Wydanie nr 271/2021, Wtorek 28.09.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcesław, Wawrzyniec, Salomon, Wacława, Marek, Sylwin, Wacław, Laurencjusz, Jan, Alodiusz, Sylwina, Tymon
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Piaski. Człowiek za burtą – wieczorna akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym.

  • Wydanie nr 271/2021
  • 13 lipca 2021, 09:56
  • MOSG Gdańsk
  • Na sygnale
Piaski. Człowiek za burtą – wieczorna akcja ratunkowa na Zalewie Wiślanym. fot. MOSG Gdańsk
Załoga jednostki pływającej SG-071 Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej podjęła z wody mężczyznę, który wypadł za burtę jachtu na Zalewie Wiślanym. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 12 lipca br. wieczorem w okolicach portu Piaski po tym, jak przez akwen przeszedł szkwał.

 

Do akcji ratunkowej wyruszył również poduszkowiec Straży Granicznej SG-412, dwie jednostki SAR i ponton Straży Pożarnej. Żeglarza wypatrzyli strażnicy graniczni z SG-071 około mili morskiej od portu w Piaskach. Mężczyzna dryfował w wodzie, trzymając się koła ratunkowego. Został natychmiast podjęty na pokład jednostki Straży Granicznej. Na szczęście był w dobrej kondycji i nie wymagał pomocy medycznej. Został przekazany ratownikom SAR, którzy przetransportowali go do portu w Piaskach.

- „Jak się okazało, mieszkaniec województwa podlaskiego wypadł z jachtu, kiedy pogorszyły się warunki pogodowe na Zalewie Wiślanym. Nad akwenem przeszedł wtedy szkwał” - informuje kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. - „Ostatecznie mężczyzna cały i zdrowy wrócił bezpiecznie do portu”.

 

 

 

Jak informuje sierż. szt. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański funkcjonariusze ustalili, że sześcioosobowa załoga wypłynęła na Zalew Wiślany. W pewnym momencie zaskoczyła ich burza i silny wiatr.

- „22-letni mężczyzna przestraszył się momentu, w którym jacht przechylił się blisko lustra wody, postanowił wyskoczyć z jachtu do Zalewu Wiślanego. Załoga rzuciła mężczyźnie koło ratunkowe, niestety z uwagi na silny wiatr i fale, nie mogli utrzymać go na linie, po jakimś czasie stracili mężczyznę z pola widzenia. Załoga wystrzeliła race ,po czym powiadomiła służby ratunkowe” - informuje sierż. szt. Karolina Figiel. - „Po około godzinie poszukiwań, młodego mężczyznę wyłowiła jednostka Straży Granicznej około mili morskiej od portu w Piaskach. Mężczyźnie nic się nie stało. Załoga jachtu dopłynęła do portu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości sternika jachtu okazało się, że mężczyzna miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został zatrzymany, odpowie jak za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości, grozi mu za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności”.

 

 

 

Tego samego dnia na Zatoce Puckiej w akcji poszukiwawczej uczestniczyła załoga patrolowca Straży Granicznej SG-111 „Patrol 1”. W rejonie Kuźnicy i Chałup znaleziono kajak bez osób. Wspólnie z jednostkami SAR strażnicy graniczni przeszukali rejon. Nikogo nie znaleziono, poszukiwania zostały zakończona.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, Rzecznik Prasowy Komendanta MOSG w Gdańsku

 

 

MOSG Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.