Wydanie nr 269/2022, Poniedziałek 26.09.2022
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Naruszyli zakaz zbliżania się – raport sztumskich służb mundurowych.

Naruszyli zakaz zbliżania się – raport sztumskich służb mundurowych. fot. KPP Sztum
W ostatnim tygodniu funkcjonariusze straży pożarnej i policji z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 12 lipca br. w godzinach od 17.40 do 20.38 zastępy wyjeżdżały do przewróconych, zwisających, blokujących i pękniętych konarów drzew na terenie powiatu sztumskiego.

 

Naruszył zakaz zbliżania się.

W poniedziałek, 12 lipca br. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sztumie zatrzymali mężczyznę na gorącym uczynku, który złamał zakaz zbliżania się do swojej matki. Policjanci podczas wykonywania czynności służbowych na terenie gm. Sztum zauważyli znanego im 48-latka, który szedł w kierunku domu swojej matki, wobec której posiada sądowy zakaz zbliżania i kontaktowania się za wielokrotne znęcanie się fizyczne i psychiczne. Kiedy 48-latek wszedł na teren posesji swojej matki, a następnie do jej domu mundurowi natychmiast podjęli działania i zatrzymali 48-latka. Mężczyzna już wcześniej naruszył kilkukrotnie zakaz zbliżania i kontaktowania się ze swoja matką.
Zatrzymany mężczyzna noc spędził w policyjnej celi. Usłyszał już zarzuty naruszenia sądowego zakazu zbliżania i kontaktowania się ze swoją matką. Za popełnione przestępstwo mieszkaniec gm. Sztum odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

 

Uratowali małą sarnę.

W poniedziałek, 12 lipca br. tuż przed południem oficer dyżurny sztumskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Stary Targ przy drodze powiatowej leży mała sarna i nie ma siły się podnieść. Na miejsce błyskawicznie udał się dzielnicowy Posterunku Policji w Starym Targu. Po przyjechaniu na miejsce mundurowy zobaczył młodą sarnę, która nie mogła wstać na nogi. Zwierzę było całkowicie wycieńczone i potrzebowało pomocy. Na miejsce przyjechał również pracownik Urzędy Gminy w Starym Targu. Młodej sarnie udzielono pomocy, a następnie przewieziono do ośrodka dla dzikich zwierząt pod Lubawą. Gdy mała sarna wydobrzeje, zostanie wypuszczona do lasu.

 

 

 

 

We wtorek, 13 lipca br. o godzinie 08.51 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Mickiewicza na drodze krajowej nr 55 znajdowała się plama substancji organicznej o powierzchni około 10m².

O godzinie 16.25 dwa zastępy pojechały do wsi Postolin w celu usunięcia konaru drzewa.

O godzinie 21.47 zastęp skierowano do miejscowości Minięta, gdzie w budynku jednorodzinnym parterowym mężczyzna prowadząc prace remontowe na dachu przy pomocy palnika gazowego podpalił drewniane elementy poddasza. Przy pomocy węża ogrodowego sam ugasił tlące się deski.

 

 

 

 

Kontrolowali dworce PKP.

We wtorek, 13 lipca br. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sztumie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili kontrole dworców na terenie powiatu sztumskiego. Celem działań była poprawa bezpieczeństwa na obszarach kolejowych przed różnego rodzaju aktów wandalizmu lub kradzieży. Tego typu kontrole mundurowych potrwają aż do końca wakacji.

 

 

 

 

W środę, 14 lipca br. o godzinie 19.19 zastęp zadysponowano do Sztumu, gdzie na ulicy Na Wzgórzu w budynku mieszkalnym, jednorodzinnym włączył się czujnik tlenku węgla. Czujnik zamontowany był w kuchni, przy piecyku gazowym do podgrzewania wody. Przed przybyciem JOP lokatorka otworzyła okna i wyłączyła piecyk. Brak poszkodowanych.

O godzinie 23.38 zastęp pojechał do miejscowości Balewo, gdzie silny wiatr złamał przydrożne drzewo.

 

 

Z kolonistami o bezpieczeństwie nad wodą.

W środę, 14 lipca br. policjanci z sztumskiej komendy przeprowadzili spotkanie z dziećmi w Postolinie, w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Propagowanie mobilności aktywnej z zakresu bezpieczeństwa podczas wakacji”. Mundurowi opowiadali, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich w czasie wakacji. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać podczas wakacji oraz pokazanie sposobu postępowania w różnych sytuacjach.
W ramach kampanii ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą’’ mundurowi przypomnieli, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu kąpielisk i miejsc wypoczynku oraz przestrzegali o konsekwencjach w przypadku skakania do nieznanej i płytkiej wody, pływaniu po spożyciu alkoholu, a także o nie pozostawianiu swoich rzeczy bez opieki. Policjanci zwrócili szczególna uwagę na to, by dzieci każdorazowe wejście i wyjście z wody zgłaszali rodzicom, bądź opiekunom. Pozwala to na ciągłe i bezpieczne lokalizowanie swojej pociechy na często zatłoczonych rejonach wodnych. Dzieci usłyszały też wiele cennych wskazówek jak uniknąć oddalenia się od swoich opiekunów i dowiedziały się, jak należy postępować w kontaktach z osobami obcymi. Jak zawsze podczas tego typu spotkań omówiono też zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a na koniec spotkania policjant rozdał dzieciom kamizelki odblaskowe.
Z prezentowaną tematyką policjant profilaktyki oraz dzielnicowi regularnie docierają do młodzieży na terenie powiatu sztumskiego. Tego rodzaju spotkania będą odbywały się do końca wakacji oraz w trakcie wypoczynku na organizowanych koloniach i obozach.

 

W czwartek, 15 lipca br. w godzinach od 04.06 do 14.02 zastępy wyjeżdżały do przewróconych, zwisających, blokujących i pękniętych konarów drzew na terenie powiatu sztumskiego.

W piątek, 16 lipca br. o godzinie 10.06 dwa zastępy skierowano do Sztumu, gdzie przed budynkiem jednorodzinnym przy ulicy Czarnieckiego wyczuwalny był zapach gazu. Strażacy weszli do budynku i wykonali pomiar na obecność gazów niebezpiecznych - brak zagrożenia. KDR po sprawdzeniu terenu wokół budynku został poinformowany przez sąsiada zgłaszającego, że wymieniał butlę gazową 11kg przed chwilą i odkręcił starą butlę na zewnątrz budynku uwalniając resztki gazu do atmosfery.

Od godziny 13.03 do 15.48 zastępy wyjeżdżały do przewróconych, zwisających, blokujących i pękniętych konarów drzew na terenie powiatu sztumskiego.

 

 

 

 

W sobotę, 17 lipca br. o godzinie 08.34 zastęp zadysponowano do miejscowości Dzierzgoń, gdzie na ulicy Słowackiego słup telefoniczny podtrzymujący linię napowietrzną telekomunikacyjną opierał się o rynnę budynku hurtowni budowlanej. Słup był przegniły u podstawy, linia telefoniczna zerwana.

O godzinie 15.17 dwa zastępy pojechały do wsi Górki w celu usunięcia drzewa.

W niedzielę, 18 lipca br. o godzinie 17.28 zastęp skierowano do Sztumskiego Pola na ulicę Żeromskiego w celu usunięcia drzewa.

 

 

 

 

Jeździł samochodem bez prawka i aktualnego przeglądu.

W niedzielę, 18 lipca br. policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Sztumie patrolując ulice miasta zauważyli kierującego osobowym Mercedesem, który najprawdopodobniej nie posiada uprawnień do kierowania. Pojazd zatrzymano do kontroli. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnej bazie okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. W trakcie dalszej kontroli okazało się, że osobowy Mercedes nie posiadał aktualnych badań technicznych oraz nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Za kierowanie pojazdem bez uprawnień oraz kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu na kierującego sporządzono wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego. 36-letni mieszkaniec gm. Sztum poniesie też karę finansową nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za kierowanie autem bez aktualnego ubezpieczenia OC.

Dodatkowo, wobec 36-latka toczą się dwa postępowania karne sprzed kilku miesięcy, kiedy to został dwukrotnie zatrzymany za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

 

 

 

 

Mimo sądowego zakazu, odwiedził rodziców.

W miniony weekend oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Sztumie otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który posiadając sądowy zakaz zbliżania się do rodziców, wszedł do ich domu i wszczął awanturę. Na miejsce błyskawicznie pojechali policjanci sztumskiego patrolu. Kiedy mundurowi weszli do domu, zastali awanturującego się 41-latka. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i nie chciał opuścić mieszkania. Funkcjonariusze zatrzymali 41-latka, a następnie przewieźli go do sztumskiej jednostki. Mężczyzna został również poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik - ponad 3 promili w organizmie.
Zatrzymany mężczyzna noc spędził w policyjnej celi. Teraz 41-latek usłyszy zarzuty naruszenia sądowego zakazu zbliżania i kontaktowania się ze swoimi rodzicami. Za popełnione przestępstwo, mieszkaniec Sztumu odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum oraz st. sierż. Paweł Łyko, oficer prasowy KPP Sztum

Zdjęcia: KPP Sztum

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.