Wydanie nr 176/2021, Piątek 25.06.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Skrzyżowanie ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a - powstanie sygnalizacja świetlna czy rondo? (DW 515)

Sprawy drogowe Zajmując się sprawami dotyczącymi zagadnień drogowych docierają do mnie głosy mieszkańców z różnymi propozycjami dotyczącymi ulepszeń lub zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dotarła do mnie propozycja zwrócenia uwagi na skrzyżowanie ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a. W szczególności na problemy tam występujące w godzinach szczytu.
Zwróciłem się więc do Burmistrza Miasta Malborka z następującą interpelacją:
 
„Szanowny Panie Burmistrzu!
W związku z informacjami od mieszkańców oraz własnymi obserwacjami proszę o wystąpienie do zarządcy skrzyżowania ulic Kotarbińskiego i de Gaulle’a w Malborku z prośbą o przeprowadzenie badań potwierdzających lub wykluczających konieczność zainstalowania na tym skrzyżowaniu sygnalizacji świetlnej lub budowy skrzyżowania o ruchu okrężnym. Powyższa prośba motywowana jest poprawą możliwości wyjazdu z ul. Kotarbińskiego w godzinach największego natężenia ruchu.”
 
Burmistrz z moją interpelacją wystąpił do zarządcy drogi. Jako odpowiedź otrzymał odpis pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich ze zleceniem przeprowadzenia analizy dotyczącej konieczności zmian na w/w skrzyżowaniu następującej treści: „W związku z wnioskiem Pana Adama Ilarz Radnego Miasta Malborka (przekazanym przez Urząd Miasta Malborka), dotyczącym budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 515 (ul. Generała Charles’a De Gaulle’a) z ul. Kotarbińskiego w Malborku,
 
Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zwraca się z prośbą o zlecenie opracowania oceny konieczności zastosowania sygnalizacji świetlnej na ww. skrzyżowaniu. Ocenę należy sporządzić w oparciu o zalecenia pkt. 6 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. 2003, Nr 220, poz. 2181 z późn. zmianami).
 
Decyzja o ewentualnej budowie sygnalizacji podjęta zostanie po zapoznaniu się wnioskami wynikającymi z przeprowadzonej analizy.” Pismo podpisał Dyrektor Departamentu Infrastruktury Krzysztof Czopek.
Musimy więc poczekać na wyniki analizy, aby dowiedzieć się czy zmiany są konieczne. O jej wynikach oczywiście będę informował.
 
Innym tematem - związanym tym razem z drogą krajową - była prośba o wytyczenie ścieżki rowerowej. Moja interpelacja do Burmistrza Miasta Malborka była następująca:
„Szanowny Panie Burmistrzu!
 
W związku z licznymi głosami mieszkańców oraz własnymi obserwacjami zachowań rowerzystów oraz pieszych na ulicy Rodła na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do DW515 (do skrzyżowania z Rondem Lotników Polskich) na stronie południowej proszę o wystąpienie do zarządcy drogi z zapytaniem o możliwość wytyczenia ścieżki rowerowej. Swoją prośbę motywuję tym, iż na w/w odcinku znajduje się szeroki chodnik z oznaczeniem znakiem wytyczającym drogę dla pieszych i rowerową, jednakże nie rozgraniczającą ruchu dla tych podmiotów. Powoduje to, że zarówno piesi jak i rowerzyści poruszają się na tym odcinku chodnika w sposób nieuporządkowany. Wyznaczenie w tym miejscu ścieżki dla rowerzystów znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo i uporządkowało ruch. Ponadto po drugiej stronie jezdni taka droga dla rowerzystów jest wyznaczona. Wyznaczona jest ona także na tej ulicy dalej w kierunku Mostów Rotmistrza Pileckiego po obu stronach. „
Muszę od razu tutaj przyznać się do błędu. Na północnym odcinku DK od skrzyżowania z ulicą Mickiewicza do DW515 (do skrzyżowania z Rondem Lotników Polskich) po stronie Galerii Dekada droga dla rowerzystów występuje tylko częściowo, nie na całym odcinku. Za pomyłkę przepraszam.
 
Odpowiedź Burmistrza w tym temacie była krótka. Ścieżka rowerowa na wnioskowanym przeze mnie odcinku jest w projekcie przebudowy drogi krajowej 22.
 
Adam Ilarz – RAJCA miejski
PS. Źródła jakie wykorzystałem:
1) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 03.11.2020 r.
2) Interpelacja radnego Adama Ilarz z dnia 18.01.2021 r.
3) Odpowiedź na interpelację radnego Adama Ilarz z dnia 08.03.2021 r.
 
Czekamy na Państwa komentarze w tej sprawie

----------------------------------------

reklama

Adam Ilarz – RAJCA miejski
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Hyde park


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ser
ser 24.04.2021, 15:53
Ja jestem za światłami będzie szybciej i taniej rondo jest ok ,ale z Kotarbińskiego nie ma przebicia jest tylko dojazd do DW 515 i albo w lewo albo w prawo a nowe bloki powsają aut przybywa.
Ewa
Ewa 24.04.2021, 10:10
Pani Adamie tylko rondo, sygnalizacja świetlna sparaliżuje tam ruch
Gość
Gość 24.04.2021, 14:58 (odpowiedź do Ewa)
Też tak myślę. Ale tak jak pisałem jak już podejmą kroki to pewnie te szybsze i tańsze. Czyli światła. 1
Gosc
Gosc 24.04.2021, 08:06
jeżdżę tędy codziennie 2-3 razy dziennie w obu kierunkach. Myślę że rondo bardziej upłynni ruch dodatkowo zwolni zapędy niektórych. Ale to droga krajowa a na takiej ronda nie powstają od tak sobie. Szybciej, łatwiej i taniej będzie sygnalizacja.
Zorientowany
Zorientowany 25.04.2021, 10:44 (odpowiedź do Gosc)
To nie jest droga krajowa ,a wojewódzka. Co nie zmienia faktu ,że przydałaby się zmiana organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu.