Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorscy terytorialsi walczą o miejsce na kurs oficerski Agrykola.

  • Wydanie nr 269/2021
  • 27 maja 2021, 11:21
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
Pomorscy terytorialsi walczą o miejsce na kurs oficerski Agrykola. fot. 7 PBOT
W ostatni weekend w siedzibie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu zakończyły się  rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na kurs oficerski WOT. Wśród żołnierzy aspirujących do stopnia oficerskiego znalazło się 15 terytorialsów z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy służą na co dzień w batalionach lekkiej piechoty w Malborku i Słupsku.

 

Agrykola jest kursem oficerskim dla żołnierzy OT, pełniących terytorialną służbę wojskową. Założeniem projektu jest znalezienie urodzonych przywódców, którzy  posiadają naturalne predyspozycje oraz wiedzę do tego by zostać oficerem OT. Osoby, które biorą udział w kwalifikacjach do Agrykoli muszą przejść sprawdzian ze sprawności fizycznej, badanie cech przywódczych, muszą wykazać się wiedzą o miejscu WOT w systemie obronnym państwa, celach, misji oraz tożsamości formacji.  

 

 

 

 

O 120 miejsc na Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych  walczy blisko 300 żołnierzy OT. Każdy żołnierz chętny do oficerskich gwiazdek, składa w brygadzie wniosek oraz wypełnia ankietę oceny służby wojskowej, i z liczbą uzyskanych tam punktów przyjeżdża do Dowództwa WOT w Zegrzu.  Punkty w szczegółowej ankiecie przyznawane są za dokonania, certyfikaty, zasługi i opinię służbową kandydata w brygadzie, udział w kursach wojskowych, osiągniecia sportowe oraz za listy polecające od kombatantów - żołnierzy Armii Krajowej i weteranów walk o niepodległość oraz żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju. O miejsca na kursie Agrykola mogą starać się żołnierze OT, którzy posiadają co najmniej dyplom studiów I stopnia. Nie mogą być karani, w tym dyscyplinarnie w służbie wojskowej, muszą też wykazać się pozytywną oceną ze sprawdzianu sprawności fizycznej, prowadzonego w dniu kwalifikacji.

 

 

 

 

Wiedzę kandydatów ocenia centralna komisja WOT, w której skład wchodzą specjaliści z Dowództwa WOT, szkoleniowcy, specjaliści od wojskowych regulaminów, psycholodzy oraz specjaliści od komunikacji. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno - rotacyjnym, w tym pierwszy miesiąc stacjonarnie, kolejne jedenaście miesięcy w systemie weekendowym oraz w ostatnim miesiącu dwa tygodnie stacjonarnie.

 

 

 

 

Obecna kwalifikacja prowadzona jest na piątą edycję kursu Agrykola. Kurs będzie prowadzony w dwóch Akademiach Wojskowych. We wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych szkolenie rozpocznie się we wrześniu. Udział w nim wezmą żołnierze szkolący się w specjalnościach lekkiej piechoty i rozpoznania. W Wojskowej Akademii Technicznej szkolenie ruszy od listopada. Tu szkolić się będą kandydaci na oficerów o specjalnościach: eksploatacji systemów łączności, ogólnologistycznej oraz saperskiej. Po trzynastu miesiącach nauki żołnierze przystąpią do egzaminu oficerskiego zgodnie ze standardem kształcenia oficera WP.

 

 

 

 

Obecnie kontynuowane są trzecia i czwarta edycja Agrykoli, które zostały przerwane przez pandemię koronawirusa. Bierze w niej udział około 180 żołnierzy OT, w tym 9 terytorialsów z 7 Pomorskiej Brygady OT. W sumie, w dotychczas zakończonych dwóch edycjach kursu przeszkolono 106 żołnierzy. Część z nich została już promowana na stopień podporucznika.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: Maciej Szalbierz, 7 PBOT

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.