Wydanie nr 212/2021, Sobota 31.07.2021
imieniny: pokaż (12 imiona)Alfonsa, Justyn, German, Helena, Demokryt, Ignacy, Ernesta, Emilian, Beat, Ludomir, Adam, Lubomir
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Region. Podpisanie umowy z wykonawcą systemu FALA.

  • Wydanie nr 212/2021
  • 15 czerwca 2021, 10:36
  • UM Gdańsk
  • Wiadomości
Przy węźle PKM Gdańsk Jasień podpisano umowę z głównym wykonawcą systemu Fala. Zintegrowany system poboru opłat dla Pomorza ruszy  już w połowie przyszłego roku.

 

Fala, to zintegrowany systemem poboru opłat za przewozy transportem zbiorowym wraz z jednolitą informacją pasażerską na obszarze całego województwa pomorskiego.

- „Dziś, niestety mamy niedobrą sytuację z punktu widzenia pasażera. Pasażer trafiając z punktu a do punktu b w innej części naszego województwa, a zwłaszcza na drugim końcu, musi kupować dwa, a czasami nawet trzy bilety. My tego nie chcemy” - zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województw pomorskiego. - „Projekt ten integruje transport kolejowy w województwie pomorskim i teraz to ogromna rola mediów, które mogą też przekonać mieszkańców do tego, że warto skorzystać z tej formy rozliczeniowej, to rozliczenie będzie oczywiście ułatwiać podróż pociągami, ale także innymi środkami transportu publicznego w województwie pomorskim niezależnie od kierunku”.

 

 

 

Głównym wykonawcą tego zaawansowanego narzędzia technologicznego będzie konsorcjum firm: Asseco Data Systems S.A. oraz AEP Ticketing Solutions z Włoch, które zostało wyłonione w drodze przetargu.

- „Kiedy myślimy o celach, które stawia przed nami najbliższa dekada, o celach zapisanych w rozwoju Unii Europejskiej, to niewątpliwie są dwa główne: środowiskowy Zielonego Ładu, czyli poprawny klimatu i cel cyfryzacji, digitalizacji otaczającej nas rzeczywistości, otaczających nas procesów i myślę, że to dzisiejsze wydarzenie, rozpoczęcie projektu Fala świetnie się wpisuje w realizację obu tych celów” - podkreślił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - „Służy to dalszej integracji komunikacyjnej całego obszaru województwa pomorskiego, po to, aby mieszkańcy mając tego typu ofertę wybierali sprawny transport publiczny. Z kolei cyfryzacja procesu związanego z biletami, przysłuży się też dobrej organizacji przewoźników, aby mieli wiedzę na jakich trasach najwięcej pasażerów podróżuje i w ten sposób mogli układać ofertę pod wymogi klienta”.

 

 

 

System zawierać będzie informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów – tak, aby zapewnić obsługę rozliczenia ogromnej liczby usług transportowych w każdej chwili działania transportu publicznego.

- „System Fala to przedsięwzięcie, jakiego w Polsce jeszcze nie było” – mówi Marcin Stefański, prezes InnoBaltica Sp. z o.o. – „Jedna platforma elektroniczna połączy sieć kolejową i komunikację miejską w całym województwie pomorskim. Płacenie za przejazdy zostanie oparte na aplikacji i specjalnej karcie transportowej”.

 

 

 

Aplikacja pozwoli automatycznie rozliczyć przejazdy pasażera dzięki sieci czytników, które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych. Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do „meldowania się” w nim poprzez zbliżenie identyfikatora, np. swojej karty lub smartfonu do kasownika albo skorzystanie z aplikacji.

Ideą, która przyświecała projektantom Fali, było hasło „wsiadam i jadę – nie muszę znać cen biletów, a i tak poniosę najniższe z możliwych koszty”. System uwzględni ulgi, dobierze najkorzystniejszą cenę biletów i jeśli będzie taka możliwość, połączy bilety w taki sposób, aby dać jak najniższą sumę.

 

 

 

Podróżując z Falą, zarówno mieszkaniec Pomorza, jak i turysta, będzie mógł w trasie liczyć na podpowiedzi o dostępnych lepszych połączeniach, co zwiększy jego gwarancję dotarcia na miejsce w zakładanym czasie. Co bardzo istotne – nowy system będzie działał nie tylko na terenie Trójmiasta czy metropolii. Obejmie on także komunikację w mniejszych miastach Pomorza – również na obrzeżach województwa.

- „Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani do realizacji tak innowacyjnego projektu, jakim jest system Fala” – mówi Andrzej Dopierała, prezes Zarządu Asseco Data Systems S.A. –  „Dołożymy wszelkich starań, aby wspólnie z naszym sprawdzonym konsorcjantem, firmą AEP Ticketing Solutions, dostarczyć mieszkańcom Pomorza rozwiązanie, które podniesie komfort korzystania z komunikacji publicznej na terenie całego województwa. Posiadamy bogate doświadczenie w realizacji złożonych projektów informatycznych o dużej skali, a z naszych systemów korzysta ponad 200 samorządów w Polsce. Jesteśmy także dostawcą rozwiązań cyfrowej infrastruktury miejskiej oraz systemów poboru opłat i te wszystkie doświadczenia będziemy wykorzystywać w realizacji projektu Fala”.

Ostateczny harmonogram realizacji zadania zostanie przyjęty w ciągu miesiąca od dnia podpisania umowy, jednak już dziś wiadomo, że pasażerowie będą mogli korzystać z pierwszych funkcjonalności systemu Fala już  w połowie przyszłego roku.

 

 

 

 

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

UM Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.