Wydanie nr 266/2021, Czwartek 23.09.2021
imieniny: pokaż (10 imion)Bogusław, Liwiusz, Tekla, Boguchwała, Libert, Zachariasz, Zachary, Krzysztof, Elżbieta, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Od 1 czerwca br. nowe przepisy ruchu drogowego. Sprawdź, jakie.

  • Wydanie nr 266/2021
  • 19 maja 2021, 12:43
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
  • 2 komentarze
Od 1 czerwca br. wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych. Piesi będą mieli nie tylko większe prawa przechodząc po przejściu dla pieszych, ale również większe obowiązki. Nowe przepisy dotyczą również tzw. „jazdy na zderzaku” i zmiany limitów prędkości.

 

Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

 

 

 

 

Nowe rozwiązanie wymusi na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy będą musieli stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla pieszych znajdujących się na przejściu, jak również dla tych, którzy wchodzą na przejście. Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów.

 

 

 

Ponadto, rozszerzono dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko. Zgodnie z nowymi przepisami pieszy podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

 

 

 

 

Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

 

 

 

 

Zmiany będą również dotyczyć dopuszczalnej prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Obecnie w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosi 60 km/h.


 

 

 

Informację przekazała: asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Qwerty
Qwerty 20.05.2021, 07:16
Brawo! Teraz statystyki wypadków śmiertelnych i potrąceń na przejściu dla pieszych poszybują w górę
xs
xs 19.05.2021, 14:38
dzięki nowym przepisom piesi będą jeszcze bardziej nieostrożni. Brawo. Teraz już nikt nie będzie się rozglądać przed wejściem na przejście. Kierowca to nie duch święty żeby wyśnić zamiary pieszego.