Wydanie nr 269/2021, Niedziela 26.09.2021
imieniny: pokaż (6 imion)Euzebiusz, Majnard, Cyprian, Kacper, Kasper, Damian
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

WOT. Terytorialsi z Malborka wzięli udział w ćwiczeniach Renagade/Sarex – 21.

  • Wydanie nr 269/2021
  • 19 maja 2021, 13:00
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
WOT. Terytorialsi z Malborka wzięli udział w ćwiczeniach Renagade/Sarex – 21. fot. 7 PBOT
W dniach od 17 do 21 maja br. odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Głównym celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

 

W poniedziałek, 17 maja br. w rejonie Łeby terytorialsi z batalionów w Malborku i Słupsku wspierali marynarzy i lotników w działaniach na Bałtyku. Żołnierze byli ewakuowani z okrętu „Ślązak” za pomocą śmigłowców oraz innych okrętów ratowniczych. Po przetransportowaniu na ląd kolejni terytorialsi mieli za zadanie przejąć osoby poszkodowane, dokonać triażu, udzielić im pierwszej pomocy i przewieźć rannych do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. 

 

 

 

 

Podczas tego ćwiczenia pomorscy terytorialsi zapoznali się z procedurami, które są stosowane na okrętach. Dowiedzieli się jak należy postępować na lądowisku śmigłowców oraz jak zachowywać się podczas ewakuacji i w samym śmigłowcu. Mieli możliwość w działaniu sprawdzić swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Począwszy od przygotowania szpitala polowego, przejęcia poszkodowanych po ewakuacji przez całą procedurę ratowniczą, aż do przekazania ich personelowi medycznemu w celu przewiezienia do szpitali.

- „Do WOT wstąpiłem w lipcu 2020r. od samego początku służę w 731 klp w Słupsku. Cieszę się bardzo, że mogłem wziąć udział w kolejnych tak ciekawych ćwiczeniach. Tym razem wspieraliśmy w działaniach marynarzy i lotników na Bałtyku. Dzięki takim szkoleniom zdobywamy cenne doświadczenie np. poznajemy procedury na okręcie, jak zachowywać się na lądowisku czy w śmigłowcu” - mówi szer. Piotr Falkier. - Wcześniej, wraz z żołnierzami z naszej kompanii braliśmy dział w ćwiczeniu „Kormoran” we współpracy z wojskami duńskimi. Wtedy musieliśmy odnaleźć dwóch pilotów, których śmigłowiec spadł w nierozpoznanym terenie, udzielić im pomocy medycznej i przetransportować w bezpieczne miejsce. Na co dzień jestem pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni i służba w WOT daje mi możliwość połączenia mojego życia zawodowego, prywatnego ze służbą wojskową. Ponadto mogę spełniać swoje marzenia – zawsze chciałem polecieć wojskowym śmigłowcem a przy okazji nauczyć się czegoś pożytecznego podczas różnych szkoleń.

 

 

 

 

Wszystkie te działania były jednym z elementów manewrów ratowniczych Renagade/Sarex – 21, które odbywały się na Bałtyku. Morski epizod tych ćwiczeń zakładał, że doszło do kolizji dwóch okrętów. W wyniku tego część załóg wypadła za burtę a okręty osiadły na mieliźnie. Należało szybko ewakuować pozostałą załogę oraz rozbitków i bezpiecznie przetransportować ich na ląd. W tym celu użyto śmigłowców ratowniczych z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okrętów z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

 

 

 

 

Wszyscy, którzy chcieliby w przyszłości brać udział w takich lub podobnych ćwiczeniach powinni zgłosić się do rekruterów z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej www.wojsko-polskie.pl/7pbot/jak_wstapic/ lub do swojej Wojskowej Komisji Uzupełnień. Aktualnie Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczynają kolejną edycję programu „Wakacje z WOT”, który jest skierowany do uczniów i studentów. Jeżeli ktoś chciałby spędzić choć część wakacji z karabinem w ręku podczas szkolenia wojskowego to ostatnia chwila, aby złożyć dokumenty o przyjęciu do WOT. W województwie pomorskim najbliższe szkolenia podstawowe zaplanowano w terminach: 26.06-11.07 w Słupsku, 21.08-05.09 w Malborku i 18.09-03.10 też w Malborku.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7 PBOT

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.