Wydanie nr 263/2021, Poniedziałek 20.09.2021
imieniny: pokaż (13 imiona)Klemens, Mieczysława, Irena, Faustyna, Oleg, Eustachiusz, Eustachy, Fausta, Dionizy, Miłostryj, Barbara, Perpetua, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Kolejne pieniądze na oszczędzanie wody w województwie pomorskim. Ponownie ruszył program „Moja Woda”.

  • Wydanie nr 263/2021
  • 24 marca 2021, 09:51
  • WFOŚiGW Gdańsk
  • Wiadomości
Kolejne pieniądze na oszczędzanie wody w województwie pomorskim. Ponownie ruszył program „Moja Woda”. fot. WFOŚiGW
Mieszkańcy Pomorza, którzy nie zdążyli skorzystać z dofinansowania na przydomową retencję w pierwszej edycji programu „Moja Woda”, od poniedziałku mogą ponownie składać wnioski. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem dokumentów zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

Program „Moja Woda” w 2020 r. spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród osób, którym na sercu leży problem zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. W odpowiedzi na potrzeby związane z oszczędzaniem tych wód, rusza właśnie druga edycja programu. Od poniedziałku, 22 marca br. właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych w województwie pomorskim znów mogą ubiegać się o dofinansowanie do mikroinstalacji retencyjnych.

- „Start kolejnej edycji programu „Moja Woda” był oczywisty. Wnioskodawcy w krótkim czasie wykorzystali zeszłoroczną pulę środków. To pokazuje, że bardzo poważnie podchodzą do niepokojącej sytuacji wód. Szybko pomniejszające się zasoby wody pitnej na świecie to problem dotykający nas wszystkich, dlatego warto skorzystać z okazji, dzięki której niewielkim kosztem własnym można zacząć oszczędzać m.in. deszczówkę” – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

 

 

 

 

W tej edycji do mieszkańców województwa pomorskiego trafi łącznie 4,7 mln zł. Dofinansowanie obejmuje 80% kosztów kwalifikowanych, a maksymalna kwota, jaką można otrzymać, to 5 tys. zł.

 

 

 

 

Koszty kwalifikowane obejmują zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na różne elementy instalacji służących do zebrania wód opadowych (np. przewodów odprowadzających wody opadowe), do ich retencjonowania w gruncie/zbiornikach/na dachach (czyli różnego rodzaju zbiorników, studni chłonnych, ogrodów deszczowych czy zielonych dachów) oraz do ich dalszego wykorzystania, np. instalacje automatycznego nawadniania.

 

 

 

 

Koszty związane z tymi instalacjami mogą być ponoszone od 1.06.2020 r. do 30.06.2024 r. Oznacza to, że do programu kwalifikują się inwestycje rozpoczęte jeszcze w ubiegłym roku. Ważne jednak jest, by inwestycja nie była zakończona do momentu złożenia wniosku. Wnioskodawca ma 12 miesięcy na wykonanie zadania od momentu złożenia pierwszej wersji wniosku do Funduszu.

- „W tej edycji programu wprowadzonych zostało kilka znaczących zmian. Jedną z istotniejszych jest ta dotycząca objętości instalowanego zbiornika. W poprzedniej edycji była zależna od jego rodzaju. Obecnie beneficjent może otrzymać dotację na kilka zbiorników o różnych pojemnościach pod warunkiem, że ich łączna pojemność będzie wynosiła powyżej 2 m3” – tłumaczy Kamila Kujawska, koordynator programu Moja Woda we WFOŚiGW w Gdańsku.

 

 

 

 

Nabór wniosków trwa od 22.03.2021 r. do czasu rozdysponowania puli środków.

- „Jeśli zainteresowanie programem będzie tak duże jak przy pierwszej edycji, to nabór może zakończyć się w ciągu kilku miesięcy” – dodaje Kamila Kujawska.

 

 

 

 

Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową pocztą na adres WFOŚiGW w Gdańsku, albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP. Celem programu jest ochrona zasobów wodnych oraz minimalizacja zjawiska suszy w Polsce poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych oraz roztopowych, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. Program realizowany będzie w latach 2020-2024.

 

 

 

 

Wszystkie informacje znajdują się na stronie WFOŚiGW: https://wfos.gdansk.pl/konkursy/moja-woda-edycja-2021

 

 

 

 

Informację przekazała: Urszula Pakulska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

 

 

WFOŚiGW Gdańsk
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.