Wydanie nr 264/2021, Wtorek 21.09.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Bernardyna, Hipolit, Jonasz, Marek, Laurenty, Mateusz, Ifigenia, Bożeciech, Melecjusz
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Piękna Wieś Pomorska – ruszył konkurs na najładniejszą wieś na Pomorzu.

  • Wydanie nr 264/2021
  • 19 marca 2021, 11:41
  • pomorskie.eu
  • Wiadomości
Piękna Wieś Pomorska – ruszył konkurs na najładniejszą wieś na Pomorzu. fot. zdjęcie poglądowe
Można już nadsyłać zgłoszenia w konkursie Piękna Wieś Pomorska. Oceniany będzie m. in. wygląd zabudowań i terenów zielonych. Liczyć się będzie pielęgnowanie miejscowych tradycji, promowanie lokalnych produktów czy wyrobów rzemieślniczych. Nagrody zostaną przyznane również najpiękniejszym zagrodom.

 

To już 28. edycja konkursu. Wyniki poznamy jesienią. W 2020 r. konkurs wygrała wieś Borzechowo w gminie Zblewo.

 

 

 

 

Długoletnia tradycja konkursu.

Piękna Wieś Pomorska jest konkursem organizowanym już od prawie 30 lat, w którym pomorskie wsie rywalizują o tytuł tej najpiękniejszej.

– „To wyjątkowy konkurs, który pokazuje jak w ciągu lat zmieniają się nasze pomorskie wsie. Jak pięknieją, jak dbają o nie mieszkańcy” – mówi Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego. – „Celem konkursu jest promowanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. To także poprawa estetyki, stanu środowiska oraz pielęgnacja dziedzictwa kulturowego”.

Konkurs ma dwie kategorie. Wybierana będzie najpiękniejsza wieś oraz najpiękniejsza zagroda.

 

 

 

 

Na nagrody przeznaczono prawie 100 tys. zł.

Ta jedyna, najpiękniejsza pomorska wieś otrzyma 30 tys. zł nagrody. Wygrana za zajęcie drugiego miejsca wynosi 20 tys. zł a trzeciego miejsca 10 tys. zł. Z kolei za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Zagroda” zwycięzca otrzyma 5 tys. zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 4 tys. zł. a trzeciego 3 tys. zł. W każdej kategorii oprócz miejsc na podium przyznane zostaną również trzy wyróżnienia. W pierwszej kategorii po 3 tys. zł, a w drugiej po 1 tys. zł. Łączna pula nagród to 84 tys. zł.

 

 

 

 

Bardzo ważne!

Konkurs podzielony jest na trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki.

– „W każdym etapie specjalna komisja będzie wizytować zgłoszone do konkursu wsie i zagrody. Komisja, oceniając wsie, będzie zwracać uwagę przede wszystkim na jej ogólny wygląd wsi, troskę o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców” – wyjaśnia Józef Sarnowski.

 

 

 

 

Z kolei przy ocenie zagrody będzie liczyć się jej stan techniczny oraz ład i porządek siedliska, a także stan sanitarny posesji i jej wpływ na środowisko przyrodnicze oraz pielęgnowanie tradycji miejsca.

– „Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Plebiscyt to wspaniała okazja do pokazania naszych pięknych wsi i zagród mieszkańcom Pomorza” – zaprasza Józef Sarnowski.

 

 

 

 

Wojewódzka Komisja Konkursowa musi dokonać oceny wsi i zagród do 15 września 2021 r.

 

 

 

 

Informacja: pomorskie.eu

pomorskie.eu
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.