Wydanie nr 163/2021, Sobota 12.06.2021
imieniny: pokaż (16 imion)Wyszemir, Onufry, Władysława, Jarogniewa, Narcyz, Antonina, Leon, Jan, Jarogniew, Leona, Celestyna, Władysław, Tadea, Placyd, Piotr, Ewa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Mandat za brak smyczy na spacerze z psem. W sobotę wchodzą zaostrzone przepisy.

Mandat za brak smyczy na spacerze z psem. W sobotę wchodzą zaostrzone przepisy. fot. zdjęcie poglądowe
Jeżeli podczas spaceru będziesz psa prowadzić bez smyczy lub bez kagańca możesz liczyć się z mandatem. Od soboty, 10 kwietnia br. zaostrzają się przepisy związane z opieką nad zwierzętami i niedochowaniem ostrożności przy ich trzymaniu.

 

W sobotę, 10 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca br. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, m.in. za nieprzestrzeganie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Spacer ze swoim czworonogiem może skończyć się mandatem. Co to oznacza w praktyce?

 

 

 

 

Zgodnie z załącznikiem do wspomnianego wyżej rozporządzenia „za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia” (art. 77 § 1 Kodeksu wykroczeń) można dostać grzywnę od 50 do 250 zł. Oznacza to, że właściciele psów, które są bez smyczy w miejscu publicznym, np. w parku czy w autobusie mogą spodziewać się mandatu w wysokości 250 zł.

 

 

 

 

Kara może być dwukrotnie wyższa, jeżeli zwierzę jest szczególnie niebezpieczne, a swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Zgodnie z art. 77 § 2 Kodeksu wykroczeń „za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka” grozi mandat w wysokości 500 zł. Warto przy tym podkreślić, że również w sytuacji odwrotnej - gdy powodujemy zagrożenie życia lub zdrowia zwierzęcia - grożą wysokie kary.
Redakcja. Czekamy na Twoje informacje info @ tvregionalna24.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Gość
Gość 08.04.2021, 23:16
Do instytucji egzekfujacej przepis (straż miejska, policja) wpadniecie na południe do parku kieszonkowego. Cała inicjatywa nie zakładała zakazu są śmietniki. Ale wyjść z dzieckiem się nie da. Tak trawniki wyglądają. Później właściciele pupilów się dziwią że są tak traktowani.

Ps. Jako małolat szedłem z dziewczyną doskoczył nas kundel bez kagańca właściciel mówił że nie groźny. Ale jakoś mi on nie wyglądał. Dziewczyna się bała więc ja w obronie go złapałem i dość mocno rzuciłem nim... Dostałem zjeby od właściciela.

Teraz jestem ojcem rocznego dziecka. Jeśli sytuacja się powtórzy to nie będę się zastanawiał. I chociaż nie jestem za katowaniem zwierząt wybór mam prosty dziecko albo pies... Więc złapie kundla i zabije na miejscu. Dam radę albo nie Obojtnie czy to będzie Wilczur czy york.
A. Lament
A. Lament 09.04.2021, 00:06 (odpowiedź do Gość )
I jakie wzorce ma twój dzieciak skoro tata to dentka bojącą się zwierząt
Gość
Gość 09.04.2021, 08:13 (odpowiedź do A. Lament )
powiedz to dzieciakom pogryzionym przez właśnie takie psy, powiedz to już dorosłym ludzi, którzy nie mają pół twarzy do dziś... - zapewnię cię co najmniej dwóch takich jest w Malborku. A o mojego dzieciaka się nie martw na pewno nauczę go szacunku.
xs
xs 09.04.2021, 12:34 (odpowiedź do Gość)
ale to te niewinne dzieciaczki podbiegają do psów i się pchają z łapami. Może by tak nauczyć dzieciaczki, że do obcych psów się nie podchodzi, nie głaszcze i nie piszczy nad łbem?
Gość
Gość 09.04.2021, 14:17 (odpowiedź do xs)
To jest druga kwestia. Akurat tak ucze swoje dziecko. Ale pies jest pies.
A. Lament
A. Lament 09.04.2021, 00:05 (odpowiedź do Gość )
Popłakałem sie z beki
???
??? 08.04.2021, 21:16
Czy pieski z komendy też będą wyprowadzane na smyczy ?
właściciel psa
właściciel psa 08.04.2021, 13:17
Mam nadzieję, że będzie to skrupulatnie egzekwowane. Nie mam zamiaru się zastanawiać czy Puszek gryzie czy nie gryzie. Pies ma być na smyczy. Męczy się? Wypuść go do ogródka. Nie masz ogródka? Trzeba było się nie brać psa, co by się nie męczył. Ponadto za niesprzątanie po swoim pupilu powinny być horrendalne kary, tylko czy jest ktoś to w stanie wyegzekwować? Co robi straż miejska?
Heh
Heh 11.04.2021, 22:12 (odpowiedź do właściciel psa)
Ciekawe czy” właściciel psa” sprząta po swoim psie.
właściciel psa
właściciel psa 12.04.2021, 07:57 (odpowiedź do Heh)
To właśnie pokazuje mentalność przeciętnego Polaka. Sprzątania po psie, jest tak abstrakcyjną czynnością, że nie dowierzasz. Sprzedam Ci lifehack, żeby nie łapać kupy bezpośrednio, można to zrobić przez woreczek. Nie dziękuj.
właściciel psa
właściciel psa 12.04.2021, 07:31 (odpowiedź do Heh)
Oczywiście, że sprzątam. Czy coś w tym dziwnego?
A. Lament
A. Lament 09.04.2021, 00:11 (odpowiedź do właściciel psa)
Na twoim miejscu z twoja psychika to chodziłbym po mieście i dzwonił na 112 widząc koty lisy zające gołębie mewki wrony wroble łabędzie itp byłbyś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu nie ma co generalizować pies kot mewa labedz d wierzę bez smyczy i kaganca jakie by nie było to wciąż zwierzę
Gość
Gość 08.04.2021, 23:04 (odpowiedź do właściciel psa)
Tak tak tak i jeszcze raz tak... Zgadzam się. Lubię zwierzęta ale się zgadzam.
dyzma
dyzma 08.04.2021, 13:04
w Kątach Rybackich - psy latają bez kagańca , gdzie są ich właściciele , psy srają gdzie popadnie , kto ma sprzątać ich odchody.
Może chycle wyłapią