciu alkoholu, a także o nie pozostawianiu swoich rzeczy bez opieki.

Policjanci zwrócili szczególną uwagę na to, by dzieci każdorazowe wejście i wyjście z wody zgłaszali rodzicom, bądź opiekunom. Pozwala to na ciągłe i bezpieczne lokalizowanie swojej pociechy na często zatłoczonych rejonach wodnych. Ponadto w trakcie spotkania dzieci mogły przymierzyć gogle imitujące znajdowanie się w stanie pod wpływem alkoholu, zmęczenia oraz środków odurzających. Funkcjonariusze przypomnieli także o obowiązujących nakazach i zakazach dotyczących koronawirusa. Na koniec spotkania policjant rozdał dzieciom ulotki dotyczące konkursu ,,Artystyczny przeWODNIK''.

 

 

 

 

W sobotę, 31 lipca br. od godziny 02.30 do godziny 11.49 zastępy wyjeżdżały z interwencjami do miejscowości Morany do pożarów stogów siana.

O godzinie 12.47 zastępy skierowano do miejscowości Szropy-Niziny do pożaru rżyska. Strażacy podali dwa prądy wody W-52 w natarciu na palące się rżysko i ewakuowali 8 mieszkańców z zagrożonego budynku. Na miejsce zdarzenia dojechały kolejne zastępy z JRG Sztum i JRG Malbork. Ratownicy podali trzeci prąd wody W-52 w natarciu na rżysko. Rolnik zaorał pole wokół pogorzeliska. Ugaszono pożar.

O godzinie 13.59 zastępy zadysponowano do miejscowości Blunaki do pożaru rżyska. Strażacy podali dwa prądy wody W-52 w natarciu na palące się rżysko. Ugaszono pożar.

O godzinie 16.21 zastępy pojechały do miejscowości Koślinka do pożaru zboża. Strażacy podali dwa prądy wody W-52 w natarciu na palące się zboże (natarcie oskrzydlające, praca w aparatach OUO). Na miejsce zdarzenia dojechały kolejne jednostki, które sukcesywnie walczyły z frontem pożaru. Ratownicy podali kolejne prądy wody, wykorzystując instalacje zraszaczowe z samochodów gaśniczych oraz tłumic. Jeden z właścicieli, kombajnem zbożowym wykonywał pasy przeciwpożarowe dookoła pożaru. Wykorzystano również ciągnik rolniczy z agregatem uprawowym w celu poszerzenia tego pasa. Podawano kolejne prądy wody na rozproszone ogniska pożaru i na utworzony pas przeciwpożarowy. Ugaszono pożar i uratowano ponad 100 ha zboża na pniu. Na miejscu pozostawiono dwa zastępy z OSP Mikołajki Pomorskie i jeden zastęp z OSP Dąbrówka Malborska w celu nadzorowania pogorzeliska.

O godzinie 18.01 zastępy skierowano z interwencją do miejscowości Morany do pożaru stogu siana.

 

 

 

 

Zderzenie ciągnika z osobówką.

W sobotę, 31 lipca br. dyżurny KPP w Sztumie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło niedaleko miejscowości Bukowo. W to miejsce zostali skierowani funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Według wstępnych ustaleń pracujących na miejscu mundurowych wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym z przyczepą, 72-letni mieszkaniec gm. Stary Targ wykonując manewr skrętu na swoje pole, nie zauważył wyprzedzającego go osobowego Forda, w wyniku czego doszło do zderzenia. Kierującej osobówką, 44-letniej mieszkance gm. Stary Targ nic się nie stało. Funkcjonariusze zakończyli czynności na miejscu, nakładając na kierującego 72-latka mandat karny.

Policjanci przypominają kierującym o rozsądek i rozwagę oraz zachowanie szczególnej ostrożności w ruchu drogowym.

 

 

 

 

W niedzielę, 1 sierpnia br. o godzinie 14.58 zastępy zadysponowano do miejscowości Dąbrówka Malborska do pożaru plew na polu. Strażacy podali jeden prąd wody W-52 w natarciu na źródło pożaru. Rozgarniali i przelewali zarzewia ognia. Po ugaszeniu pożaru, przelali pogorzelisko wodą.

 

 

 

 

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

W weekend policjant profilaktyki społecznej oraz policjant ds. nieletnich KPP w Sztumie spotkał się z dziećmi Letniej Szkoły Pływania w Sztumie. W ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą'' funkcjonariusz przypomniał, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu kąpielisk i miejsc wypoczynku oraz przestrzegał o konsekwencjach w przypadku skakania do nieznanej i płytkiej wody, pływaniu po spożyciu alkoholu, a także o nie pozostawianiu swoich rzeczy bez opieki.

Policjant zwrócił szczególną uwagę na to, by dzieci każdorazowe wejście i wyjście z wody zgłaszały rodzicom, bądź opiekunom. Pozwala to na ciągłe i bezpieczne lokalizowanie swojej pociechy na często zatłoczonych rejonach wodnych.
Na koniec spotkania policjant rozdał dzieciom ulotki dotyczące konkursu ,,Artystyczny przeWODNIK''.

 

 

 

 

Nieletni z narkotykami.

W weekend policjanci prewencji KPP w Sztumie patrolując ulice miasta zauważyli nieletniego, który według ich wiedzy najprawdopodobniej może mieć przy sobie narkotyki. Mundurowi podjęli interwencję wobec 15-latka. Przypuszczenia funkcjonariuszy potwierdziły się. Nieletni mieszkaniec Sztumu miał przy sobie susz roślinny. Badanie narkotestem potwierdziło, że susz roślinny to marihuana. 15-latek został zatrzymany a za posiadanie narkotyków odpowie teraz przed sądem rodzinnym.

Policjanci apelują do rodziców o szczególną czujność i baczne obserwowanie swoich nastoletnich pociech. Często czas spędzony poza domem, zwłaszcza podczas wakacji, może stać się okazją do eksperymentowania przez młodzież np. z papierosami czy alkoholem, co w przypadku osoby poniżej 18 roku życia stanowi demoralizacje, natomiast zażywanie narkotyków jest nie tylko przejawem demoralizacji, ale stanowi czyn karalny.

 

 

 

 

Informację przekazali: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP Sztum i OSP w Postolinie

 

 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.