Wydanie nr 261/2021, Sobota 18.09.2021
imieniny: pokaż (11 imion)Irena, Józef, Fereol, Zachariasz, Dobrowit, Stefania, Zachary, Ryszarda, Tytus, Baltazar, Sobierad
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kokony owadów i nocne poszukiwania samobójcy – raport sztumskich służb mundurowych.

  • Wydanie nr 261/2021
  • 8 czerwca 2021, 13:20
  • KP PSP Sztum
  • Na sygnale
Kokony owadów i nocne poszukiwania samobójcy – raport sztumskich służb mundurowych. fot. zdjęcie poglądowe
W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonariusze straży pożarnej z powiatu sztumskiego wyjeżdżali do kilkunastu interwencji, o czym mogą się państwo przekonać czytając poniższy raport.

 

W poniedziałek, 24 maja br. o godzinie 11.04 trzy zastępy skierowano do miejscowości Gościszewo, gdzie palił się garaż wolno stojący, blaszany  o wymiarach 6 x 7m i wysokości 3m. Właściciel obecny był na miejscu, odłączył prąd w momencie przyjazdu JOP. Nie stwierdzono zagrożenia dla sąsiednich budynków. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody W52 na ognisko pożaru i podaniu kolejnego prądu wody W52 w obronie na rosnące w pobliżu drzewo. Na miejsce zdarzenia przyjechał zastęp OSP Gościszewo oraz patrol policji. Strażacy w dalszym ciągu gasili pożar z równoczesną rozbiórką blachy z nadpalonego garażu. Sprawdzili kamerą termowizyjną ewentualne zarzewia ognia. Po dogaszeniu i ugaszeniu pożaru, przekazali właścicielowi pogorzelisko.

O godzinie 12.32 dwa zastępy pojechały do Sztumu na Pac Wolności, gdzie kobieta siedziała na drodze. Miała widoczny uraz głowy, była pod opieką ZRM. Obok stał samochód osobowy marki Mercedes, który potrącił kobietę. Kierowca bez obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną oraz zamknięciu drogi w obu kierunkach. Strażacy pomogli ZRM w transporcie kobiety do karetki. Na miejscu zdarzenia przyjechał patrol policji. Poszkodowana została przetransportowana przez ZRM do szpitala w Sztumie.

 

 

 

 

W środę, 26 maja br. o godzinie 15.12 zastęp zadysponowano do Sztumu na ulicę Parkową, gdzie w jednym z budynków wielorodzinnych na balkonie mieszkania na pierwszym pietrze znajdował się pies, którego łapa zablokowana była w uchylonych drzwiach balkonowych. Właścicieli nie było w mieszkaniu. Na miejscu zdarzenia obecni byli sąsiedzi i patrol policji. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego oraz rozstawieniu drabiny wysuwanej. Ratownik wszedł po drabinie na balkon, uwolnił łapę psa i zabrał z balkonu. Pies został przekazany patrolowi policji.

 

 

 

 

W czwartek, 27 maja br. o godzinie 14.48 trzy zastępy skierowano do Cieszymowa, gdzie w budynku jednorodzinnym z piwnicy wydobywał się czarny dym i był wyczuwalny swąd spalonych kabli. W piwnicy znajdował się falownik oraz zabezpieczenia od instalacji fotowoltaicznej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz odłączeniu źródła prądu w budynku. Ratownicy w OUO weszli do pomieszczenia w celu lokalizacji źródła ognia. W piwnicy znajdowały się nadpalone przewody wystające ze sterownika instalacji fotowoltaicznej, która była pod napięciem. Ratownicy weszli na dach i odłączyli przewody doprowadzające prąd do sterownika. Sprawdzili przewody fotowoltaiczne detektorem prądu - brak napięcia. Następnie podali jeden prąd wody W-25 w natarciu na tlące się skrzynki z zabezpieczeniami i przewody. Po ugaszeniu i przewietrzeniu całego budynku, strażacy wykonali pomiary na obecność gazów niebezpiecznych, które nie wykazało zagrożenia.

W niedzielę, 30 maja br. o godzinie 19.36 trzy zastępy pojechały do Sztumu na ulicę Królowej Jadwigi, gdzie po rozmowie z właścicielem budynku ustalono, że zadymienie na ulicy spowodowane zostało rozpaleniem w piecu. Brak oznak pożaru.

 

 

 

 

W poniedziałek, 31 maja br. o godzinie 09.17 zastęp zadysponowano do Sztumu na ulicę Mickiewicza, gdzie paliły się śmieci w śmietniku wolno stojącym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną oraz podaniu jednego prądu wody z szybkiego natarcia na palące się śmieci.

O godzinie 13.40 siedem zastępów skierowano do wsi Przezmark, gdzie samochód osobowy znajdował się poza jezdnią na kołach w przydrożnym rowie. Nie było widać wycieków. Kierujący poza pojazdem był pod opieką ZRM. Patrol policji obecny na miejscu zdarzenia. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną. Ratownicy odłączyli akumulator w pojeździe i zamknęli ruch pojazdów na drodze w obu kierunkach. Karetka pogotowia z poszkodowanym odjechała do szpitala na dalszą diagnostykę. Na miejsce zdarzenia przyjechał technik policyjny oraz laweta, która zabrała uszkodzony samochód. Po uprzątnięciu resztek powypadkowych z drogi, zakończono działania.

 

 

 

 

W środę, 2 czerwca br. o godzinie 8 zastęp pomógł w transporcie starszej osoby z Dzierzgonia do punktu szczepień.

O godzinie 08.41 dwa zastępy zadysponowano do Sztumu, gdzie w fabryce przy ulicy Żeromskiego na hali produkcyjnej włączyła się czujka metanu. Przed przybyciem JOP halę opuściły 23 osoby (ewakuacja kierowana przez mistrza produkcji). Czujnik gazu na hali był aktywny, kontrolka wskazywała obecność gazu. Osoby ewakuowane nie zgłaszały dolegliwości. Hala wyposażona jest w instalację gazową. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zamknięciu zaworu głównego na przyłączu gazowym hali. Strażacy wykonali pomiar miernikiem wielogazowym - miernik wskazał 6 LEL. Przewietrzyli halę poprzez otwarcie drzwi i okien. Po przewietrzeniu ponownie sprawdzili halę - wynik 0 LEL. Miejsce zdarzenia przekazano mistrzowi produkcji i zakończono działania.

O godzinie 17.24 zastęp pojechał do miejscowości Czernin, gdzie na ulicy Akacjowej z drzewa rosnącego przy świetlicy wycieka sok, który wabi owady. Brak zagrożenia.

 

 

 

 

W piątek, 4 czerwca br. o godzinie 22.30 dwa zastępy zadysponowano do Sztumskiego Pola, gdzie doszło do wypadku drogowego. Osoba poszkodowana znajdowała się poza jezdnią. Mężczyzna był przytomny, uskarżał się na ból brzucha. Policja była obecna na miejscu zdarzenia. Samochód osobowy marki Peugeot 206 stał na jezdni.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów gaśniczych z włączoną sygnalizacją świetlną oraz zamknięciu ruchu w obu kierunkach. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (wsparcie psychiczne, ocena obrażeń - niewielkie otarcie w okolicy brzucha). Na miejsce przyjechał ZRM, któremu przekazano poszkodowanego. Wprowadzono ruch wahadłowy. ZRM zabrał osobę poszkodowaną do szpitala na dalszą diagnostykę. Po przekazaniu uszkodzonego pojazdu właścicielowi, zakończono działania.

 

 

 

 

W sobotę, 5 czerwca br. o godzinie 09.47 zastęp skierowano do Dzierzgonia, gdzie na ulicy Słonecznej na drodze powiatowej 3114G doszło do zderzenie dwóch samochodów osobowych. Ford Focus skręcając w lewo na teren posesji wymusił pierwszeństwo na jadącym z przeciwka samochodzie osobowym Skoda Octavia. Kierująca Skodą zgłaszała, że źle się czuje, odczuwała ból w klatce piersiowej. Na miejscu obecny był patrol policji. W wyniku zderzenia doszło do wycieku oleju na jezdnię, a pojazdy blokowały jeden pas ruchu. Ratownicy podjęli działania mające na celu zabezpieczenie miejsca zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego, odłączenie akumulatorów w pojazdach oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej - wsparcie psychiczne. Na miejsce zdarzenia przyjechał ZRM, któremu przekazano poszkodowaną. Kobieta po przebadaniu nie wymagała transportu do szpitala. Kierujący we własnym zakresie usunęli pojazdy z jezdni. Po dokonaniu sorpcji oleju z jezdni, zakończono działania.

O godzinie 10.45 zastęp pojechał do Sztumu, gdzie na Osiedlu Różane paliła się trawa i pozostałości roślinne na nieużytku przy ogródkach działkowych, około 10 m². Brak zagrożenia dla innych obiektów. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia poprzez prawidłowe ustawienie samochodu pożarniczego oraz podanie jednego prądu W-25 (szybkie natarcie) w natarciu na ognisko pożaru.

O godzinie 21.09 trzy zastępy zadysponowano do miejscowości Gościszewo, gdzie  mężczyzna groził w domu, że popełni samobójstwo, a następnie uciekł do lasu. Na miejscu policja prowadziła działania poszukiwawcze. Podjęte działania przez ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Wspólnie z policją rozpoczęto przeszukiwanie lasu i brzeg rzeki Nogat. Poszukiwania prowadzono były pieszo, z użyciem kamery termowizyjnej. Napotkani świadkowie nie widzieli wskazanego w rysopisie mężczyzny. Po zapadnięciu zmroku zastępy wycofały się z lasu, policja na miejsce sprowadziła psa. W tym samym czasie KP PSP w Malborku prowadziła działania polegające na sprawdzeniu z łodzi brzegów rzeki Nogat w rejonie wskazanym przez policję jako potencjalne miejsce przebywania poszukiwanego. Dyżurny SKKP w Malborku poinformował, że nie odnaleziono mężczyzny. Po rozmowie z funkcjonariuszami policji zdecydowano o zakończeniu działań przez zastępy PSP i OSP - możliwość prowadzenia działań w późniejszym terminie. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

W niedzielę, 6 czerwca br. o godzinie 14.43 zastęp skierowano do miejscowości Gronajny, gdzie na drzewie na wysokości około 6 m znajdował się kokon owadów (pszczół). Na posesji obecne były dzieci. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Na miejsce zdarzenia przyjechał pszczelarz. Po sprawieniu 2 przęseł drabiny nasadkowej, ratownicy pomogli przy zbieraniu owadów do rojnicy. Na tym zakończono działania.

O godzinie 18.25 zastęp zadysponowano do Mikołajek Pomorskich, gdzie na ulicy Dworcowej owady błonkoskrzydłe wlatują między otwory w murze w budynku mieszkalnym. Nie było widocznego kokonu na zewnątrz budynku, a owadów nie widać było w środku budynku. W budynku nie było dzieci. Właściciel jest osobą starszą. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodu pożarniczego z włączoną sygnalizacją świetlną. Po sprawieniu jednego przęsła drabiny nasadkowej, ratownik w ubraniu pszczelarskim spryskał środkiem na owady otwory, przez które wlatywały i zatkał je szmatą.

 

 

 

 

W poniedziałek, 7 czerwca br. o godzinie 13.03 zastęp pojechał do Dzierzgonia, gdzie na Osiedlu im. Ignacego Kraszewskiego w drzewie na wysokości około 2 m znajdującym się 5 m od budynku mieszkalnego znajduje się kokon owadów. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Ratownik w ubraniu pszczelarskim zebrał owady wraz z kokonem do rojnicy.

O godzinie 18.03 zastęp zadysponowano do Dąbrówki Malborskiej, gdzie za podbitką dachową budynku wielorodzinnego na wysokości około 6m znajdował się kokon owadów. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdu z włączonymi sygnałami świetlnymi. Ratownik po rozpoznaniu poinformował użytkowników budynku o braku możliwości usunięcia zagrożenia - potrzebna rozbiórka konstrukcji dachowej budynku. Brak administratora budynku na miejscu. Na tym zakończono działania.

 

 

 

 

Informację przekazał: mł. ogn. Piotr Spiżewski, Starszy Technik Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy KP PSP Sztum

KP PSP Sztum
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale