Wydanie nr 217/2021, Czwartek 5.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Nonna, Cyriak, Abel, Maria, Memiusz, Oswalda, Oswald, Karolina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • zulawyimierzeja24.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Kontrowersje wokół przydziału lokatorskiego przy Pasteura 12.

Malbork. Kontrowersje wokół przydziału lokatorskiego przy Pasteura 12. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Jak to często bywa, trudno doprowadzić do tego, by wszystkich naokoło zadowolić. Jak się okazuje, podobnie rzecz się ma z nowo oddanym budynkiem mieszkalnym przy ulicy Pasteura 12 w Malborku.

 

Do redakcji TvRegionalna24.pl napisała jedna z mieszkanek Malborka, która nie ukrywa swojego zbulwersowania zaistniałą sytuacją, związaną z przydziałem lokatorskim do nowego budynku wybudowanego przy ulicy Pasteura 12 w Malborku.

- „Wraz z innymi mieszkańcami jesteśmy zbulwersowani decyzją Burmistrza Miasta Malborka. 1 Lutego 2021 roku został oddany do użytku budynek komunalny przy ulicy Pasteura w Malborku. Wymogi jakie postawił Pan Burmistrz, o czym również pisały malborskie media, jasno mówiły, że lokal nie zostanie przydzielony osobom konfliktowym. Otóż przy ul. Westerplatte (nr do wiadomości redakcji) mieszkają dwie rodziny. Pani Elżbieta R. oraz Anna G. dwie siostry wraz ze swoimi rodzinami. Osoby te przez wszystkie lata dokuczały sąsiadom, niszczyły tereny zielone, garaż, bramę wjazdową, zostawiały odchody swoich zwierząt na klatce schodowej, wyzywały nas sąsiadów. Pani Elżbieta została skazana prawomocnym wyrokiem Sądu Karnego w Malborku za zniesławienie zarządcy wspólnoty ul. Westerplatte (nr do wiadomości redakcji). Wielokrotnie były na nie skargi, petycje podpisane przez sąsiadów do ZGKiM w Malborku. Mimo nadesłanej do Urzędu Miasta opinii oraz dokumentów w sprawie tych dwóch pań, Pan burmistrz przydzielił tym paniom dwa nowe lokale mieszkalne w budynku przy ul. Pasteura. Dla naszego burmistrza stało się nieważne to, co było ustalone wcześniej. Było wiele rodzin zainteresowanych lokalami, wiele osób spełniało wszystkie warunki, ale Pan Burmistrz Charzewski akurat wybrał dwie bardzo konfliktowe osoby tym samym pozbawił mieszkań dwóch innych rodzin. Czy te argumenty nie powinny skłonić do ponownego wyjaśnienia okoliczności przyznania tym osobom lokalu?” - czytamy w przesłanym do naszej redakcji mailu.

 

 

 

 

Jak to tak naprawdę było z tym przydziałem lokali? Jak to się stało, że wbrew ogólnie przyjętym zasadom, wspomniane rodziny uzyskały jednak ten przydział lokatorski? Czy włodarz naszego miasta nie ma sobie niczego do zarzucenia w związku z zaistniałą sytuacją? Z tymi i innymi pytaniami zwróciliśmy się do malborskiego magistratu.

 

 

 

 

Konflikt ostatecznie został rozwiązany.

W odpowiedzi Zastępca Burmistrza Miasta Malborka, Jan Tadeusz Wilk poinformował, że decyzja o przyznaniu mieszkań komunalnych lub socjalnych podejmowana jest przez Burmistrza Miasta Malborka po wcześniejszym zapoznaniu się z opinią Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

- „Dla władz miasta zaspokojenie oczekiwań mieszkańców w zakresie zapotrzebowania na lokale z zasobów komunalnych gminy jest celem priorytetowym. Stale podejmujemy wysiłki, aby pozyskać środki na budowę nowych obiektów oraz na remonty i adaptację istniejących mieszkań, które obecnie nie spełniają współczesnych standardów” - informuje Zastępca Burmistrza. - „Efektem tych działań jest między innymi wybudowanie nowego bloku przy ul. Pasteura 12 z 42 mieszkaniami. W przygotowaniu są projekty budowy kolejnych budynków - między innym te planowane przez MTBS”.

 

 

 

 

Zastępca Burmistrza podkreśla, że przy zatwierdzaniu ostatecznej listy przydziału lokali przy ulicy Pasteura 12 brane były pod uwagę wszystkie znane okoliczności sporu.

- „Konflikt pomiędzy mieszkańcami budynku przy ul. Westerplatte (nr do wiadomości redakcji) również nie był tajemnicą ani dla Komisji Mieszkaniowej ani dla Burmistrza. Strony sporu oskarżały się wzajemnie o niewłaściwe zachowanie i nieprzestrzeganie norm społecznych. Finalnie o interwencję proszone były zarówno policja jak i straż miejska. Dążąc do ostatecznego rozwiązania konfliktu Komisja oraz burmistrz podjęli decyzję o przydziale dwóm rodzinom mieszkań w innym budynku. Zdumienie wzbudza więc fakt, że jedna ze stron wyraża publicznie niezadowolenie z decyzji, dzięki której jej problem został rozwiązany a prośby spełnione” - informuje Zastępca.

- „Nieprawdą jest również stwierdzenie (...), że „dla naszego burmistrza stało się nieważne to, co było ustalone wcześniej. Było wiele rodzin zainteresowanych lokalami, wiele osób spełniało wszystkie warunki, ale Pan Burmistrz Charzewski akurat wybrał dwie bardzo konfliktowe osoby, tym samym pozbawił mieszkań dwóch innych rodzin”. Decyzja burmistrza nie pozbawia nikogo lokalu a wręcz przeciwnie. Mieszkania, które opuściły osoby przeniesione na ul. Pasteura, zostały do dyspozycji burmistrza i w najbliższym czasie zostaną przydzielone rodzinom oczekującym na lokal komunalny” - podsumowuje Zastępca Burmistrza.


 

 

 

Niezadowolenia ciąg dalszy.

Jednak to nie koniec kontrowersji wokół nowego przydziału lokatorskiego do nowego budynku mieszkalnego przy Pasteura 12. W tej sprawie napisała do nas również mieszkanka budynku sąsiadującego z tym nowym budynkiem.

- „To wstyd, żeby na 2 rodziny zabrakło tam mieszkania i z tym się nie pogodzimy. Nasz budynek był dawno do rozebrania i teraz będą go rozbierać, lecz teraz to wątpimy czy zostanie rozebrany ten budynek, bo my na to nie pozwolimy. Dlaczego, a dlatego że na stare i piece nie przeniesiemy się jak tu zabrakło dla nas na 2 rodziny mieszkania, co mamy wilgoć i smród i nikogo to nie interesuje. W nowym bloku z centralnym i w ciepełku płacą 230 zł, a my w tym syfie płacimy 380. Czy to żart? Myślę że tak. Dlatego proszę o pomoc, jak ZGKiM chwali się nowym blokiem nie interesując się stojącym obok blokiem” - czytamy w przesłanym do redakcji TvRegionalna24.pl mailu.

 

 

 

 

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do wywołanego przez mieszkankę Malborka Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Malborku. W odpowiedzi Władysław Krawczyk, Prezes Zarządu poinformował, że zgodnie z wieloletnim planem zagospodarowania gminnego zasobu mieszkaniowego na lata 2018-2022 budynek przy ulicy Pasteura 15 nie został przewidziany do rozbiórki. Do rozbiórki z kolei w tym planie przewidziany jest przy tej ulicy budynek nr 11.

- „Aktualnie budynek jest wykwaterowany. Oczekujemy na zgodę konserwatora na jego rozbiórkę. Natomiast Zarząd ZGKiM w Malborku Sp. z o.o. nie uczestniczył bezpośrednio w doborze najemców na nowy budynek, bowiem była to kompetencja Społecznej Komisji Mieszkaniowej i Burmistrza Miasta Malborka, który za zgodą Rady Miasta Malborka sfinansował realizację tego zadania” - podkreśla Władysław Krawczyk.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze (82)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Wojak
Wojak 12.06.2021, 23:16
Z JW będą teraz blisko na lody...
Krzyś
Krzyś 27.03.2021, 21:51
Zastanawiam się nad jednym, mieszkania te są przydzielane osobą , które mają kiepskie warunki mieszkalne a na Westerplatte są b. dobre warunki, jest c. o, woda i gaz i o co w tym wszystkim chodzi?? Tylko o to że te panie nie umia żyć z ludźmi i są konfliuktowe to z tego powodu pozbywa się ludzi, którzy mają albo nie mają żadnego mieszkania . To przykre że Burmistrz nie kieruje się rozsądkiem tylko... no właśnie czym!!
Edek
Edek 28.03.2021, 15:10 (odpowiedź do Krzyś)
Konfliuktowe
Czytam
Czytam 20.03.2021, 17:38
Poznasz głupiego po czynach jego
Pracownica Bomi
Pracownica Bomi 20.03.2021, 15:01
Z Bomi ją źle pamiętamy.
To że kradła na potęgę to zaczynała swoje przestępcze działania -samooksleczając się,wyłudzając tym samym odszkodowanie i tym samym idąc na zwolnienie lekarskie i tam też pobierając świadczenie.
Dzisiaj łazi do Marczuka-zmyśla niestworzone historie,a ten daje jej L4,potem ma z niego bekę no i z pracodawcy.

To schemat działania tej pani...

Lepiej jej nie zatrudniać i nie mieć z nią i jej rodziną nic wspólnego.
Milka
Milka 20.03.2021, 07:20
Przykro się to czyta. Dostać mieszkanie za DARMO gdzie inni splacaja kre dyt 30 lat . Szkoda,że nikt nie pomyślał o ludziach w FIDESIE,pracują ale nie stać ich na własne M. A może też chcieliby ułożyć sobie życie z kimś ale jak ?